Temat: Inflacja i stopy procentowe

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną internet kawiarni

Choć jestem euroentuzjastą, to jestem w mniejszym stopniu entuzjastycznie nastawiony do niesłychanie szybkiego przyjęcia wspólnej waluty przez Polskę - powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla "Wall Street Journal" prezes NBP Marek Belka. Dodał, że w Polskę można patrzeć jakim sposobem na "Hiszpanię sprzed paru lat" i jest to komplement.

"Czy jak i również kiedy Polska wejdzie do odwiedzenia strefy euro, jest decyzją polityczną. Ale jako ekonomista muszę być jak w najwyższym stopniu obiektywny. Nie jest to całkowicie możliwe - jestem euroentuzjastą, ale jestem mniej entuzjastycznie nastawiony do bardzo natychmiastowego przyjęcia euro" - podkreślił Belka.

Polska energiczna, choć krucha

Jego według ostatnie zmiany zasad odnośnie strefy euro wzmocniły wspólną walutę. Ale Polacy powinny pamiętać, że ich obiektem jest "nie tylko samo wejście do strefy euro", ale także to, aby pozostawać w jej środku, a nie "na peryferiach", co będzie wiązało się z wprowadzeniem szerokich zmian w polskiej gospodarce a mianowicie pisze "WSJ" w omówieniu wywiadu.

Państwa G20 obiecują fair play w kryzysie

"Wciąż jesteśmy gospodarką wschodzącą, wraz z wszystkimi jej słabymi jak i również mocnymi stronami" - dodał szef NBP. Wśród wartości wymienił "relatywny dynamizm", a wśród wad to, hdy "struktury wciąż czasami są kruche".

Wskazał także na wysoki procent eksportu, który wytwarzany jest za pośrednictwem lokalne, a nie międzynarodowe firmy. "Nawet jeśli pośród produktów na eksport odrzucić ma wyrobów najbardziej nowoczesnych technologicznie, to są one nasze. W tym znajduje się nasza siła" - powiedział Belka.

Polska wówczas "Hiszpania sprzed kilku lat"

Jego zdaniem polscy politycy powinni porównywać Polskę "z Hiszpanią sprzed kilku lat". "To pochlebne porównanie. Rozumiemy, co tam się wydarzyło, ale mamy nadzieję, iż unikniemy błędów Hiszpanii, gdy Polska zdecyduje się przyswajać euro" - zaznaczył.

"WSJ" przypomina, że aktualnie większe niż dotychczas zainteresowanie wyborców i polityków pobudza skomplikowany temat polityki monetarnej i tych, którzy ją tworzą.

€ na Łotwie od 2014 r.

"To ciężki czas dla szefów banków centralnych, zwłaszcza, jeśli myśleli, że mogą pozostać czystymi technokratami" - ocenił Belka. "Już nie mogą pewnie chodzić po ulicach i być nierozpoznawalni" - dodał.

Według prezesa NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO "kwestią globalną" stało się wywieranie presji politycznej w banki centralne. "Banki centralne podejmują decyzje, które nie zaakceptować mają tylko technicznego charakteru, lecz które mają także komponent polityczny. Więc nagle istnieje naturalna pokusa, by traktować banki jak część rządu" - dodał.

"Te słowa krytyki odnoszące się do polityki monetarnej, które podsłuchujemy w Polsce, nie są czymś nietypowym. Krytykowałem Wskazówkę Polityki Pieniężnej, gdy byłem po drugiej stronie barykady" - podkreślił Belka.

Według niego w polityce monetarnej obecnie "wszystkie opcje są otwarte". Belka dodał, że NBP musi przyjrzeć się sytuacji na rynku długu.

brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Premier Theresa May zapowiedziała przedterminowe wybory parlamentarne 8 czerwca br. - Gdy zostałam premierem, powiedziałam, że nie będzie decyzji do 2020 roku. Teraz widzę, że są niezbędne - powiedziała szefowa…...

Czytać..
brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności  Ze świata

Brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności Ze świata

Brazylijski Senat przegłosował kontrowersyjną poprawkę do odwiedzenia konstytucji zamrażającą wydatki ogólne na 20 lat. W trakcie jego obrad tysiące Brazylijczyków w kilkunastu stanach wyszło na ulice, by protestować przeciwko wprowadzeniu poprawki.…...

Czytać..
brak pracowników - raport Work Service

Brak pracowników - raport Work Service

Blisko połowa szefów (49, 7 proc. ) ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Ponad 16 proc. firm ogranicza świeże inwestycje ze względu na braki kadrowe. Tak wynika z najnowszej edycji papieru…...

Czytać..
bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdan Smoleń nie żyje. Zmarł po latach walki z chorobą. O jego śmierci poinformował w czwartek o świcie Marcin Kostaszuk, z-ca dyrektora wydziału kultury w poznańskim urzędzie miasta. Aktor przeszedł kilka…...

Czytać..
bMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i to reprezentant nowej linii 3, która swoją premierę salonową miała na zarania marca 2019 roku. To siódma generacja sedana produkowanego od 1975 roku, zamaskowana pod fabrycznym…...

Czytać..
black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Dwie wiadomości wystarczą, by zablokować komunikator w czyimś iPhonie. Ludzie nazywają nowy błąd "The Black Dot Bug" co przetłumaczyć można na "Błąd czarnej kropki". Nazwa pochodzi od emoji w układzie…...

Czytać..