Temat: PiS

Do końca lutego jeden spośród szybów kopalni Wieczorek posiada trafić do SRK

  • 300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Do końca lutego owego roku Katowicki Holding Węglowy (KHW) chce sfinalizować przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) szybu Poniatowski, należącego do katowickiej kopalni Wieczorek. Przekazanie szybu do SRK ma dać holdingowi zaoszczędzone pieniądze.

- To jeden z pięciu szybów 190-letniej kopalni Wieczorek, który odrzucić pełni już funkcji związanych bezpośrednio z wydobyciem węgla. Przekazanie tego majątku do SRK przełoży się na zmniejszenie kosztów działania kopalni – wyjaśnił w poniedziałek rzecznik holdingu Wojciech Jaros.

"PiS ma wyjątkową szansę, by pomóc górnictwu". Nie będzie likwidacji kopalń?

Duże oszczędności

Koszt utrzymania jednego szybu wynosi kilka milionów złotych rocznie.

KHW realizuje oprogramowanie naprawczy, w ramach jakiego m. in. pozbywa się zbędnego i przynoszącego straty majątku. W maju zeszłego roku holding podpisał umowę przekazania SRK znacznej partii dawnej kopalni Mysłowice (po odłączeniu jej od perspektywicznego zakładu Wesoła), a w czerwcu – umowę przeniesienia przynoszącego wielomilionowe straty tak zwanym. ruchu Boże Dary, należącego do kopalni Murcki-Staszic.

Wraz z majątkiem SRK przejęła też pracowników przekazywanych zakładów – w sumie ponad 1, 2 tys. osób. Również przekazanie szybu Paniatowski będzie wiązało się z przejściem do spółki restrukturyzacyjnej grupy pracowników – prawdopodobnie będzie to kilkanaście osób.

Nie działa od lat

Szyb Poniatowski (historycznie Nickisch) wydaje się być jednym wraz z pięciu szybów katowickiej sztolni Wieczorek (pozostałe to: Pułaski, Roździeński, Giszowiec i Wschodni). Znajduje się naprzeciw dyrekcji kopalni, na skraju zabytkowego osiedla górniczego Nikiszowiec.

Wydobycie węgla w obszarze szybu Poniatowski zakończyło się kilka lat temu. Obecnie wykorzystuje się go jako szyb wentylacyjny (tzw. wdechowy) - i tę procedurę będzie pełnił nadal. Ponadto służy do transportu ludzi i materiałów w naszym rejonie peryferyjnym.

Kopalnia Wieczorek, w której ukończy się węgiel, zbliża się do końcowego okresu funkcjonowania. Według wcześniejszych informacji, wydobycie tam ma być prowadzone do 2020 r. Od momentu 2017-2018 r. ma zacząć się proces likwidacji zakładu przeróbczego Wieczorka i odstawianie urobku pod ziemią do odwiedzenia pobliskiej kopalni Staszic.

Działania naprawcze

Przekazywanie niepotrzebnej infrastruktury do SRK wówczas element działań naprawczych wdrażanych przez spółki węglowe, pośród nich KHW.

Przedstawiciele holdingu szacują, że widoczne w tym roku wyniki programu naprawczego to obniżenie kosztów o 540 mln zł w stosunku do roku 2014. Realizując program spółka optymalizowała koszty, najęcie, majątek i wydobycie.

KHW należy do trzech największych spółek węglowych. Angażuje ponad 14 tys. pracowników w czterech kopalniach.

Źródło: PAP

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
dlaczego korzystanie ze smartfona zbyt kierownicą jest niebezpieczne

Dlaczego korzystanie ze smartfona zbyt kierownicą jest niebezpieczne

Nowe badania naukowe potwierdzają, że pisanie SMS-ów lub gadanina przez telefon komórkowy za kierownicą mogą być niesłychanie niebezpieczne. Dodatkowo, nie poprawia tego użytkowanie zestawu głośnomówiącego. Dowodzi tego eksperyment badaczy z amerykańskiego…...

Czytać..
deutsche Bank: Wall Street ma obowiązek upaść, żeby oczyścić gospodarkę

Deutsche Bank: Wall Street ma obowiązek upaść, żeby oczyścić gospodarkę

Deutsche Bank znalazł sposób na ożywienie gospodarki. To krach na giełdzie, gdzie ogromne notowania są - według analityków banku - sztucznie pompowane przez banki główne. Im szybciej się wówczas skończy, tym…...

Czytać..
deloitte: Polska w czołówce królestw marnujących najwięcej żywności

Deloitte: Polska w czołówce królestw marnujących najwięcej żywności

Przeciętny Polak na rok marnuje 235 kilogramów żywności. Znajdujemy się pod tymże względem na piątym rejonie w UE - wypływa z raportu Deloitte. Deloitte podkreśla, że nasz kraj ma ogromny…...

Czytać..