Przetasowania w Tauronie. MSP oczekuje od energetyki zaangażowania w górnictwo

Beata Chłodzińska przewodniczącą RN Tauron Polska Energia  Giełda

Beata Chłodzińska została przy środę wybrana przewodniczącą RN Tauron Polska Energia - poinformowała Magdalena Rusinek spośród biura prasowego spółki. Jarosław Zagórowski został wiceprzewodniczącym porady.

Oboje są najnowszymi członkami rady nadzorczej Tauronu, powołanymi przez Skarb Was 12 sierpnia br.

Niespodziewana rezygnacja

Innowacyjny wzór Taurona. Szuka antidotum w problem z CO2

7 sierpnia rezygnację, nie podając przyczyn, złożył przewodniczący wskazówki nadzorczej Tauronu Antoni Tajduś - jeden z pięciu członków rady powołanych poprzez Skarb Państwa. Wcześniej Tauron podał też w komunikacie, że resort skarbu odwołał ze składu rady Renoma Ściążko.

12 sierpnia Skarb Państwa odwołał trzech pozostałych członków rady nadzorczej Tauronu, po czym powołał do niej pięć nowych ludzi. Odwołani zostali: Agnieszka Woś (która równocześnie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej rady nadzorczej), Andrzej Gorgol oraz Michał Michalewski. Do nowej rady nadzorczej powołano tego dnia Grzegorza Barszcza, Beatę Chłodzińską, Piotra Ciacha, Katarzynę Kosińską i Jarosława Zagórowskiego. Rada nadzorcza Tauronu PE liczy dziewięć osób.

Na posiedzeniu 18 sierpnia rada nadzorcza Tauronu nie ukonstytuowała się. Porządek obrad następnego posiedzenia – w środę - przewidywał wybór przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego rady.

Tauron się wycofa?

W publikacjach medialnych w ostatnich tygodniach pojawiały się doniesienia o "poważnym spięciu w linii zarząd Tauronu a mianowicie resort skarbu" - mogącym pogrzebać plan ratunkowy gwoli górnictwa. Jednym z kontekstów była kwestia przejęcia przez Tauron kopalni Brzeszcze. To jeden z dawnych warsztatów Kompanii Węglowej – wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Styczniowe porozumienie rządu wraz z związkami zapowiadało poszukiwanie gwoli Brzeszcz inwestora. W kwietniu br. Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów tej sztolni.

Tauron: nie zmieniamy warunków kupna kopalni Brzeszcze

W komunikacie wraz z 4 sierpnia zarząd Tauron Polska Energia podał, hdy z uwagi na niebezpieczeństwo zwrotu niedozwolonej pomocy globalnej oferta zostanie złożona wyłącznie w sytuacji sprzedaży aktywów przez SRK w trybie przetargu publicznego. Za kluczowe koncern uznał też m. in. przeprowadzenie procesu restrukturyzacji tychże aktywów przez SRK. Przedtem SRK nie ogłosiła oczekiwanego przez Tauron przetargu.

W odpowiedzi na zadane w połowie sierpnia przez PAP pytania w sprawie zmian w RN Tauronu przedstawiciele MSP oświadczyli, że dobór przedstawicieli rady nadzorczej w spółce tak istotnej dla ochrony energetycznego kraju powinien okazać się prowadzony z uwzględnieniem obecnej polityki resortu. MSP zaznaczyło też, że Skarb Ciebie, odwołując i powołując własnych przedstawicieli w radzie nadzorczej Tauron Polska Energia, skorzystał z przysługującego mu uprawnienia, a nowi członkowie porady mają realizować nadzór jak i również kontrolę procesów zachodzących w spółce.

Przedstawiciele MSP przypomnieli zarazem, że firmy energetyczne są spółkami uprawnienia handlowego, są notowane w giełdzie i Skarb Państwa jest tylko 1 z katalogów akcjonariuszy. „Jakiekolwiek podejmowane za pośrednictwem nie działania muszą być uzasadnione ekonomicznie i zrealizowane na zasadach biznesowych” a mianowicie zaznaczono w piśmie resortu.

Zmian w zarządach nie będzie

W poniedziałek minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński poinformował PAP, iż nie zakłada zmian po zarządach spółek energetycznych, ale oczekuje od nich wysiłku w projekty dotyczące górnictwa i Nowej Kompanii Węglowej

Zamieszanie w radzie Tauronu. Ministerstwo: skorzystaliśmy ze swojego prawa

- Jestem nastawiony na wykonanie pomysłu, a ten projekt wówczas przede wszystkim stworzenie Nowej Kompanii Węglowej, racjonalizacja nakładów pieniężnych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, zapoczątkowanie programu dla górnictwa, wprowadzenie nowych technologii, które mogą nam zwiększyć zbyt węgla, a także projekt specjalny, który nie jest kluczowy, czyli kopalnia Brzeszcze. W takim projekcie istnieją brane pod uwagę zarówno podmioty, finanse, jak jak i również osoby, które będą naszym projektem kierować - mówił Czerwiński.

Na wątpliwość, czy prawdziwe są ukazujące się ostatnio w środowiskach nieoficjalne informacje, jakoby resort skarbu planował zmiany po zarządach spółek energetycznych w związku z ich niechęcią do zaangażowania się po górnictwo, minister Czerwiński odpowiedział: "Jeśli pytanie jest o personalia, to ja muszę dopuszczać sytuację, że jakiś człowiek uzna, że to jest dla niego za ciężkie, zdrowotnie czy psychicznie jak i również może nie podjąć zadania. Ale nie ma z naszej strony działań nakierowanych na zmianę. Jesteśmy nakierowani na wykonanie trudnego, złożonego, ale dobrze przygotowanego zlecenia, które zakończy się sukcesem" – zaznaczył.

- Od początku roku były prowadzone rozmowy i plan przewidywał powiązania energetyki spośród górnictwem na zasadach rynkowych. Koncerny paliwowo-energetyczne na całkowitym świecie tak funkcjonują, zakładaliśmy, że zarządy spółek energetycznych są profesjonalnie przygotowane do kontroli kosztów. To jest założenie wstępne, jak to się skończy, to pokażą najbliższe dwa tygodnie a mianowicie dodał.

Kim są nowi członkowie rady nadzorczej?

Według informacji na stronach Tauronu nowa szefowa RN tej firmy ma upoważnienia radcy prawnego, z MSP jest związana od 2001 r., obecnie pełni w tym miejscu funkcję zastępcy dyrektora po departamencie prawnym i procesowym. Dotąd Chłodzińska zasiadała w tej chwili w radach nadzorczych: Naszej Agencji Prasowej, Centrum Techniki Okrętowej, Chemii Polskiej i Międzynarodowej Korporacji Gwarancyjnej.

Jarosław Zagórowski – nieznany wiceprzewodniczący RN Tauronu – jest specjalistą technologii urządzeń, ukończył też studia kierowania przedsiębiorstwem i marketingu przemysłowego. W 2004 r. uzyskał tytuł doktora na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 1995-2007 pracował przy Ministerstwie Współpracy Gospodarczej, natomiast potem w Ministerstwie Produkcji. Od 2003 do 2008 r. był członkiem, natomiast potem szefem RN Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Od dwa tysiące siedem r. do 17 02 br. był prezesem JSW. Od 2007 r. w celu 12 sierpnia 2015 r. pełnił też funkcję szefa RN Koksowni Przyjaźń, która w 2014 r. została połączona z Kombinatem Koksochemicznym Zabrze i obecnie prowadzi działalność jako JSW Koks. Jest m. in. jednym z wiceprezydentów Rady Szefów RP.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
barclays - prognoza wzrostu PKB dla Polski w 2017 roku

Barclays - prognoza wzrostu PKB dla Polski w 2017 roku

Analitycy brytyjskiego instytucji finansowej Barclays podwyższyli prognozę PKB Polski na 2017 r. do 3, 2 proc. Wcześniej zakładali wzrost PKB na poziomie 3, 0 proc. Nie przekształca się natomiast…...

Czytać..
bank Pekao S. A. a mianowicie nowa aplikacja

Bank Pekao S. A. a mianowicie nowa aplikacja

Bank Pekao S. Natomiast. wprowadza nową aplikację mobilną dla swoich klientów, czyli PeoPay. To pierwsza zastosowanie bankowa w Polsce, jaka pozwala na autoryzację umowy do 200 złotych odciskiem palca. Do tej pory…...

Czytać..

Baniak: jeszcze w wakacje Komitet Europejska może zatwierdzić pomocną dłoń dla PLL LOT Informacje

Wiceminister skarbu dodał, że jest warunkowa zgoda na uruchomienie nowej transzy pomocy dla LOT-u. - Maksymalna kwota, jaką może dostać LOT nie ma możliwość przekroczyć 381 mln złotych - podkreślił Rafał Baniak. Wiceminister…...

Czytać..