Będzie więcej pracy. "Będą też zwolnienia m. in. w energetyce i przemyśle wydobywczym"

Komunikacja, fabryki, hotele - to w tych branżach będzie najwięcej pracy. - Na rynku pracy jest obniżenie bezrobocia. Zapowiada się następne zapotrzebowania na pracowników - powiedział w TVN24 Interes i Świat prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. - Żeby nastąpiła poprawa na rynku pracy musi stanowić popyt na pracę. By był popyt muszą stanowić inwestycje - ocenił z kolei Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Jak poinformowało ministerstwo pracy, stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 13, 6 proc.; w porównaniu do lutego spadła o 0, 3 pkt proc. i o 0, 7 pkt proc. przy porównaniu do marca ub. r. Według resortu firmy znów chcą zatrudniać zatrudnionych.

Jak szacuje ministerstwo, w marcu liczba bezrobotnych zmniejszyła się wobec 02 o blisko 72 tys. Na koniec miesiąca w urzędach zarejestrowanych było dwa mln 184 tys. ludzi. Jednocześnie w urzędach zarejestrowanych było o 130 tys. mniej osób niż zanim rokiem.

"Będą także zwolnienia"

Według Andrzeja Malinowskiego pojawiają się sygnały poprawy sytuacji, powoli ruszają duże inwestycje. Zaznaczył jednak, że "będą też zwolnienia "m. in. w energetyce, przy przemyśle wydobywczym". - Ale wygląda to bardzo pozytywnie. Stanowić może w czwartym kwartale możemy przekroczyć nawet cztery proc. PKB - ocenił szef Pracodawców RP.

Bezrobocie w czerwcu 13, 6 proc. Minister: ożywienie na rynku pracy wolniejsze niż na ekonomicznych

Z kolei przewodniczący OPZZ Jan Guz kontrował, hdy aby "nastąpiła poprawa na rynku pracy musi stanowić popyt na pracę". a mianowicie Żeby był popyt mają obowiązek być inwestycje. Wspomniał pan, że jest dużo gotówki na kontach przedsiębiorców, lecz dziś bardziej warto rolować ten pieniądz, żeby była większa stopa zwrotu niż z produkcji. Dopóki odrzucić będzie na rynku pieniądza, który wywoła zapotrzebowanie w towary, to nie będzie zapotrzebowania na pracę - podkreślił Guz.

I dodał: - Oczywiście sprawa się poprawi, bo więcej ludzi wyjechało za granicę. Paradoksalnie - im mniejszy jest przyrost naturalny, tym bardziej wartościowa sytuacja na rynku pracy. Dziś mamy zarejestrowanych 2, 2 mln osób bezrobotnych, mamy ciągle bezrobocie ukryte 300 tys.

Inwestycje, ale ostrożne

Szefowi OPZZ odpowiedział prezydent Pracodawców RP. Jego zdaniem "rolowanie" pieniędzy przez przedsiębiorców "to również jest inwestycja". I ocenił: - Stoimy przed wieloma niewiadomymi. Kwestia reakcji w ozusowania umów cywilnych, po dalszym ciągu nie dysponujemy rozwiązanego zasadniczego problemu krajowej gospodarki, czyli kwestii ustawy o zamówieniach publicznych, posiadamy dosyć skomplikowaną sytuację polityczną związaną z tym, jak się dzieje na Ukrainie, z zachowaniem się Rosji, która jest poważnym zbytem zbytu. To są całość elementy, które nie tak wiele blokują ochotę przedsiębiorców, wyłącznie wymagają ostrożności - podkreślił Malinowski.

MFW podwyższa prognozę PKB dla Polski. Ale ekonomiści przewidują spowolnienie

Jan Guz ripostował, że "dziś opłaci się inwestować w instrumenty finansowe i stopa zwrotu jest tam większa, niż pieniądze zainwestowane w produkcję". - W związku z tym, że inwestycje będą nieopłacalne, przedsiębiorcy nie inwestują. To wina jest rządu, systemu podatkowego, prawa. O ile był inny system podatkowy, gdyby nie było naprawdę wiele barier administracyjnych, to być może inwestycji byłoby więcej - ocenił szef OPZZ.

A Andrzej Malinowski dodał: - Deficyt od wielu lat prac z reformą finansów publicznych daje przykład przedsiębiorcom. Fundusz, który formalnie powinien być zainwestowany w gospodarkę i tam funkcjonować jest lokowany na bezpiecznych lokatach, połączonych z deficytem budżetowym naszego własnego państwa.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
byli pracownicy Facebooka i Google’a przeciw technologii

Byli pracownicy Facebooka i Google’a przeciw technologii

Programiści i inżynierowie z Doliny Krzemowej, z których wielu pracowało w początkowych okresach rozwoju Facebooka i Google’a, założyli koalicję. Wspólnie chcą przeciwstawić się technologicznym gigantom, ponieważ nie podoba im się poziom uzależnienia…...

Czytać..
budżet na 2018 rok. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Budżet na 2018 rok. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..
budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep

Budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep

Budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep... Które wraz z spółek budowlanych dadzą zarobić przez najbliższe miesiące, a które lepiej omijać z dużej odległości? Krzysztof Radojewski z departamentu Analiz Rynkowych DM Noble Securities podpowiada…...

Czytać..