Polscy przedsiębiorcy potrzebują znaleźć "nowe rozwiązania sędziwych problemów" branży spożywczej

  • Dom
  • Technologie
  • Polscy przedsiębiorcy potrzebują znaleźć "nowe rozwiązania sędziwych problemów" branży spożywczej
Akcelerator foodtech. ac - na rzecz kogo? Szczegóły programu

Dwóch polskich przedsiębiorców uważa, hdy branża spożywcza jest nieco zaśniedziała i potrzebuje pomocy, by rozwiązać problemy, wraz z którymi boryka się od bardzo dawna. Piotr Grabowski, przedsiębiorca i współorganizator festiwalu Kazimiernikejszyn oraz Michał Piosik, twórca studia kulinarnego Polish Your Cooking, zdecydowali się uruchomić akcelerator o nazwie foodtech. ac. To plan dla startupów, mających ciekawe rozwiązania dla branży spożywczej. Ma pomóc tym startupom uruchomić potencjał drzemiący przy ich projektach.

– Obecnie na świecie jest zaledwie kilkanaście liczących się akceleratorów działających w tym obszarze. Wiemy z Michałem, że potrzeba ich więcej. Pierwsze przymiarki do tego projektu robiliśmy dwa lata temu, jednak wróciliśmy do tematu po 2019 roku i wstrzeliliśmy się w znakomitym chwili, bo w tej sferze zaczyna się naprawdę sporo dziać. Traktujemy ten plan bardzo osobiście i długoterminowo – mówi Piotr Grabowski.

Akcelerator foodtech. ac - kto może się zgłosić?

Nabór do akceleratora trwa do 10 04. Jest otwarty dla tych przedsiębiorców i pomysłodawców, jacy mają pomysł, jak zmienić na lepsze branżę spożywczą i zmniejszyć jej negatywny wpływ na planetę. Do akceleratora może aplikować jakikolwiek, kto ma pomysł w biznes lub gotowe rozstrzygnięcie dla branży spożywczej, rolnej lub pokrewnych.

– Mogą to być biodegradowalne i jadalne opakowania, zamienniki białek zwierzęcych – roślinne lub np. z owadów, ekoprodukty, czyste mięso (produkowane w laboratorium – red. ), farmy do jazdy po mieści i inne, które zmniejszą negatywny wpływ branży na środowisko, zredukują głód jak i również pomogą ograniczyć niehumanitarną hodowlę zwierząt – wymienia Piotr Grabowski.

– Wyszukujemy projektów, które pomogą filii spożywczej znaleźć nowe rozwikłania starych problemów – podsumowuje Michał Piosik, drugi z założycieli foodtech. ac. – Nie idziemy pod napięcie, tylko dołączamy do wielkiego światowego trendu. Już wkrótce Ikea zrezygnuje ze każdego jednorazowych produktów plastikowych, technologiczni giganci w USA inwestują w tzw. czyste mięso, a nawet polskie stacje benzynowe wprowadzają bezmięsne parówki. To już się dzieje i nie jest wówczas chwilowa moda, a strategia na ratowanie świata – dodaje Piosik.

Zobacz też: Holendrzy wyhodowali mięso w laboratorium. Efekt jest obiecujący

Proekologiczne zadania mogą być zyskowne?

Piosik i Grabowski uważają, hdy na proekologicznych rozwiązaniach możemy zarobić, np. stosując najlepsze zarządzanie odpadami czy wykorzystując nowoczesne technologie w określaniu łańcuchem dostaw. Chcą trafić do jak największej liczby osób czy firm, które chciałyby razem z nimi zmieniać branżę dostarczającą mnie każdego dnia żywność – do odwiedzenia przedsiębiorców, naukowców, inwestorów, a także korporacji.

W projekt akceleratora zaangażowali się już m. in.: Aleksandra Lazar z Gastronautów, Michał Bonarowski z Grupy Serwis allegro, Agnieszka Skala ze SPIN Entrepreneurship School, Marek Rogala z Charlie Food & Friends oraz Marcin Tchórzewski z Coders Lab.

Program potrwa 8 tygodni. Twórcy obiecują, że przekażą uczestnikom solidną porcję wiedzy dotyczącej projektowania produktu, marketingu, sprzedaży, zarządzania finansami, jednak i prezentowania projektów zanim inwestorami. Uczestnicy będą zdołali skonsultować się bezpośrednio spośród mentorami, którzy podczas spotkań 1 na 1 pomogą zweryfikować założenia biznesowe wzorów.

– Są spośród nami także inwestorzy, którzy mogą zaoferować finansowanie gwoli najlepszych projektów. Wśród wymienionych m. in. Michał Rokosz z Inovo Venture Partners, Michał Chabowski z R Ventures I i Mateusz Kloc z Lucet Capital – mówi Michał Piosik.

Od 12 do odwiedzenia 14 kwietnia odbędzie się weekend preakceleracyjny, podczas któregoż twórcy foodtech. ac zadecydują, które projekty zostaną zakwalifikowane do akceleracji. Po majówce rozpocznie się osiem tygodni intensywnej pracy.

Na warsztaty, spotkania i sesje z mentorami uczestnicy będą musieli przeznaczyć co najmniej 2 dni robocze w każdym tygodniu, a pozostałe wykorzystać na samodzielną fuchę nad projektem i spotkania z klientami. 24 czerwca odbędzie się tzw. Demo Day, podczas którego pomysłodawcy zaprezentują się przed potencjalnymi inwestorami i partnerami.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
aFP: Rada nadzorcza PSA zatwierdziła przejęcie Opla  Moto

AFP: Rada nadzorcza PSA zatwierdziła przejęcie Opla Moto

Rada nadzorcza francuskiego koncernu motoryzacyjnego PSA dała zielone nasłonecznienie dla zakupu europejskiej frakcji koncernu General Motors (marki Opel i Vauxhall) - poinformowała w piątek agencja AFP. Oficjalnie decyzja dzierży być podana…...

Czytać..
afera Amberg Gold. Syndyk zanim sejmową komisją

Afera Amberg Gold. Syndyk zanim sejmową komisją

Od upadku Amber Gold minęło już kilka czasów, jednak problem wciąż pozostanie. Obecnie lista wierzycieli zawiera ponad 12 tys. podmiotów. Józef Dębiński, syndyk masy upadłościowej Amber Gold zeznał przed komisją…...

Czytać..
adam Glapiński chce połączyć KNF i NBP

Adam Glapiński chce połączyć KNF i NBP

Adam Glapiński, kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego, chce, by Komisja Nadzoru Finansowego stała się częścią NBP. To dlatego, że po ostatnim czasie odpowiedzialność agencji bankowej centralnego wzrosła. Zdaniem Glapińskiego…...

Czytać..