Trzy osoby z zarzutami za tak zwanym. zbrodnie VAT-owskie

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Trzy osoby z zarzutami za tak zwanym. zbrodnie VAT-owskie
CBŚP: zbrodnie VAT-owskie - osoby z zarzutami

Centralne Kancelaria Śledcze Policji zatrzymało trzydziestu osób podejrzanych m. in. o udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych i wyłudzenia podatku VAT. Trzy ludzie usłyszały zarzuty tzw. zbrodni VAT-owskiej, za co grozi im do 25 latek pozbawienia wolności.

Do zatrzymań 30 osób dotarło w związku z dwoma odrębnymi postepowaniami prowadzonymi poprzez prokuratury w Rzeszowie i w Bydgoszczy. Pierwszą realizację funkcjonariusze z Rzeszowa przeprowadzili wspólnie z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowym w Przemyślu.

Nawet 25 latek więzienia

- W efekcie ludzi działań zatrzymano 16 jednostek. W Prokuraturze Regionalnej po Rzeszowie podejrzanym przedstawiono zarzuty m. in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT oraz prania pieniędzy. Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą oraz popełnienie tzw. zbrodni VAT-owskiej, polegającej na wystawieniu nierzetelnych faktur VAT dzięki kwotę prawie 13 mln zł – podała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz i przypomniała, że przestępstwo to jest zagrożone karą od 5 do nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Jak podaje CBŚP, przestępstwa dokonywane przez ekipę opierały się na „pozorowanym obrocie proszkiem do drukarek 3D”. Oryginalny produkt kosztuje około 9, 5 tys. zł za puszkę, a przestępcy mieli umieszczać po pudełkach mieszaninę tytanu i „sprzedawać” towar zagranicznym przedsiębiorstwom.

„Dla uwiarygodnienia obrotu towarem członkowie grupy wystawiali oraz posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT oraz dokumentami TaxFree w toku kupna i sprzedaży tego proszku” – wyjaśniła kom. Jurkiewicz. Po ten sposób grupa wyłudziła nienależny jej zwrot podatku na kwotę ponad trzynaście mln złotych. W rezultacie działań podkarpackiej skarbówki pozostał wstrzymany zwrot podatku na kolejny milion złotych.

Działania bydgoskich śledczych

CBŚP zatrzymało także 14 osób przy śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. W działaniach brało udział około 160 funkcjonariuszy z zarządów CBŚP w całym kraju, komendy wojewódzkiej po Bydgoszczy, komend powiatowych po Łosicach i Złotowie oraz funkcjonariusze z urzędu celno-skarbowego w Toruniu.

- Przeszukano blisko sto pomieszczen w tym domy, siedziby firm i inne miejsca użytkowane przez podejrzanych – poinformowała kom. Jurkiewicz. Funkcjonowania prowadzone były na terytorium województw mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Policja zabezpieczyła liczne dokumenty, nośniki pamięci, telefony komórkowe a także komputery, które mogą tworzyć materiał dowodowy w naszej sprawie.

CBŚP podało, że grupa działała w 2018 roku, a jej członkowie mieli zajmować się „wprowadzaniem do obrotu prawnego poświadczających nieprawdę i niegodnych zaufania faktur VAT dotyczących rzekomego obrotu różnego rodzaju towarami oraz usługami”. Według ustaleń śledczych działania miały sprzyjać „kupowaniu kosztów”, dzięki jakim odbiorcy faktów mogli nielegalnie obniżać należny podatek.

„W proceder może stanowić zamieszanych nawet 150 spółek. Z zebranego materiału powstaje, że wystawiono w taki sposób nieopodal 5 tysięcy faktur w łączną kwotę ponad 63 mln złotych” – poinformowała kom. Jurkiewicz.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty m. in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa, prania kasy i podrabiania dokumentów.

„Wśród zatrzymanych są 2-ie osoby podejrzane o zbrodnie VAT-owskie” – dodała rzeczniczka CBŚP. Policja ustala, jaki majątek zgromadziły osoby podejrzane w obu śledztwach „w celu zabezpieczenia go w poczet przyszłych kar”.

carrefour - masowe zwolnienia we Francji i rozwój gospodarki internetowego

Carrefour - masowe zwolnienia we Francji i rozwój gospodarki internetowego

"Terapia wstrząsowa", "grom z jasnego nieba", "Wielki Wybuch w Carrefourze" – faktycznie francuskie media komentują projekt Carrefoura, który przewiduje metrów. in. masowe zwolnienia i rozwój handlu internetowego. We Francji Carrefour jest najwyższym…...

Czytać..

Będzie więcej pracy. «Będą również zwolnienia m. in. w energetyce i przemyśle wydobywczym» Informacje

Komunikacja, fabryki, hotele - to w tych branżach będzie najwięcej pracy. - Na rynku pracy jest obniżenie bezrobocia. Zapowiada się następne zapotrzebowania na pracowników - powiedział w TVN24 Interes i Świat prezydent…...

Czytać..
byli pracownicy Facebooka i Google’a przeciw technologii

Byli pracownicy Facebooka i Google’a przeciw technologii

Programiści i inżynierowie z Doliny Krzemowej, z których wielu pracowało w początkowych okresach rozwoju Facebooka i Google’a, założyli koalicję. Wspólnie chcą przeciwstawić się technologicznym gigantom, ponieważ nie podoba im się poziom uzależnienia…...

Czytać..
budżet na 2018 rok. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Budżet na 2018 rok. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..
budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep

Budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep

Budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep... Które wraz z spółek budowlanych dadzą zarobić przez najbliższe miesiące, a które lepiej omijać z dużej odległości? Krzysztof Radojewski z departamentu Analiz Rynkowych DM Noble Securities podpowiada…...

Czytać..
brexitu nie będzie - podług sztucznej inteligencji

Brexitu nie będzie - podług sztucznej inteligencji

UNU to sztuczna inteligencja stworzona za pośrednictwem prywatną firmę, która zasłynęła do tej pory poprawnym wytypowaniem czterech pierwszych koni w wyścigu Kentucky Derby. Szanse w takim wypadku…...

Czytać..