76 proc. Polaków źle mierzy sytuację na rynku robocie. Pesymistów jednak ubywa

76 proc. respondentów CBOS wyraża negatywną opinię o krajowym rynku pracy, ale w porównaniu z lutym ocen negatywnych jest to o 8 punktów proc. mniej - wynika z marcowego sondażu. Pozytywną opinię wyraziło 4 proc. badanych. Zauważano też wzrost nadziei na poprawę na rynku robocie.

Jak podał CBOS, negatywne opinie o krajowym rynku pracy przeważają we wszelkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych, przy czym niezadowolenie względnie przeważnie wyrażają badani źle sprawdzający swą sytuację materialną (90 proc. opinii negatywnych), w tym zwłaszcza bezrobotni (87 proc. ), a ponadto respondenci uzyskujący najniższe profity per capita (86 proc. ) oraz osoby w wieku powyżej 64 latek (85 proc. ).

Bezrobocie w marcu 13, 6 proc. Minister: ożywienie na rynku robocie wolniejsze niż na gospodarczych

"Nieco lepiej niż inni kwestię zatrudnienia na terytorium polski oceniają natomiast przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla oraz prywatni przedsiębiorcy" - napisano w raporcie z badań.

Jak przyszłość?

CBOS odnotował też, że od marca zeszłego roku wyraźnie poprawiły się przewidywania dotyczące progresu sytuacji na rynku robocie w Polsce w kolejnych dwunastu miesiącach. Obecnie nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (27 proc., spadek w przeciągu roku o 19 punktów proc. ) przewiduje negatywne zmiany w tej dziedzinie, z czegoż pięciu na stu (5 proc., spadek o pięć punktów proc. ) spodziewa się radykalnego pogorszenia.

54 proc. respondentów (wzrost o 15 punktów) było zdania, że w ciągu roku sytuacja w dziedzinie pracy się nie zmieni, jakkolwiek 11 proc. respondentów (wzrost o 3 punkty) przewiduje w tym względzie reformy, przy czym jedynie okazjonalnie wyrażany jest zdecydowany optymizm (1 proc. ).

"Analiza opinii respondentów zebranych w ostatnim trzynastoleciu wyraźnie pokazuje, iż społeczne oceny w dużej mierze odzwierciedlają rzeczywistą sytuację w dziedzinie pracy w Polsce" - ocenia CBOS.

Amerykanie mają większą ilość wiadomości pracy. Bezrobocie w marcu: 6, 7 proc.

Jak wskazano w raporcie wraz z badań, po istotnym wzroście zadowolenia notowanym w czasach 2006–08, w 2009 r. – wraz z nadejściem pierwszej fali kryzysu oszczędnego w Europie – opinie Polaków o krajowym sektora zatrudnienia znacząco się pogorszyły jak i również rozpoczął się widoczny kierunek spadkowy. CBOS zauważa w dodatku, że w ostatnim roku trend ten "został dość znacząco wyhamowany". Obecne notowania są zbliżone do tychże z lat 2011 jak i również 2012, czyli pozostają istotnie gorsze niż w roku kalendarzowego 2007 i 2008, lecz nadal lepsze niż przy latach 2001–06 - wskazano.

Lepiej niż przed rokiem

CBOS uznał, że obecne notowania są wyraźnie bardziej wartościowe niż w marcu zeszłego roku, ale także skromniej pesymistyczne niż w latach 2011 i 2012. Równocześnie aktualny poziom optymizmu w przewidywaniach dotyczących rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w trakcie najbliższego roku jest ciągle niższy niż pod koniec 2009 roku i na początku 2010, a tym bardziej niźli w latach 2006–2008.

Według CBOS pesymizm jak do wizji poprawy sprawy na rynku stosunkowo zazwyczaj wyrażany jest przez jednostki niezadowolone ze swej sytuacji materialnej (40 proc. wskazań) i uzyskujące dochody per capita w kwocie nieprzekraczającej 500 zł (34 proc. ), w tym w szczególności przez: rencistów (37 proc. ), rolników (33 proc. ) i bezrobotnych (33 proc. ).

CBOS co miesiąc sonduje recenzje respondentów o rynku robocie w miejscu ich odbioru i okolicy oraz mierzy poziom poczucia zagrożenia utratą zatrudnienia wśród pracujących. Aktualne badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) w dniach 6–12 marca na liczącej 1098 osób reprezentatywnej próbie losowej dojrzałych mieszkańców Polski.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
500 plus na każde maluch trafi do konsultacji społecznych

500 plus na każde maluch trafi do konsultacji społecznych

Osiem zmian w projekcie 500 plus Zmiany w 500 plus. Projekt dzierży trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu Trzecie urodziny 500 plus. "Od pierwszego lipca rusza nowa odsłona" Szereg…...

Czytać..
3 mld zł z UE na 100 km szos ekspresowych

3 mld zł z UE na 100 km szos ekspresowych

Unia Europejska dofinansuje kwotę 3 mld zł budowę nieomal 100 km dróg ekspresowych - poinformowało w komunikacie we wtorek Ministerstwo Progresu. Na wszystkich odcinkach ludzi tras trwają już czynności, które…...

Czytać..
14 technik manipulacji - jakim sposobem manipulować ludźmi

14 technik manipulacji - jakim sposobem manipulować ludźmi

Badania psychologów pokazują, iż jest wiele sposobów dzięki skłonienie ludzi do zrobienia tego, czego od nich oczekujesz. Nawet nie domyślając się, że wywarłeś na nich jakiś wpływ. Przejrzeliśmy 14 bazujących dzięki badaniach…...

Czytać..