76 proc. Polaków źle mierzy sytuację na rynku robocie. Pesymistów jednak ubywa

76 proc. respondentów CBOS wyraża negatywną opinię o krajowym rynku pracy, ale w porównaniu z lutym ocen negatywnych jest to o 8 punktów proc. mniej - wynika z marcowego sondażu. Pozytywną opinię wyraziło 4 proc. badanych. Zauważano też wzrost nadziei na poprawę na rynku robocie.

Jak podał CBOS, negatywne opinie o krajowym rynku pracy przeważają we wszelkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych, przy czym niezadowolenie względnie przeważnie wyrażają badani źle sprawdzający swą sytuację materialną (90 proc. opinii negatywnych), w tym zwłaszcza bezrobotni (87 proc. ), a ponadto respondenci uzyskujący najniższe profity per capita (86 proc. ) oraz osoby w wieku powyżej 64 latek (85 proc. ).

Bezrobocie w marcu 13, 6 proc. Minister: ożywienie na rynku robocie wolniejsze niż na gospodarczych

"Nieco lepiej niż inni kwestię zatrudnienia na terytorium polski oceniają natomiast przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla oraz prywatni przedsiębiorcy" - napisano w raporcie z badań.

Jak przyszłość?

CBOS odnotował też, że od marca zeszłego roku wyraźnie poprawiły się przewidywania dotyczące progresu sytuacji na rynku robocie w Polsce w kolejnych dwunastu miesiącach. Obecnie nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (27 proc., spadek w przeciągu roku o 19 punktów proc. ) przewiduje negatywne zmiany w tej dziedzinie, z czegoż pięciu na stu (5 proc., spadek o pięć punktów proc. ) spodziewa się radykalnego pogorszenia.

54 proc. respondentów (wzrost o 15 punktów) było zdania, że w ciągu roku sytuacja w dziedzinie pracy się nie zmieni, jakkolwiek 11 proc. respondentów (wzrost o 3 punkty) przewiduje w tym względzie reformy, przy czym jedynie okazjonalnie wyrażany jest zdecydowany optymizm (1 proc. ).

"Analiza opinii respondentów zebranych w ostatnim trzynastoleciu wyraźnie pokazuje, iż społeczne oceny w dużej mierze odzwierciedlają rzeczywistą sytuację w dziedzinie pracy w Polsce" - ocenia CBOS.

Amerykanie mają większą ilość wiadomości pracy. Bezrobocie w marcu: 6, 7 proc.

Jak wskazano w raporcie wraz z badań, po istotnym wzroście zadowolenia notowanym w czasach 2006–08, w 2009 r. – wraz z nadejściem pierwszej fali kryzysu oszczędnego w Europie – opinie Polaków o krajowym sektora zatrudnienia znacząco się pogorszyły jak i również rozpoczął się widoczny kierunek spadkowy. CBOS zauważa w dodatku, że w ostatnim roku trend ten "został dość znacząco wyhamowany". Obecne notowania są zbliżone do tychże z lat 2011 jak i również 2012, czyli pozostają istotnie gorsze niż w roku kalendarzowego 2007 i 2008, lecz nadal lepsze niż przy latach 2001–06 - wskazano.

Lepiej niż przed rokiem

CBOS uznał, że obecne notowania są wyraźnie bardziej wartościowe niż w marcu zeszłego roku, ale także skromniej pesymistyczne niż w latach 2011 i 2012. Równocześnie aktualny poziom optymizmu w przewidywaniach dotyczących rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w trakcie najbliższego roku jest ciągle niższy niż pod koniec 2009 roku i na początku 2010, a tym bardziej niźli w latach 2006–2008.

Według CBOS pesymizm jak do wizji poprawy sprawy na rynku stosunkowo zazwyczaj wyrażany jest przez jednostki niezadowolone ze swej sytuacji materialnej (40 proc. wskazań) i uzyskujące dochody per capita w kwocie nieprzekraczającej 500 zł (34 proc. ), w tym w szczególności przez: rencistów (37 proc. ), rolników (33 proc. ) i bezrobotnych (33 proc. ).

CBOS co miesiąc sonduje recenzje respondentów o rynku robocie w miejscu ich odbioru i okolicy oraz mierzy poziom poczucia zagrożenia utratą zatrudnienia wśród pracujących. Aktualne badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) w dniach 6–12 marca na liczącej 1098 osób reprezentatywnej próbie losowej dojrzałych mieszkańców Polski.

brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Premier Theresa May zapowiedziała przedterminowe wybory parlamentarne 8 czerwca br. - Gdy zostałam premierem, powiedziałam, że nie będzie decyzji do 2020 roku. Teraz widzę, że są niezbędne - powiedziała szefowa…...

Czytać..
brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności  Ze świata

Brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności Ze świata

Brazylijski Senat przegłosował kontrowersyjną poprawkę do odwiedzenia konstytucji zamrażającą wydatki ogólne na 20 lat. W trakcie jego obrad tysiące Brazylijczyków w kilkunastu stanach wyszło na ulice, by protestować przeciwko wprowadzeniu poprawki.…...

Czytać..
brak pracowników - raport Work Service

Brak pracowników - raport Work Service

Blisko połowa szefów (49, 7 proc. ) ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Ponad 16 proc. firm ogranicza świeże inwestycje ze względu na braki kadrowe. Tak wynika z najnowszej edycji papieru…...

Czytać..
bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdan Smoleń nie żyje. Zmarł po latach walki z chorobą. O jego śmierci poinformował w czwartek o świcie Marcin Kostaszuk, z-ca dyrektora wydziału kultury w poznańskim urzędzie miasta. Aktor przeszedł kilka…...

Czytać..
bMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i to reprezentant nowej linii 3, która swoją premierę salonową miała na zarania marca 2019 roku. To siódma generacja sedana produkowanego od 1975 roku, zamaskowana pod fabrycznym…...

Czytać..
black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Dwie wiadomości wystarczą, by zablokować komunikator w czyimś iPhonie. Ludzie nazywają nowy błąd "The Black Dot Bug" co przetłumaczyć można na "Błąd czarnej kropki". Nazwa pochodzi od emoji w układzie…...

Czytać..