Byli pracownicy Facebooka jak i również Google’a walczą wspólnie przeciwko gigantom technologii

  • Dom
  • Technologie
  • Byli pracownicy Facebooka jak i również Google’a walczą wspólnie przeciwko gigantom technologii
Byli pracownicy Facebooka i Google’a przeciw technologii

Programiści i inżynierowie z Doliny Krzemowej, z których wielu pracowało w początkowych okresach rozwoju Facebooka i Google’a, założyli koalicję. Wspólnie chcą przeciwstawić się technologicznym gigantom, ponieważ nie podoba im się poziom uzależnienia – szczególnie młodych osób – od momentu mediów społecznościowych i smartfonów.

Stworzyli więc Centrum na rzecz Ludzkiej Technologii (ang. Center for Humane Technology). "The New York Times" podaje, że stowarzyszenie współpracuje z organizacją Common Sense Media. Oprócz działań lobbingowych skierowanych przeciw firmom technologicznym chcą wystartować z kampanią edukującą w 55 tys. szkół na terenie Stanów Zjednoczonych.

Kampania "Prawda o technologii" (ang. "The Truth About Tech") pokazywać ma uczniom, rodzicom i nauczycielom niepożądane i nieprzyjemne skutki obcowania z technologiami. Jednym z przykładów ma możliwość być depresja spowodowana nazbyt częstym korzystaniem z informacji telewizyjnej społecznościowych.

– Byliśmy wewnątrz. Wiemy, co mierzą te firmy. Wiemy, jak mówią i jak projektowane są ich produkty – powiedział w rozmowie spośród "NYT" Tristan Harris, dawny etyk Google’a, który przewodzi nowemu stowarzyszeniu. Byli pracownicy chcą naprawić błędy przeszłości. Czują się poniekąd rozsądni za to, w jakim kierunku rozwinęły się firmy technologiczne i media społecznościowe.

Uzależnienia wśród coraz to młodszych

Firmy starają się docierać do coraz młodszych konsumentów. W grudniu Facebook wypuścił na rynek Messenger Kids, wersję komunikatora stworzoną gwoli osób poniżej 13 roku kalendarzowego życia. Ponad 100 ekspertów ds. zdrowia dzieci przy liście otwartym wezwało Facebooka do wycofania tej pozycji ze sklepów z aplikacjami.

Facebook wprowadzając aplikację, twierdził, że jest wówczas odpowiedź na stale obniżający się wiek osób aktywnie korzystających z mediów społecznościowych. Algorytmy mają czuwać, by nie pojawiły się w tym miejscu kontrowersyjne treści. Eksperci twierdzą jednak, że korzystanie wraz z mediów społecznościowych może być na rzecz dzieci szkodliwe i wpływa negatywnie na ich samopoczucie.

Algorytmom nie można jednak bezgranicznie ufać. W 2017 roku głośno było o aplikacji YouTube Kids. Miała ona prezentować wyłącznie treści adresowane do najmłodszej widowni. Okazało się aczkolwiek, że trafiają tam sceny filmowe, które wyglądają tylko jak na przykład stworzone dla dzieci – wykorzystują np. te tylko postacie i styl rysunków. Rodzice sygnalizowali, że zuch jednej z popularnych kreskówek ginie w wypadku samochodowym, bohaterowie innej sikają w siebie.

Inwestorzy Apple w styczniu wystosowali do firmy list. Chcieli, by Apple zaoferował "więcej narzędzi, które pomogą dzieciom zredukować uzależnienie od jego urządzeń".

– Istnieje raz za razem większa zgoda wśród fachowców na całym świecie, po tym w Dolinie Krzemowej, że potencjalne długotrwałe następstwa spowodowane korzystaniem z świeżych technologii muszą zostać uwzględnione już na początku (procesu ich tworzenia - przyp. red. ). Żadna spółka nie może zlecić naszej odpowiedzialności na zewnątrz – napisano w liście, cytowanym przez Associated Press.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
budżet na 2018 rok. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Budżet na 2018 rok. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..
budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep

Budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep

Budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep... Które wraz z spółek budowlanych dadzą zarobić przez najbliższe miesiące, a które lepiej omijać z dużej odległości? Krzysztof Radojewski z departamentu Analiz Rynkowych DM Noble Securities podpowiada…...

Czytać..
brexitu nie będzie - podług sztucznej inteligencji

Brexitu nie będzie - podług sztucznej inteligencji

UNU to sztuczna inteligencja stworzona za pośrednictwem prywatną firmę, która zasłynęła do tej pory poprawnym wytypowaniem czterech pierwszych koni w wyścigu Kentucky Derby. Szanse w takim wypadku…...

Czytać..