Temat: PiS

Do końca lutego jeden spośród szybów kopalni Wieczorek posiada trafić do SRK

  • 300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Do końca lutego owego roku Katowicki Holding Węglowy (KHW) chce sfinalizować przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) szybu Poniatowski, należącego do katowickiej kopalni Wieczorek. Przekazanie szybu do SRK ma dać holdingowi zaoszczędzone pieniądze.

- To jeden z pięciu szybów 190-letniej kopalni Wieczorek, który odrzucić pełni już funkcji związanych bezpośrednio z wydobyciem węgla. Przekazanie tego majątku do SRK przełoży się na zmniejszenie kosztów działania kopalni – wyjaśnił w poniedziałek rzecznik holdingu Wojciech Jaros.

"PiS ma wyjątkową szansę, by pomóc górnictwu". Nie będzie likwidacji kopalń?

Duże oszczędności

Koszt utrzymania jednego szybu wynosi kilka milionów złotych rocznie.

KHW realizuje oprogramowanie naprawczy, w ramach jakiego m. in. pozbywa się zbędnego i przynoszącego straty majątku. W maju zeszłego roku holding podpisał umowę przekazania SRK znacznej partii dawnej kopalni Mysłowice (po odłączeniu jej od perspektywicznego zakładu Wesoła), a w czerwcu – umowę przeniesienia przynoszącego wielomilionowe straty tak zwanym. ruchu Boże Dary, należącego do kopalni Murcki-Staszic.

Wraz z majątkiem SRK przejęła też pracowników przekazywanych zakładów – w sumie ponad 1, 2 tys. osób. Również przekazanie szybu Paniatowski będzie wiązało się z przejściem do spółki restrukturyzacyjnej grupy pracowników – prawdopodobnie będzie to kilkanaście osób.

Nie działa od lat

Szyb Poniatowski (historycznie Nickisch) wydaje się być jednym wraz z pięciu szybów katowickiej sztolni Wieczorek (pozostałe to: Pułaski, Roździeński, Giszowiec i Wschodni). Znajduje się naprzeciw dyrekcji kopalni, na skraju zabytkowego osiedla górniczego Nikiszowiec.

Wydobycie węgla w obszarze szybu Poniatowski zakończyło się kilka lat temu. Obecnie wykorzystuje się go jako szyb wentylacyjny (tzw. wdechowy) - i tę procedurę będzie pełnił nadal. Ponadto służy do transportu ludzi i materiałów w naszym rejonie peryferyjnym.

Kopalnia Wieczorek, w której ukończy się węgiel, zbliża się do końcowego okresu funkcjonowania. Według wcześniejszych informacji, wydobycie tam ma być prowadzone do 2020 r. Od momentu 2017-2018 r. ma zacząć się proces likwidacji zakładu przeróbczego Wieczorka i odstawianie urobku pod ziemią do odwiedzenia pobliskiej kopalni Staszic.

Działania naprawcze

Przekazywanie niepotrzebnej infrastruktury do SRK wówczas element działań naprawczych wdrażanych przez spółki węglowe, pośród nich KHW.

Przedstawiciele holdingu szacują, że widoczne w tym roku wyniki programu naprawczego to obniżenie kosztów o 540 mln zł w stosunku do roku 2014. Realizując program spółka optymalizowała koszty, najęcie, majątek i wydobycie.

KHW należy do trzech największych spółek węglowych. Angażuje ponad 14 tys. pracowników w czterech kopalniach.

Źródło: PAP

dlaczego korzystanie ze smartfona zbyt kierownicą jest niebezpieczne

Dlaczego korzystanie ze smartfona zbyt kierownicą jest niebezpieczne

Nowe badania naukowe potwierdzają, że pisanie SMS-ów lub gadanina przez telefon komórkowy za kierownicą mogą być niesłychanie niebezpieczne. Dodatkowo, nie poprawia tego użytkowanie zestawu głośnomówiącego. Dowodzi tego eksperyment badaczy z amerykańskiego…...

Czytać..
deutsche Bank: Wall Street ma obowiązek upaść, żeby oczyścić gospodarkę

Deutsche Bank: Wall Street ma obowiązek upaść, żeby oczyścić gospodarkę

Deutsche Bank znalazł sposób na ożywienie gospodarki. To krach na giełdzie, gdzie ogromne notowania są - według analityków banku - sztucznie pompowane przez banki główne. Im szybciej się wówczas skończy, tym…...

Czytać..
deloitte: Polska w czołówce królestw marnujących najwięcej żywności

Deloitte: Polska w czołówce królestw marnujących najwięcej żywności

Przeciętny Polak na rok marnuje 235 kilogramów żywności. Znajdujemy się pod tymże względem na piątym rejonie w UE - wypływa z raportu Deloitte. Deloitte podkreśla, że nasz kraj ma ogromny…...

Czytać..
decyzja Fed ws. stóp procentowych w USA. Reakcja rynków

Decyzja Fed ws. stóp procentowych w USA. Reakcja rynków

Jak będzie wyglądał dzięki rynkach końcówka 2018 r. i początek 2019 r.? To w bardzo niemałej mierze zależy od środy i wystąpienia Jerome'a Powella, szefa amerykańskiego banku kierowniczego, Fed, który najprawdopodobniej…...

Czytać..
darmowy Internet na Poczcie Polskiej

Darmowy Internet na Poczcie Polskiej

W przyszłym r. we wszystkich własnych placówkach Poczty Polskiej będzie wolno korzystać z darmowego bezprzewodowego dostępu do internetu. Dziś bezpłatne wi-fi udostępnia mniej więcej 850 placówek pocztowych, niejednokrotnie w niewielkich miejscowościach.…...

Czytać..
dania chce opodatkować czerwone mięso  Ze świata

Dania chce opodatkować czerwone mięso Ze świata

Więcej wegetarian to czystsze środowisko i niższe emisje dwutlenku węgla. Dlatego duński rząd rozważa przedłożenie podatku od czerwonego mięsiwa. Kolejnym krokiem może stanowić nałożenie takich obciążeń dzięki wszelkie rodzaje mięsa. Podobne postulaty…...

Czytać..