Temat: Grecja

Grecja w głębokim kryzysie. «Wybory nie podważą realizacji pomocy»  Ze świata

  • Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od czasu świętowania
  • Pierwsza taka wysepka w regionie. Władze prezentują na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 Dwukrotnie: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Ciasto "jak włosy anielskie". Przysmaki greckiej kuchni

Żadnej z partii opozycyjnych przy Grecji nie uda się sformować rządu po abdykacji premiera Aleksisa Ciprasa, Syriza po wyborach pozostanie najogromniejszą partią w tamtejszym parlamencie, a program pomocowy nie jawi się być zagrożony - uważa brukselski analityk Zsolt Darvas.

W czwartek wieczorem przywódca rządzącej Syrizy Cipras poinformował, że składa rezygnację. Krótko po tym 25 kompletnie lewicowych członków jego ugrupowania wyszło z partii, żeby utworzyć nową formację. Ekipa ta jest przeciwna wynegocjowanemu programowi pomocowemu i mniema, że Grecja powinna odstąpić ze spłaty zadłużenia jak i również przywrócić drachmę.

Cipras liczy na wzmocnienie swojej pozycji po wyborach.

Rebelianci spośród Syrizy chcą utworzyć nowy rząd. "Przyjmiemy mandat i wykorzystamy go"

Co z reformami?

- W aktualnym parlamencie greckim jest duża większość, która popiera program pomocowy. Nawet jeśli wydaje się niepewność co do rezultatów przedterminowych wyborów, jeśli nie wiadomo, która partia zostanie tworzyła przyszły rząd, wówczas wszystkie główne partie popierają i będą popierać program - powiedział w piątek PAP Darvas, który operuje dla działającego w Brukseli think-tanku Breugel.

Jego zdaniem w tej sprawy nie powinno być poważniejszych obaw, że dojdzie do spowolnienia reform, które były ustalone między wierzycielami natomiast przedstawicielami rządu w Atenach w ramach nowego programu wsparcia w wysokości do 86 mld euro.

Jak ocenił ekspert, mimo prób podejmowanych przez liderów ugrupowań opozycyjnych, nie uda im się sformować nowego rządu. Mandat do utworzenia nowego gabinetu otrzymał w piątek prowadzący Nowej Demokracji, głównej greckiej partii opozycyjnej, Wangelis Meimarakis.

- Każda z trzech największych partii opozycyjnych ma teraz po trzy dni aby spróbować utworzyć rząd. Jeśli którejś wraz z nich by się to powiodło, nie byłoby decyzji. Jednak jestem dość przeświadczony, że żadnej z nich się to nie uda. Wcześniej czy później dojdzie do wyborów - prognozuje Darvas.

Termin wyborów

Jak zaznaczył nie nie ulega wątpliwości jednak kiedy dokładnie Grecy pójdą do urn, bowiem jeśli każda z partii opozycyjnych wykorzysta przysługujący jej z mocy prawa posłowanie do podjęcia próby utworzenia rządu, to możliwość rozpisania głosowania odsunie się na temat 9 dni.

Darvas przewiduje, że Grecy pójdą głosować na koniec września albo na początku października. "Najprawdopodobniej po tych wyborach Syriza będzie największym ugrupowaniem. Przy tej chwili nie wygląda na tek krok, by mogła tylko utworzyć rząd, ale zdaje mi się, że będzie mogła stworzyć koalicję" - powiedział.

Grecja bez wyborów, lecz z nowym rządem? Chce tego opozycja

Co wraz z populistami?

Jego zdaniem ewentualna koalicja rządząca w Cypru będzie bardziej stabilna niż obecna, ponieważ Syrizie odrzucić będzie ciążyło radykalne lewicowe skrzydło. - To prawdziwe, że Cipras zrezygnował i zaapelował o nowe decyzje, ponieważ stracił większość przy parlamencie, a partie opozycyjne oświadczyły, że nie pozostaną wspierać rządu mniejszościowego Syrizy - zaznaczył Darvas.

Jak dodał trudno przewidywać, jakim poparciem będzie cieszyło się nowe ugrupowanie, które tworzą rozłamowcy z partii Ciprasa. - Bez wątpienia poniższa lewicowa platforma może być trzymane się opozycją i o ile program pomocowy w przeciągu kilku lat okaże się porażką, ugrupowanie to może zyskać na popularności - wskazał analityk think-tanku Breugel.

Dodał jednak, iż jest pełen nadziei, iż sytuacja w Grecji stanie się się stabilizowała, pojawi się perspektywa wzrostu gospodarczego. Zaznaczył, że liczy na powtórkę scenariusza, jaki zrealizowała Czechy, która z powodzeniem zakończyła program pomocy, a poparcie dla populistów spadło. a mianowicie Sadzę, że to samo może się wydarzyć przy Grecji - uważa profesjonalista.

grecja. Premier Aleksis Cipras krytykuje MFW  Ze świata

Grecja. Premier Aleksis Cipras krytykuje MFW Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów na rzecz Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jakim sposobem Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje…...

Czytać..
grecja - analiza sytuacji gospodarki polski w kraju

Grecja - analiza sytuacji gospodarki polski w kraju

Grecji przy sierpniu skończy się napływ gotówki z ostatniego planu pomocowego ustalonego w 2015 r. Chociaż europejscy dyrektora wskazują na widoczny sukces tego kraju, to aczkolwiek nowe problemy czają się w innych zakątkach…...

Czytać..
gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
gliński: apeluję do najbogatszych - nie bierzcie 500 złotych na dziecko

Gliński: apeluję do najbogatszych - nie bierzcie 500 złotych na dziecko

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy Polska gospodarka u dołu lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

Czytać..
giełdy w Chinach odrabiają straty  Giełda

Giełdy w Chinach odrabiają straty Giełda

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać..

General Motors podejmuje wyzwanie. Samochód unikające wypadków? Informacje

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję" GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami.…...

Czytać..