Raport. Rynek smartfonów kurczy się

  • Dom
  • Tech
  • Raport. Rynek smartfonów kurczy się
IDC: Rynek smartfonów skurczył się w I kw. 2018 r. o 2, dziewięć proc.  Tech

Spada sprzedaż smartfonów - wynika z raportu przygotowanego przez firmę analityczną IDC. W pierwszym kwartale 2018 roku na rynek trafiło 344, 4 milionów sprzętów, co stanowi spadek o 2, 9 procent przy stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Niekorzystniej od kilku lat sprzedają się nowe telefony w Chinach.

- Mimo nowych flagowców od takich producentów jak Samsung czy Huawei oraz pierwszym pełnym kwartałem sprzedaży iPhona X, konsumenci nie chcą zdawać dużych pieniędzy na najlepsze urządzenia - komentuje Anthony Scarsella z IDC, który uważa, że telefony w bardziej przystępnych cenach powinny wspomóc rynkowi wrócić na poprzednie tory.

Przegląd prasy: Pierwsze komunie na szczodrze. Coraz bardziej przypominają urodziny

Z raportu dowiadujemy się również, że spadek sprzedaży nowych telefonów podyktowany jest sytuacją w Chinach, gdzie po raz pierwszy od trzeciego kwartału 2013 roku wielkość sprzedaży spadła poniżej 100 mln sprzętów.

Liderzy

Liderem, odnośnie do sprzedaż smartfonów jest Samsung z udziałem w branży na poziomie 23, 4 procent. Firma zawdzięcza to głównie wypuszczeniu dwóch flagowych modeli smartfonów S9 jak i również S9+. Koreański gigant wydaje się być liderem choć (rok w celu roku) odnotował niewielki zmniejszenie sprzedaży - o 2, 4 procent.

Wzrosła sprzedaż Apple (o dwa, 8 proc. ) rok kalendarzowy do roku, który dzięki koniec pierwszego kwartału bieżącego roku ma 15, sześć proc. udziału w rynku. Trzeci w zestawieniu jest Huawei, gdzie należy jedenaście, 8 proc. globalnego rynku smartfonów. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zbyt firmy wzrosła o trzynaście, 8 proc. Poza Chinami, gdzie sprzedają się właściwie jego droższe telefony, Huawei sprzedaje modele w więcej dostępnych cenach w krajach Europy Wschodniej, oraz m. in. Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech. Jak wykrywa IDC, na tych rynkach najlepiej sprzedają się wzory Lite, P10 i Mate 10.

Oprócz tych trzech liderów, dobrze ma się Xiaomi. Producent odnotował w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku 87, 12 proc. wzrost sprzedaży (rok do roku). Ponad połówkę sprzedaży pochłonął rodzimy, chiński rynek, to sprzedaż prócz granicami też rosła. Głównie w południowej Azji jak i również Indiach, gdzie najchętniej kupowano model Redmi 5A - informuje IDC.

Z kolei OPPO zanotowało spadek na poziomie 7, 5 proc. w stosunku do odwiedzenia I kwartału 2017 r., an udział firmy po rynku wynosił 7, 1-wszą proc. Udział w rynku innych producentów w I kwartale 2018 roku wówczas 33, 7 proc.

Źródło: IDC Udział w rynku największych producentów iphoneów

Nowe i używane

To już kolejny kwartał, kiedy sprzedaż oryginalnych smartfonów spada. Po raz pierwszy zdarzyło się wówczas w ostatnich trzech miesiącach 2017 roku. Sprzedano wówczas około 407, 8 mln nowych smartfonów, czyli o 5, 6 proc. skromniej, niż rok wcześniej.

Na tym spadku korzystają sprzedawcy używanych telefonów. Z informacji z połowy marca wynika, że rynek używanych smartfonów wzrósł w przeszłym roku o 13 procent w stosunku do roku poprzedniego.

HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korupcję w Polsce. Ale te pieniądze do Polski nie trafią Informacje

108 mln dolarów ugody zapłaci koncern Hawlett-Packard (HP) Departamentowi Sprawiedliwości USA jak i również tamtejszej Komisji Giełd jak i również Papierów Wartościowych za wówczas, że próbował korumpować firmy…...

Czytać..
holding polskich spółek spożywczych a mianowicie projekt ministra rolnictwa

Holding polskich spółek spożywczych a mianowicie projekt ministra rolnictwa

Ze spółek rolno-spożywczych przekazanych z ministerstwa skarbu oraz już nadzorowanych przez ministra rolnictwa może być utworzony holding - powiedział PAP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Organizacja i jej spółki miałyby "ułatwiać funkcjonowanie polskim…...

Czytać..
handel akcjami Bumechu zawieszony

Handel akcjami Bumechu zawieszony

To jedna spośród tych historii, w jakich liczył się refleks jak i również intuicja. Kto zdążył kupić akcje spółki zajmującej się produkcją maszyn górniczych Bumech w środę rano i sprzedać w czwartek…...

Czytać..
górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów pozywa Ipopemę

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów pozywa Ipopemę

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów pozwało Ipopemę TFI o zapłatę więcej niż 20 mln zł wraz z tytułu szkody majątkowej. Największa polska firma wodociągowa twierdzi, że krajowy powiernik kiepsko zarządzał jej pieniędzmi. Ipopema kwestionuje…...

Czytać..
gusto - firma, w której to pracuję się bez butów

Gusto - firma, w której to pracuję się bez butów

Jeśli kiedykolwiek dostaniesz pracę po Gusto - miliardowej spółce zajmującej się dostarczaniem benefitów i ubezpieczeń małym spółkom w USA - zanim pierwszym dniem powinieneś postarać się o pedicure, a przynajmniej…...

Czytać..
gUS: przyrost naturalny w Polsce w 2015 rok wyniósł -0, 7

GUS: przyrost naturalny w Polsce w 2015 rok wyniósł -0, 7

W 2015 r. przyrost przyrodzony w polsce wyniósł - 0, 7 - podał przy poniedziałek Główny Urząd Typowy. GUS wyliczył, że dzięki koniec grudnia ub. roku kalendarzowego…...

Czytać..