Zamieszanie w sprawie rozbieżności czasu dzielącej stolice. Represja Chin poczeka na amerykańską salwę

  • Dom
  • Ze swiata
  • Zamieszanie w sprawie rozbieżności czasu dzielącej stolice. Represja Chin poczeka na amerykańską salwę
Chiny o wojnie handlowej: nie zaakceptować wystrzelimy jako pierwsi  Ze świata

Chińskie ministerstwo finansów oświadczyło w środę, że nie nałoży ceł odwetowych na amerykańskie przedmioty, dopóki nie wejdą przy życie karne taryfy NA JUKATAN na produkty z Chińskiej Republiki Ludowej. Rozwiano tymże samym wątpliwości związane wraz z różnicą czasu między stolicami obu państw.

Waszyngton ogłosił wprowadzenie ceł dzięki chiński eksport do AMERYCE wart 50 mld USD rocznie, z czego naczelna partia – na towary warte 34 mld USD rocznie – ma wejść w życie w piątek 6 lipca. Pekin zapowiedział proporcjonalne taryfy odwetowe, jakich pierwsza część ma wstąpić w życie tego danego dnia kalendarzowego.

Według komentatorów może to okazać się początek otwartej wojny celnej między dwiema największymi gospodarkami świata, pomiędzy którymi konflikt handlowy tli się od kilku miesięcy.

Wojna handlowa wisi w włosku. Szef Komisji Europejskiej: będziemy bronić naszych biznesów

Wątpliwości wzbudziła 12-godzinna rozbieżność czasu dzieląca Pekin i Waszyngton, za sprawą której zdawało się, że chiński odwet może w rzeczywistości uprzedzić pierwszą salwę taryf amerykańskich.

Część mediów spekulowała, że chińskie cła wejdą po życie w piątek o północy czasu pekińskiego, a więc w czwartek po południe czasu wschodnioamerykańskiego (godzina 18 w czwartek po Polsce).

Czekanie w ruch Waszyngtonu

Chiński resort finansów wyjaśnił jednak w środę po południu, że Pekin nie uderzy taryfami jako pierwszy.

"Zgodnie z wielokrotnymi deklaracjami chińskiego rządu w żadnym incydentu nie wystrzelimy jako pierwsi i nie zastosujemy środków celnych, zanim nie wykonają tego USA" - przekazał resort w komunikacie opublikowanym w serwisie internetowej.

Amerykańskie cła wymierzone są przede wszystkim w chińską inicjatywę gospodarczą "Made in China 2025", jaka ma uczynić z tego kraju światowego potentata ogromnych technologii, w tym robotyki, biotechnologii i pojazdów elektrycznych. W zamyśle Trumpa cła mają być dla Pekinu karą za nieuczciwe praktyki handlowe i wymuszanie transferu technologii od działających po Chinach zagranicznych firm.

Z kolei pierwsza partia chińskich ceł odwetowych posiada objąć m. in. amerykańską soję, wołowinę, drób i inne produkty rolno-spożywcze a także samochody. W późniejszym okresie mają zacząć obowiązywać taryfy na pozostałe towary warte 16 mld USD rocznie, w tym ropę naftową i gaz ziemny.

Prezydent USA Donald Trump groził wcześniej, że jeżeli Chińczycy odpowiedzą taryfami odwetowymi, nałoży dodatkowe cła dzięki kolejne chińskie produkty adekwatne do nawet 400 mld USD rocznie. Władze Chin oceniały to jako "ekstremalną presję" i zapewniały, że użyją "narzędzi ilościowych i jakościowych", by udzielić "mocnej odpowiedzi".

Pekin utrzymuje, że nie chce wojny celnej z Waszyngtonem, ale przy przypadku jej wybuchu stanie się za wszelką cenę bronił swoich interesów.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..

Chce ochrony przed smogiem jak i również odszkodowania. Chińczyk pozwał państwo Informacje

Chińska inicjatywa budzi zastrzeżeń. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant liderem…...

Czytać..
ceny w październiku wzrosły o 2, 1 proc. rdr i o 0, pięć proc. mdm - GUS  Pieniądze

Ceny w październiku wzrosły o 2, 1 proc. rdr i o 0, pięć proc. mdm - GUS Pieniądze

Ceny towarów i usług w październiku tego r. wzrosły o 2, 1 procent rok do roku kalendarzowego i były wyższe na temat 0, 5 procenta po porównaniu z poprzednim miesiącem - poinformował…...

Czytać..
ceny ropy naftowej spadają  Surowce

Ceny ropy naftowej spadają Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

Czytać..