Temat: Inflacja i stopy procentowe

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną internet kawiarni

Choć jestem euroentuzjastą, to jestem w mniejszym stopniu entuzjastycznie nastawiony do niesłychanie szybkiego przyjęcia wspólnej waluty przez Polskę - powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla "Wall Street Journal" prezes NBP Marek Belka. Dodał, że w Polskę można patrzeć jakim sposobem na "Hiszpanię sprzed paru lat" i jest to komplement.

"Czy jak i również kiedy Polska wejdzie do odwiedzenia strefy euro, jest decyzją polityczną. Ale jako ekonomista muszę być jak w najwyższym stopniu obiektywny. Nie jest to całkowicie możliwe - jestem euroentuzjastą, ale jestem mniej entuzjastycznie nastawiony do bardzo natychmiastowego przyjęcia euro" - podkreślił Belka.

Polska energiczna, choć krucha

Jego według ostatnie zmiany zasad odnośnie strefy euro wzmocniły wspólną walutę. Ale Polacy powinny pamiętać, że ich obiektem jest "nie tylko samo wejście do strefy euro", ale także to, aby pozostawać w jej środku, a nie "na peryferiach", co będzie wiązało się z wprowadzeniem szerokich zmian w polskiej gospodarce a mianowicie pisze "WSJ" w omówieniu wywiadu.

Państwa G20 obiecują fair play w kryzysie

"Wciąż jesteśmy gospodarką wschodzącą, wraz z wszystkimi jej słabymi jak i również mocnymi stronami" - dodał szef NBP. Wśród wartości wymienił "relatywny dynamizm", a wśród wad to, hdy "struktury wciąż czasami są kruche".

Wskazał także na wysoki procent eksportu, który wytwarzany jest za pośrednictwem lokalne, a nie międzynarodowe firmy. "Nawet jeśli pośród produktów na eksport odrzucić ma wyrobów najbardziej nowoczesnych technologicznie, to są one nasze. W tym znajduje się nasza siła" - powiedział Belka.

Polska wówczas "Hiszpania sprzed kilku lat"

Jego zdaniem polscy politycy powinni porównywać Polskę "z Hiszpanią sprzed kilku lat". "To pochlebne porównanie. Rozumiemy, co tam się wydarzyło, ale mamy nadzieję, iż unikniemy błędów Hiszpanii, gdy Polska zdecyduje się przyswajać euro" - zaznaczył.

"WSJ" przypomina, że aktualnie większe niż dotychczas zainteresowanie wyborców i polityków pobudza skomplikowany temat polityki monetarnej i tych, którzy ją tworzą.

€ na Łotwie od 2014 r.

"To ciężki czas dla szefów banków centralnych, zwłaszcza, jeśli myśleli, że mogą pozostać czystymi technokratami" - ocenił Belka. "Już nie mogą pewnie chodzić po ulicach i być nierozpoznawalni" - dodał.

Według prezesa NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO "kwestią globalną" stało się wywieranie presji politycznej w banki centralne. "Banki centralne podejmują decyzje, które nie zaakceptować mają tylko technicznego charakteru, lecz które mają także komponent polityczny. Więc nagle istnieje naturalna pokusa, by traktować banki jak część rządu" - dodał.

"Te słowa krytyki odnoszące się do polityki monetarnej, które podsłuchujemy w Polsce, nie są czymś nietypowym. Krytykowałem Wskazówkę Polityki Pieniężnej, gdy byłem po drugiej stronie barykady" - podkreślił Belka.

Według niego w polityce monetarnej obecnie "wszystkie opcje są otwarte". Belka dodał, że NBP musi przyjrzeć się sytuacji na rynku długu.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
beata Chłodzińska przewodniczącą RN Tauron Polska Energia  Giełda

Beata Chłodzińska przewodniczącą RN Tauron Polska Energia Giełda

Beata Chłodzińska została przy środę wybrana przewodniczącą RN Tauron Polska Energia - poinformowała Magdalena Rusinek spośród biura prasowego spółki. Jarosław Zagórowski został wiceprzewodniczącym porady. Oboje są najnowszymi członkami rady nadzorczej…...

Czytać..
barclays - prognoza wzrostu PKB dla Polski w 2017 roku

Barclays - prognoza wzrostu PKB dla Polski w 2017 roku

Analitycy brytyjskiego instytucji finansowej Barclays podwyższyli prognozę PKB Polski na 2017 r. do 3, 2 proc. Wcześniej zakładali wzrost PKB na poziomie 3, 0 proc. Nie przekształca się natomiast…...

Czytać..
bank Pekao S. A. a mianowicie nowa aplikacja

Bank Pekao S. A. a mianowicie nowa aplikacja

Bank Pekao S. Natomiast. wprowadza nową aplikację mobilną dla swoich klientów, czyli PeoPay. To pierwsza zastosowanie bankowa w Polsce, jaka pozwala na autoryzację umowy do 200 złotych odciskiem palca. Do tej pory…...

Czytać..