Temat: Motoryzacja

GDDKiA: włoska firma Toto posiada wybudować obejście Węgierskiej Górki

  • Duży gest w autosalonach. Te firmy wybierano najczęściej
  • Zmiany przy egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe sankcje za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Gdyni, do granicy z Państwem czeskim w pięć godzin. Wydaje się być umowa na ostatni wydział A1

Ruszają przygotowania do budowy około jedenastu, 5-kilometrowego odcinka S1 od czasu węzła Przybędza do węzła Milówka, czyli tak zwanego obejścia Węgierskiej Górki. Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad wybierał ofertę w przetargu w zaprojektowanie i wybudowanie kosztowny.

Za najkorzystniejszą w trwającej od połowy stycznia br. procedurze przetargowej GDDKiA uznała ofertę firmy Toto S. p. A. Costruzioni Generali, która zaoferowała wykonanie inwestycji za kwotę 1-wszą, 181 mld zł brutto w czasie 34 miesięcy.

- Po upływie terminu na wniesienie możliwych odwołań, dokumentacja z postępowania zostanie przekazana do kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jeśli jej wynik zostanie pozytywny, możliwe będzie spisanie umowy. Umowę z wykonawcą planujemy podpisać w kwietniu 2019 roku - przekazał rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA Marek Prusak.

Kluczowa inwestycja

Szacowana pierwotnie na ponad 1, 5 mld zł obwodnica Węgierskiej Górki to ostatni brakujący element trasy S1 między Bielskiem-Białą a Zwardoniem o długości około 8, 5 kilometrów oraz jeden z czterech fragmentów tej arterii przeznaczonych do realizacji (budowy lub rozbudowy) w rządowym Systemie Budowy Dróg Krajowych.

Problemy z budową odcinka A1. Wykonawca zrezygnował z podpisania umowy

To także kluczowa inwestycja dla południowej części województwa śląskiego - o jej wykonania mowa od ponad dwadzieścia lat. Po niedawnym otworzeniu na Słowacji jednego z kolejnych odcinków autostrady D3 na Żywiecczyźnie znacznie zwiększył się ruch tranzytowy.

Połączenie istniejących fragmentów trasy S1 na wysokości Węgierskiej Górki przebiega tymczasem pomiędzy innymi przez centrum tej miejscowości oraz sąsiedniej Milówki.

Inwestycja mająca uzupełnić tę lukę zamawiana wydaje się w formule "projektuj i buduj". Oznacza to, iż do zadań wykonawcy zostanie należało między innymi opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej wykonawczej, uzyskanie decyzji umożliwiających przeprowadzenie robót oraz dopuszczenie do odwiedzenia użytkowania budowanego odcinka miły. Jego przebieg ustalono w 2009 roku; wojewoda śląski wydał zgodę na skład w grudniu ub. roku kalendarzowego.

Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na 2019 roku, an ich zakończenie na 2022 roku. Inwestycja połączy wówczas gotowe już urywki S1 Żywiec – Przybędza i Milówka – Szare. Brakujący dotąd odcinek S1 będzie przebiegał w trudnym terenie - przewidziano między innymi dwa tunele na temat długości około 830 m i 980 m i kilka estakad nad dolinami potoków.

Kolejne odcinki

Ekspresowa trasa S1 po województwach śląskim i małopolskim przebiega od węzła wraz z autostradą A1 w pobliżu katowickiego lotniska Pyrzowice do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Standard drogi ekspresowej ma obecnie na odcinkach Pyrzowice-Podwarpie (jedna jezdnia), Dąbrowa Górnicza-Tychy, a także Bielsko-Biała-Przybędza a także Milówka-Zwardoń.

Prędzej z Warszawy do Krakowa. Kierowcy wreszcie ekspresowo ominą Radom

Aby dokończyć pełną tę trasę, oprócz obwodnicy Węgierskiej Górki potrzebna jest także między innymi inna jezdnia wysuniętego najdalej na północ odcinka S1 Lotnisko-Podwarpie (około 9, 5 km), przebudowa do standardu drogi ekspresowej obecnej kolizyjnej dwujezdniowej "jedynki" od Podwarpia w celu Dąbrowy Górniczej (7, 7 km) oraz budowa świeżego odcinka Mysłowice - Bielsko-Biała (około 40 km).

W przetargu na konstrukcję drugiej jezdni S1 Pyrzowice-Podwarpie najkorzystniejsza oferta została wybrana 11 września; GDDKiA planuje podpisać umowę z wykonawcą w pierwszym kwartale 2019 roku. Przetarg na realizację S1 między Mysłowicami zaś Bielskiem-Białą ma zostać ogłoszony w lutym 2019 roku kalendarzowego.

Po stronie słowackiej, po oddaniu na przełomie 2017 i 2018 roku kalendarzowego do użytku odcinka w celu węzła Żylina Brodno, w celu polskiej granicy brakuje jeszcze trzech odcinków autostrady D3 (około 27 km). Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu Słowacji, mają one pozostać dokończone do przełomu lat 2022/2023.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
gazprom: Ukraina negocjuje dostawy rosyjskiego gazu.  Surowce

Gazprom: Ukraina negocjuje dostawy rosyjskiego gazu. Surowce

Ukraina zwróciła się do Gazpromu o wznowienie od lipca dostaw rosyjskiego gazu, którego nie kupuje od listopada 2015 roku. Jeśli Rosjanie zaoferują pożądaną cenę, kontrakt zostanie zawarty - poinformował we wtorek ukraiński…...

Czytać..
gartner: globalny rynek smartfonów spowalnia  Tech

Gartner: globalny rynek smartfonów spowalnia Tech

Branża smartfonów przeżywa dziś najwolniejszy wzrost od 2013 r. W drugim trymestrze tego roku sprzedano krótko mówiąc 330 milionów urządzeń. Pozycję lidera zajmuje Samsung, dzięki drugim miejscu znalazło się Apple, Huawei…...

Czytać..
fundusz Wsparcia Kredytobiorców - zmiany funkcjonowania

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - zmiany funkcjonowania

W resorcie rozwoju i finansów trwają prace nad zmianami po funkcjonowaniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ministerstwo chce m. in. zmiany zasilania funduszy. - Komitet Stabilności Finansowej rekomendował również ministrowi progresu i finansów…...

Czytać..
«Frankowicz» «frankowiczowi» nierówny. KNF wskazuje dane  Pieniądze

«Frankowicz» «frankowiczowi» nierówny. KNF wskazuje dane Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać wraz z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po warsztacie zaciągnięcia to nierealne…...

Czytać..
francja. W czwartek strajki we wszystkich elektrowniach atomowych  Ze świata

Francja. W czwartek strajki we wszystkich elektrowniach atomowych Ze świata

ArcelorMittal wyłączy wysoki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać..