Temat: Premier Wielkiej Brytanii David Cameron

 • Dom
 • Ze swiata
 • Temat: Premier Wielkiej Brytanii David Cameron
Grecki los w rękach europejskich parlamentów Ze świata

 • Ruszają największe targi przemysłowe świata. Polskie firmy stawiają na sztuczną inteligencję
 • Około 71 tysięcy złotych zbytnio leżenie na łóżku. Ochotniczki poszukiwane
 • Producent telefonów Nokia dementuje "wyciek danych" do Chin
 • Kolejne utrudnienia gwoli pasażerów. Odwołano ponad pięćdziesiąt "niemieckich" lotów
 • Niemiecki przewoźnik złożył wniosek o upadłość

- Mamy układ, nie będzie Grexitu - ogłosili dziś triumfalnie europejscy przywódcy. To jednak stwierdzenie mocno na wyrost. Do odwiedzenia pełnego sukcesu jeszcze długa, wyboista droga, która idzie przez parlamenty sześciu krajów strefy euro. A w tamtym miejscu mogą pojawić się nieszczęścia.

Grecy mogą polegać na trzyletni program pomocowy wart 82-86 mld euro. Nim jednak zupełnie rozpoczną z zachodnimi partnerami negocjacje w tej sprawie, muszą przeprowadzić szereg reform. Posiadają one zostać przyjęte za pośrednictwem parlament w Atenach do odwiedzenia najbliższej środy.

Jest porozumienie. Ale wówczas nie koniec greckiej katastrofy

Dyscyplina w Syrizie?

To może okazać się zawiłym zadaniem. Premier Aleksis Cipras musi się bowiem zmierzyć z opozycją wewnątrz prywatnego ugrupowania - lewicowej Syrizy.

Już podczas debaty w greckim parlamencie, jaka zakończyła się w sobotę nad ranem, dziesięciu deputowanych Syrizy odrzuciło propozycję reform przedstawioną przez rząd w charakterze podstawę do negocjacji spośród zagranicznymi wierzycielami, bądź wstrzymało się od głosu.

- Jeśli deputowani spośród ramienia lewicowej partii odrzucić zgadzają się z polityką rządu powinni trzymać się reguł i zrezygnować spośród mandatu - mówił wtedy minister gospodarki Jeorjos Stathakis.

Jednym z tychże, którzy nie zagłosowali zbytnio propozycjami rządu był minister energetyki Panajotis Lafazanis.

Zaproponowane przez rząd reformy, dzięki którym Grecja przystąpiła do wczorajszego szczytu po Brukseli, parlament zaaprobował dopiero przy poparciu prounijnych partii opozycyjnych.

Podobnego zabiegu będą zatem prawdopodobnie wymagały nadchodzące głosowania w greckim parlamencie. Tym bardziej, że przyjęte porozumienie jest w stosunku do Greków jeszcze bardziej wymagające.

Dzisiaj przed południem podkreślił to grecki minister roboty Panos Skurletis, który oznajmił, że "przyjęcie przez język grecki parlament propozycji strefy euro ws. pomocy finansowej zostanie wymagało głosów opozycji albo utworzenia rządu jedności narodowej".

Pojawiały się także pierwsze doniesienia mówiące na temat możliwych zmianach w greckim rządzie.

Jeśli Grecy nie wywiążą się do środy z przegłosowania ustaw wymaganych przez wierzycieli ponownie staną względem Grexitu.

Kopacz: Grecy opłacają olbrzymią cenę za beztroskę populistycznych rządów

Co na to Schaeuble?

Ale kłopoty mogą pojawić się coś więcej niż w Atenach. Dzisiejsze układ zaakceptować muszą także inni ludzie członkowie strefy euro a mianowicie w tym Niemcy, w którym miejscu ostateczną decyzję podejmie parlament.

Na dzisiejszej konferencji kanclerz Angela Merkel zastrzegła, że warunkiem zwołania Bundestagu jest przyjęcie do środy przez grecki parlament pierwszego pakietu ustaw wprowadzających reformy w kraju.

- Potrafię z pełnym przekonaniem zalecić parlamentowi podjęcie rozmów - zapewniła kanclerz w Brukseli po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu państw strefy euro.

Należy jednak pamiętać na temat negatywnie nastawionym od zaczątku negocjacji z Grekami, konserwatywnym ministrze finansów Wolfgangowi Schaeuble. Może bowiem on polegać na poparcie części parlamentarzystów.

Można spodziewać się, że podobnie jak zanim lutowym głosowaniem, będzie wzywał wraz grupą konserwatystów do odwiedzenia zajęcia twardego stanowiska w sprawie pomocy dla Cypru. Tamte głosowanie Scheauble przegrał, ale czy tym razem będzie podobnie?

Niemcy pozostają największymi pożyczkodawcami Greków - pożyczyły im 57, 23 mld euro.

grecja w głębokim kryzysie. «Wybory nie podważą realizacji pomocy» Ze świata

Grecja w głębokim kryzysie. «Wybory nie podważą realizacji pomocy» Ze świata

Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od czasu świętowania Pierwsza taka wysepka w regionie. Władze prezentują na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 Dwukrotnie…...

Czytać..
grecja. Premier Aleksis Cipras krytykuje MFW Ze świata

Grecja. Premier Aleksis Cipras krytykuje MFW Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów na rzecz Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jakim sposobem Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje…...

Czytać..
grecja - analiza sytuacji gospodarki polski w kraju

Grecja - analiza sytuacji gospodarki polski w kraju

Grecji przy sierpniu skończy się napływ gotówki z ostatniego planu pomocowego ustalonego w 2015 r. Chociaż europejscy dyrektora wskazują na widoczny sukces tego kraju, to aczkolwiek nowe problemy czają się w innych zakątkach…...

Czytać..
gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
gliński: apeluję do najbogatszych - nie bierzcie 500 złotych na dziecko

Gliński: apeluję do najbogatszych - nie bierzcie 500 złotych na dziecko

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy Polska gospodarka u dołu lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

Czytać..
giełdy w Chinach odrabiają straty Giełda

Giełdy w Chinach odrabiają straty Giełda

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać..