Temat: Unia Europejska

Dyrektywa o delegowanych przyjęta tuż przy sprzeciwie Polski i Węgier  Ze świata

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów gwoli Polaków? "Podejrzewam, że niedużo się zmieni"
  • Tani jakim sposobem Polak. Eurostat porównał koszta pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w normach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje będą niezbędne"

Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęli w środę podstawowy tekst dyrektywy o pracownikach delegowanych. Wynegocjowany tekst nie podoba się Polsce i Węgrom, które głosowały przeciwko jego przyjęciu. Kilka innych krajów wstrzymało się od głosu. Jeśli nowe prawo wejdą w życie, potrafią być niekorzystne między innymi dla polskich firm transportowych.

Ambasadorowie UE zatwierdzili tekst kompromisowy, wynegocjowany przez reprezentującą kraje członkowskie bułgarską prezydencję z Parlamentem Europejskim. Ostateczne przyjęcie dyrektywy zajdzie po poparciu jej przez Parlament Europejski.

- W środę kompromisowy tekst poparły wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem Polski jak i również Węgier. Wielka Brytania, Litwa, Łotwa i Chorwacja wstrzymały się od głosu - powiedziało Polskiej Agencji Prasowej źródło dyplomatyczne w Brukseli.

Sprzeciw polskiego rządu

Porozumienie w sprawie podwładnych delegowanych. "To podważa plan europejski"

Część zawartych w dyrektywie zapisów jest złagodzona po negocjacjach Parlamentu Europejskiego z poszczególnymi krajami członkowskimi. Chociaż okres delegowania ustalono na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia fita o sześć miesięcy, do dokumentu wpisano zobowiązanie państw przyjmujących do dokonania takowego przedłużenia po otrzymaniu uzasadnionej notyfikacji.

W porozumieniu między krajami i PE przyjęto (akceptowalną dla Polski) definicję dotyczącą tzw. zastępowania jednego pracownika delegowanego odmiennym.

Jednak część zapisów jest dla Polski niepożądana. Wśród nich ten, iż przepisy zmienionej dyrektywy będą miały zastosowanie do sektora transportu po wejściu po życie regulacji sektorowych, ujętych w tzw. pakiecie mobilności. Prace nad tym pakietem nowych przepisów dotyczących sektora drogowego trwają w Brukseli.

To złe wiadomości dla polskich firm spedycyjnych, które są bardzo poważnym graczem na europejskim rynku. Nowe przepisy mogą obniżyć konkurencyjność naszych przedsiębiorstw w stosunku do firm z Europy Zachodniej. Dyrektywa spowoduje również równoczesne obciążenia dla polskich przedsiębiorstw działających za granicą.

Równa płaca za tą samą pracę

Komisja Europejska podkreśliła, że nowa rozkaz jest wyrazem poparcia gwoli nadrzędnej zasady – równego wynagrodzenia za tę samą pracę w tym danym miejscu pracy.

Nowe przepisy zaczną być wykorzystywane dwa lata po wejściu w życie nowej instrukcje. Biorąc pod uwagę, że głosowanie nad nowelizacją w Radzie przewidziano na 21 czerwca 2018 roku jak i również również w czerwcu prawdopodobnie odbędzie się głosowanie po Parlamencie Europejskim, kraje będą musiały ją stosować od czasu lipca lub sierpnia 2020 roku.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
dubaj. Wieża Dubai Creek Harbour przeszła ważne testy  Ze świata

Dubaj. Wieża Dubai Creek Harbour przeszła ważne testy Ze świata

Budowa najwyższego wieżowca świata coraz bliżej. W tym tygodniu składniki, z których powstanie The Tower at Dubai Creek Harbour przeszły zaawansowane testy - ogłosili twórcy budynku. Jeden z nich polegał na sprawdzeniu…...

Czytać..
donald Tusk: Grecja powinna pozostać w strefie euro  Ze świata

Donald Tusk: Grecja powinna pozostać w strefie euro Ze świata

Zemke: ważne jest, żeby Tuska gnębić Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform…...

Czytać..
don Grantham - historia prezesa Microsoftu na CEE

Don Grantham - historia prezesa Microsoftu na CEE

Gdy myślimy na temat prezesach największych firm, na ogół sądzimy, że musieli te banki bardzo skrupulatnie planować i prowadzić kariery, wspinając się po kolejnych szczeblach. Odrzucić wszyscy jednak tak wykonują. Niektórzy…...

Czytać..