Fiskus chce prześwietlać nowe firmy. "Oszuści" zapłacą nawet 200 tys. zł

  • Dom
  • Z kraju
  • Fiskus chce prześwietlać nowe firmy. "Oszuści" zapłacą nawet 200 tys. zł
Fiskus sprawdzi historię podatkową nowych przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów pracuje ponad nowelizacją ustawy, dzięki której fiskus będzie mógł szczegółowo prześwietlić przedsiębiorcę przed wyjściem decyzji o założeniu nowej firmy. Osoby podejrzane o oszustwa podatkowe będą musiały wpłacić kaucję w wysokości od 20 do dwieście tysięcy złotych.

Przegląd prasy. Samorządy dzięki celowniku skarbówki. Urzędnicy zdziwieni

Nowela ustaw m. in. o podatku VAT dotarła już do konsultacji ogólnych. Ma ona na celu walkę z oszustami podatkowymi, o czym pierwsza napisała "Rzeczpospolita".

Jak wskazuje resort zasobów w korespondencji z. pl, ich działania niekorzystnie oddziaływają na kondycję całej ekonomii, mimo uczciwej działalności uprawianej przez wielu przedsiębiorców. Zatem też ministerstwo stawia osobiście za cel ograniczenie oszustw i nadużyć w podatku VAT.

"Procedowany plan ustawy przewiduje m. in. propozycje modyfikacji postępowań weryfikacyjnych przeprowadzanych przez organy podatkowe w przypadku rejestracji podmiotów jako podatników VAT. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, iż dla celów VAT mogą rejestrować się również podmioty, których działania nie będą związane z prowadzeniem aktywności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, a które nastawione są np. na wprowadzanie do obrotu tak zwane. „pustych faktur” lub na wyłudzenia tego podatku. Z tej przyczyny zaproponowane rozwiązania mają w celu uniemożliwienie prowadzenia oszukańczej działalności przez oszustów, nie zaś utrudnianie prowadzenia aktywności przez uczciwych podatników" - czytamy w komunikacie otrzymanym przez. pl.

Wysoka kaucja

Ministerstwo chce przedłożyć tzw. kaucję rejestracyjną. Pozostaną ją musieli złożyć podatnicy VAT i to ona na warunkować rejestrację oryginalnej firmy przez organ podatkowy. Jak podkreśla resort w przesłanym komunikacie, rozwiązanie "będzie dotyczyło wyłącznie podmiotów, w odniesieniu do których będzie istniało niebezpieczeństwo, że celem ich działań są oszustwa w VAT, skutkujące m. in. powstaniem zaległości podatkowych".

Złożenie takiego zabezpieczenia będzie warunkować tzw. "historia podatkowa". Wadium może wynieść od 20 do 200 tysięcy zł, dodatkowo powiększona o potencjalne podatki.

"Organ podatkowy sprawdzi zatem czy podmiot ten, bądź powiązane spośród nim inne podmioty, w ciągu ostatnich 2 lat miały zaległości w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, bądź też czy zostały one podczas tychże 2 lat wykreślone z rejestru podatników datku VAT w związku spośród uczestnictwem w oszustwach podatkowych, wystawianiem pustych faktur czy ogólnie rzecz ujmując – z powodu fikcyjnego funkcjonowania podmiotu. "

Morawiecki widzi "gigantyczne pieniądze" do odzyskania z podatków

Bez kłopotów?

MF informuje ponadto, hdy kaucja nie będzie potrzebna wtedy, gdy przedsiębiorstwo zmaga się ze "zwykłymi problemami biznesowymi podmiotu (np. strata płynności finansowej)".

Zdaniem resortu, kontrola "historii podatkowej" przedsiębiorcy nie powinna przedłużyć procesu rejestracji nowej firmy.

"W związku wraz z planowaną automatyzacją procesów, sama procedura rejestracji nie musi być na tyle długotrwała, aby negatywnie wpłynąć dzięki warunki prowadzenia działalności przez przedsiębiorców, tym bardziej, iż wizja lepszych warunków prowadzenia działalności (ułatwień dla świeżych przedsiębiorców) zdaje się uzasadniać podawane ograniczenia. " - czytamy w otrzymanym komunikacie.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
firma Ruperta Murdocha chce podziału Google’a

Firma Ruperta Murdocha chce podziału Google’a

Australijska filia należącego do Ruperta Murdocha koncernu medialnego News Corp wezwała lokalny urząd antymonopolowy do podziału Google'a na mniejsze spółki, w celu ochrony branży reklamowej i medialnej - podała we wtorek agencja Reutera. Koncern…...

Czytać..
fE: gospodarstwa domowe mogłyby oszczędzić na energii  Surowce

FE: gospodarstwa domowe mogłyby oszczędzić na energii Surowce

Rachunki zbyt prąd mogłyby spaść nawet o 160 zł na rok, czyli o ok. jedenaście proc. - przekonują specjaliści Forum Energii. Wystarczy, by odbiorcy indywidualni mieli informacje kiedy i ile energii…...

Czytać..
famur przejął Kopex - to firma-lider na rynku urządzeń górniczych

Famur przejął Kopex - to firma-lider na rynku urządzeń górniczych

Grupa TDJ, główny akcjonariusz Famuru, stała się właścicielem większościowego pakietu akcji katowickiego Kopeksu. Tym samym doszła do odwiedzenia skutku przygotowywanan od wiosny tego roku konsolidacja własnościowa dwóch największych grup zaplecza seo górniczego.…...

Czytać..
facebook używa danych dot. ochrony do przesyłania reklam

Facebook używa danych dot. ochrony do przesyłania reklam

Facebook nigdy nie był wzorem przy kwestii ochrony prywatności swoich użytkowników. Właśnie dowiedzieliśmy się, jak daleko firma skłonna jest posunąć się, by zdobyć dane użytkowników dla siebie i swoich partnerów reklamowych. Facebook…...

Czytać..

Facebook jest już warty przeszło 200 mld dolarów Informacje

Globalny ranking szybkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium posiadamy daleko Koniec piractwa, bądź cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy upoważnienia autorskiego "Ojciec internetu" uprzedza: masz zdjęcia…...

Czytać..