Temat: Energetyka

Francja. W czwartek strajki we wszystkich elektrowniach atomowych  Ze świata

  • ArcelorMittal wyłączy wysoki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca

Członkowie francuskiej centrali związkowej CGT opowiedzieli się w głosowaniu za przeprowadzeniem w czwartek strajku we wszystkich 19 francuskich elektrociepłowniach atomowych - podały przy środę media. To pozostały wyraz protestu przeciwko rządowej reformie prawa pracy.

Eksperci ds. energetycznych są zdania, że mimo naprawdę dużego zasięgu strajk nie zaakceptować spowoduje przerw w dostawach prądu, bo we Francji obowiązują regulacje ograniczające prawa do przerwania pracy w sektorze nuklearnym. Ponadto Francja ma możliwość importu energii elektrycznej z krajów ościennych.

Zapasy paliw

Kolejarze i portowcy we Francji strajkują przeciwko reformie prawa pracy

Tymczasem francuskie władze potwierdziły, że sięgnęły do strategicznych zapasów paliw płynnych, by przynajmniej częściowo pokryć popyt rynku. Poinformowano, że rząd wykorzystał dotąd ilość odpowiadającą trzem dniom rezerw (na 115 dni ogółem zabezpieczonych w postaci zapasów strategicznych).

Było to nieodzowne, ponieważ przeciwko planowanym przez rząd kontrowersyjnym reformom prawa pracy wciąż strajkuje sześć z ośmiu rafinerii we Francji, z których część całkowicie zaprzestała produkcji.

Stacje benzynowe w kraju mają problemy z zaopatrzeniem: w blisko jednej 3 z 12 tys. filtrów w kraju paliwa zabrakło całkowicie albo zaczyna tęsknić. Kolejki na stacjach czynią się coraz dłuższe, natomiast w wielu departamentach władze ograniczyły dystrybucję paliwa lub zajęły stacje benzynowe, żeby zapewnić paliwo dla służb publicznych.

Problemy na kolei

Środa była też dniem zakłóceń ruchu na kolei. Nie kursowała jedna czwarta superekspresów TGV.

Mimo to rządzący socjaliści nie zaakceptować zamierzają się ugiąć w stosunku do groźby transportowego paraliżu państwie przed zbliżającymi się za trzy tygodnie mistrzostwami Świata w piłce nożnej, które przez miesiąc będą rozgrywane we Francji.

- CGT nie stanowi prawa w polsce - powiedział w środę premier Manuel Valls, kierując słowa do relacji, który stoi za obecną falą coraz ostrzejszych protestów. Powtórzył, że rząd nie zaakceptować wycofa się z kontrowersyjnej reformy prawa pracy. - Dopóki rząd odmawia dyskusji, jest ryzyko, że mobilizacja (ws. protestów) będzie coraz to większa - przestrzegł szef CGT Philippe Martinez. Kontynuowanie strajków zapowiada też pozostała centrala związkowa FO.

"Bezprecedensową przemoc". Psy przełamała strajk w rafinerii

Jednocześnie organizacje pracodawców wzywają rząd do działania. - Jeśli nie będziemy podróżować, to Francja stanie - ostrzegła federacja branży transportu drogowego.

W środę o świcie siły ochrony wkroczyły do magazynu materiałów w Douchy-les-Mines na północy Francji, okupowanego od 19 maja. Policja użyła armatek wodnych. W sumie władzom udało się znieść 11 blokad tego rodzaju magazynów.

Fala protestów

Fala protestów i strajków jest reakcją na forsowanie przez socjalistyczny rząd prezydenta Francois Hollande'a niepopularnej reformy prawa roboty. Otwiera ona drogę w celu przedłużenia tygodnia pracy spośród obecnych 35 do czterdziestu osiem godzin, a dnia pracy w różnych przypadkach w celu 12 godzin. Rząd uzasadnia potrzebę liberalizacji kodeksu pracy koniecznością przystosowania francuskich przedsięwzięć do międzynarodowej konkurencji.

Projekt zmian w ustawodawstwie przewiduje też pewne ułatwienia dla pracodawców dotyczące zwolnień i związanych z nimi odpraw, a także osłabienie praw związkowych, by zaradzić rekordowemu bezrobociu sięgającemu 10 proc. Zgodnie z uprawnieniami przewidzianymi w konstytucji rząd przyjął ustawę mimo braku poparcia w parlamencie.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
forbes Women - nowy magazyn

Forbes Women - nowy magazyn

4 kwietnia w polsce ukazał się pierwszy nr magazynu Forbes Women, wydania specjalnego polskiej edycji Forbes’a. Forbes Women jest skierowany zarówno do kobiet, jak na przykład i mężczyzn i znajdą…...

Czytać..
fiskus sprawdzi historię podatkową nowych przedsiębiorców

Fiskus sprawdzi historię podatkową nowych przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów pracuje ponad nowelizacją ustawy, dzięki której fiskus będzie mógł szczegółowo prześwietlić przedsiębiorcę przed wyjściem decyzji o założeniu nowej firmy. Osoby podejrzane o oszustwa podatkowe będą musiały wpłacić kaucję…...

Czytać..
firma Ruperta Murdocha chce podziału Google’a

Firma Ruperta Murdocha chce podziału Google’a

Australijska filia należącego do Ruperta Murdocha koncernu medialnego News Corp wezwała lokalny urząd antymonopolowy do podziału Google'a na mniejsze spółki, w celu ochrony branży reklamowej i medialnej - podała we wtorek agencja Reutera. Koncern…...

Czytać..
fE: gospodarstwa domowe mogłyby oszczędzić na energii  Surowce

FE: gospodarstwa domowe mogłyby oszczędzić na energii Surowce

Rachunki zbyt prąd mogłyby spaść nawet o 160 zł na rok, czyli o ok. jedenaście proc. - przekonują specjaliści Forum Energii. Wystarczy, by odbiorcy indywidualni mieli informacje kiedy i ile energii…...

Czytać..
famur przejął Kopex - to firma-lider na rynku urządzeń górniczych

Famur przejął Kopex - to firma-lider na rynku urządzeń górniczych

Grupa TDJ, główny akcjonariusz Famuru, stała się właścicielem większościowego pakietu akcji katowickiego Kopeksu. Tym samym doszła do odwiedzenia skutku przygotowywanan od wiosny tego roku konsolidacja własnościowa dwóch największych grup zaplecza seo górniczego.…...

Czytać..