Będzie więcej pracy. "Będą też zwolnienia m. in. w energetyce i przemyśle wydobywczym"

Komunikacja, fabryki, hotele - to w tych branżach będzie najwięcej pracy. - Na rynku pracy jest obniżenie bezrobocia. Zapowiada się następne zapotrzebowania na pracowników - powiedział w TVN24 Interes i Świat prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. - Żeby nastąpiła poprawa na rynku pracy musi stanowić popyt na pracę. By był popyt muszą stanowić inwestycje - ocenił z kolei Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Jak poinformowało ministerstwo pracy, stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 13, 6 proc.; w porównaniu do lutego spadła o 0, 3 pkt proc. i o 0, 7 pkt proc. przy porównaniu do marca ub. r. Według resortu firmy znów chcą zatrudniać zatrudnionych.

Jak szacuje ministerstwo, w marcu liczba bezrobotnych zmniejszyła się wobec 02 o blisko 72 tys. Na koniec miesiąca w urzędach zarejestrowanych było dwa mln 184 tys. ludzi. Jednocześnie w urzędach zarejestrowanych było o 130 tys. mniej osób niż zanim rokiem.

"Będą także zwolnienia"

Według Andrzeja Malinowskiego pojawiają się sygnały poprawy sytuacji, powoli ruszają duże inwestycje. Zaznaczył jednak, że "będą też zwolnienia "m. in. w energetyce, przy przemyśle wydobywczym". - Ale wygląda to bardzo pozytywnie. Stanowić może w czwartym kwartale możemy przekroczyć nawet cztery proc. PKB - ocenił szef Pracodawców RP.

Bezrobocie w czerwcu 13, 6 proc. Minister: ożywienie na rynku pracy wolniejsze niż na ekonomicznych

Z kolei przewodniczący OPZZ Jan Guz kontrował, hdy aby "nastąpiła poprawa na rynku pracy musi stanowić popyt na pracę". a mianowicie Żeby był popyt mają obowiązek być inwestycje. Wspomniał pan, że jest dużo gotówki na kontach przedsiębiorców, lecz dziś bardziej warto rolować ten pieniądz, żeby była większa stopa zwrotu niż z produkcji. Dopóki odrzucić będzie na rynku pieniądza, który wywoła zapotrzebowanie w towary, to nie będzie zapotrzebowania na pracę - podkreślił Guz.

I dodał: - Oczywiście sprawa się poprawi, bo więcej ludzi wyjechało za granicę. Paradoksalnie - im mniejszy jest przyrost naturalny, tym bardziej wartościowa sytuacja na rynku pracy. Dziś mamy zarejestrowanych 2, 2 mln osób bezrobotnych, mamy ciągle bezrobocie ukryte 300 tys.

Inwestycje, ale ostrożne

Szefowi OPZZ odpowiedział prezydent Pracodawców RP. Jego zdaniem "rolowanie" pieniędzy przez przedsiębiorców "to również jest inwestycja". I ocenił: - Stoimy przed wieloma niewiadomymi. Kwestia reakcji w ozusowania umów cywilnych, po dalszym ciągu nie dysponujemy rozwiązanego zasadniczego problemu krajowej gospodarki, czyli kwestii ustawy o zamówieniach publicznych, posiadamy dosyć skomplikowaną sytuację polityczną związaną z tym, jak się dzieje na Ukrainie, z zachowaniem się Rosji, która jest poważnym zbytem zbytu. To są całość elementy, które nie tak wiele blokują ochotę przedsiębiorców, wyłącznie wymagają ostrożności - podkreślił Malinowski.

MFW podwyższa prognozę PKB dla Polski. Ale ekonomiści przewidują spowolnienie

Jan Guz ripostował, że "dziś opłaci się inwestować w instrumenty finansowe i stopa zwrotu jest tam większa, niż pieniądze zainwestowane w produkcję". - W związku z tym, że inwestycje będą nieopłacalne, przedsiębiorcy nie inwestują. To wina jest rządu, systemu podatkowego, prawa. O ile był inny system podatkowy, gdyby nie było naprawdę wiele barier administracyjnych, to być może inwestycji byłoby więcej - ocenił szef OPZZ.

A Andrzej Malinowski dodał: - Deficyt od wielu lat prac z reformą finansów publicznych daje przykład przedsiębiorcom. Fundusz, który formalnie powinien być zainwestowany w gospodarkę i tam funkcjonować jest lokowany na bezpiecznych lokatach, połączonych z deficytem budżetowym naszego własnego państwa.

byli pracownicy Facebooka i Google’a przeciw technologii

Byli pracownicy Facebooka i Google’a przeciw technologii

Programiści i inżynierowie z Doliny Krzemowej, z których wielu pracowało w początkowych okresach rozwoju Facebooka i Google’a, założyli koalicję. Wspólnie chcą przeciwstawić się technologicznym gigantom, ponieważ nie podoba im się poziom uzależnienia…...

Czytać..
budżet na 2018 rok. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Budżet na 2018 rok. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..
budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep

Budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep

Budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep... Które wraz z spółek budowlanych dadzą zarobić przez najbliższe miesiące, a które lepiej omijać z dużej odległości? Krzysztof Radojewski z departamentu Analiz Rynkowych DM Noble Securities podpowiada…...

Czytać..
brexitu nie będzie - podług sztucznej inteligencji

Brexitu nie będzie - podług sztucznej inteligencji

UNU to sztuczna inteligencja stworzona za pośrednictwem prywatną firmę, która zasłynęła do tej pory poprawnym wytypowaniem czterech pierwszych koni w wyścigu Kentucky Derby. Szanse w takim wypadku…...

Czytać..
brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Premier Theresa May zapowiedziała przedterminowe wybory parlamentarne 8 czerwca br. - Gdy zostałam premierem, powiedziałam, że nie będzie decyzji do 2020 roku. Teraz widzę, że są niezbędne - powiedziała szefowa…...

Czytać..
brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności  Ze świata

Brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności Ze świata

Brazylijski Senat przegłosował kontrowersyjną poprawkę do odwiedzenia konstytucji zamrażającą wydatki ogólne na 20 lat. W trakcie jego obrad tysiące Brazylijczyków w kilkunastu stanach wyszło na ulice, by protestować przeciwko wprowadzeniu poprawki.…...

Czytać..