Polscy przedsiębiorcy potrzebują znaleźć "nowe rozwiązania sędziwych problemów" branży spożywczej

  • Dom
  • Technologie
  • Polscy przedsiębiorcy potrzebują znaleźć "nowe rozwiązania sędziwych problemów" branży spożywczej
Akcelerator foodtech. ac - na rzecz kogo? Szczegóły programu

Dwóch polskich przedsiębiorców uważa, hdy branża spożywcza jest nieco zaśniedziała i potrzebuje pomocy, by rozwiązać problemy, wraz z którymi boryka się od bardzo dawna. Piotr Grabowski, przedsiębiorca i współorganizator festiwalu Kazimiernikejszyn oraz Michał Piosik, twórca studia kulinarnego Polish Your Cooking, zdecydowali się uruchomić akcelerator o nazwie foodtech. ac. To plan dla startupów, mających ciekawe rozwiązania dla branży spożywczej. Ma pomóc tym startupom uruchomić potencjał drzemiący przy ich projektach.

– Obecnie na świecie jest zaledwie kilkanaście liczących się akceleratorów działających w tym obszarze. Wiemy z Michałem, że potrzeba ich więcej. Pierwsze przymiarki do tego projektu robiliśmy dwa lata temu, jednak wróciliśmy do tematu po 2019 roku i wstrzeliliśmy się w znakomitym chwili, bo w tej sferze zaczyna się naprawdę sporo dziać. Traktujemy ten plan bardzo osobiście i długoterminowo – mówi Piotr Grabowski.

Akcelerator foodtech. ac - kto może się zgłosić?

Nabór do akceleratora trwa do 10 04. Jest otwarty dla tych przedsiębiorców i pomysłodawców, jacy mają pomysł, jak zmienić na lepsze branżę spożywczą i zmniejszyć jej negatywny wpływ na planetę. Do akceleratora może aplikować jakikolwiek, kto ma pomysł w biznes lub gotowe rozstrzygnięcie dla branży spożywczej, rolnej lub pokrewnych.

– Mogą to być biodegradowalne i jadalne opakowania, zamienniki białek zwierzęcych – roślinne lub np. z owadów, ekoprodukty, czyste mięso (produkowane w laboratorium – red. ), farmy do jazdy po mieści i inne, które zmniejszą negatywny wpływ branży na środowisko, zredukują głód jak i również pomogą ograniczyć niehumanitarną hodowlę zwierząt – wymienia Piotr Grabowski.

– Wyszukujemy projektów, które pomogą filii spożywczej znaleźć nowe rozwikłania starych problemów – podsumowuje Michał Piosik, drugi z założycieli foodtech. ac. – Nie idziemy pod napięcie, tylko dołączamy do wielkiego światowego trendu. Już wkrótce Ikea zrezygnuje ze każdego jednorazowych produktów plastikowych, technologiczni giganci w USA inwestują w tzw. czyste mięso, a nawet polskie stacje benzynowe wprowadzają bezmięsne parówki. To już się dzieje i nie jest wówczas chwilowa moda, a strategia na ratowanie świata – dodaje Piosik.

Zobacz też: Holendrzy wyhodowali mięso w laboratorium. Efekt jest obiecujący

Proekologiczne zadania mogą być zyskowne?

Piosik i Grabowski uważają, hdy na proekologicznych rozwiązaniach możemy zarobić, np. stosując najlepsze zarządzanie odpadami czy wykorzystując nowoczesne technologie w określaniu łańcuchem dostaw. Chcą trafić do jak największej liczby osób czy firm, które chciałyby razem z nimi zmieniać branżę dostarczającą mnie każdego dnia żywność – do odwiedzenia przedsiębiorców, naukowców, inwestorów, a także korporacji.

W projekt akceleratora zaangażowali się już m. in.: Aleksandra Lazar z Gastronautów, Michał Bonarowski z Grupy Serwis allegro, Agnieszka Skala ze SPIN Entrepreneurship School, Marek Rogala z Charlie Food & Friends oraz Marcin Tchórzewski z Coders Lab.

Program potrwa 8 tygodni. Twórcy obiecują, że przekażą uczestnikom solidną porcję wiedzy dotyczącej projektowania produktu, marketingu, sprzedaży, zarządzania finansami, jednak i prezentowania projektów zanim inwestorami. Uczestnicy będą zdołali skonsultować się bezpośrednio spośród mentorami, którzy podczas spotkań 1 na 1 pomogą zweryfikować założenia biznesowe wzorów.

– Są spośród nami także inwestorzy, którzy mogą zaoferować finansowanie gwoli najlepszych projektów. Wśród wymienionych m. in. Michał Rokosz z Inovo Venture Partners, Michał Chabowski z R Ventures I i Mateusz Kloc z Lucet Capital – mówi Michał Piosik.

Od 12 do odwiedzenia 14 kwietnia odbędzie się weekend preakceleracyjny, podczas któregoż twórcy foodtech. ac zadecydują, które projekty zostaną zakwalifikowane do akceleracji. Po majówce rozpocznie się osiem tygodni intensywnej pracy.

Na warsztaty, spotkania i sesje z mentorami uczestnicy będą musieli przeznaczyć co najmniej 2 dni robocze w każdym tygodniu, a pozostałe wykorzystać na samodzielną fuchę nad projektem i spotkania z klientami. 24 czerwca odbędzie się tzw. Demo Day, podczas którego pomysłodawcy zaprezentują się przed potencjalnymi inwestorami i partnerami.

brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Premier Theresa May zapowiedziała przedterminowe wybory parlamentarne 8 czerwca br. - Gdy zostałam premierem, powiedziałam, że nie będzie decyzji do 2020 roku. Teraz widzę, że są niezbędne - powiedziała szefowa…...

Czytać..
brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności  Ze świata

Brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności Ze świata

Brazylijski Senat przegłosował kontrowersyjną poprawkę do odwiedzenia konstytucji zamrażającą wydatki ogólne na 20 lat. W trakcie jego obrad tysiące Brazylijczyków w kilkunastu stanach wyszło na ulice, by protestować przeciwko wprowadzeniu poprawki.…...

Czytać..
brak pracowników - raport Work Service

Brak pracowników - raport Work Service

Blisko połowa szefów (49, 7 proc. ) ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Ponad 16 proc. firm ogranicza świeże inwestycje ze względu na braki kadrowe. Tak wynika z najnowszej edycji papieru…...

Czytać..
bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdan Smoleń nie żyje. Zmarł po latach walki z chorobą. O jego śmierci poinformował w czwartek o świcie Marcin Kostaszuk, z-ca dyrektora wydziału kultury w poznańskim urzędzie miasta. Aktor przeszedł kilka…...

Czytać..
bMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i to reprezentant nowej linii 3, która swoją premierę salonową miała na zarania marca 2019 roku. To siódma generacja sedana produkowanego od 1975 roku, zamaskowana pod fabrycznym…...

Czytać..
black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Dwie wiadomości wystarczą, by zablokować komunikator w czyimś iPhonie. Ludzie nazywają nowy błąd "The Black Dot Bug" co przetłumaczyć można na "Błąd czarnej kropki". Nazwa pochodzi od emoji w układzie…...

Czytać..