Polacy mogą sporo przyoszczędzić na energii. Eksperci przedkładają dwa rozwiązania

  • Dom
  • Surowce
  • Polacy mogą sporo przyoszczędzić na energii. Eksperci przedkładają dwa rozwiązania
FE: gospodarstwa domowe mogłyby oszczędzić na energii  Surowce

Rachunki zbyt prąd mogłyby spaść nawet o 160 zł na rok, czyli o ok. jedenaście proc. - przekonują specjaliści Forum Energii. Wystarczy, by odbiorcy indywidualni mieli informacje kiedy i ile energii zużywają oraz gdyby odmianie uległy taryfy. Forum ofiaruje niższe stawki w godzinach porannych lub nocnych a także udostępnianie klientom informacji na temat godzinowym zużyciu energii.

Eksperci Forum wyliczyli, że dzięki czemu, iż ludzie dostaną rzetelną informację, zrozumiałe weksle, na podstawie których będą wiedzieć ile i za jakie możliwości płacą, poprawią efektywność energetyczną swoich gospodarstw.

Ich zdaniem, dzięki temu można by zaoszczędzić w objętości kraju taką ilość siły, która daje elektrownia o mocy 200 MW. Nakład pieniężny takiej elektrowni to ok. 1 mld zł.

Rachunki za energię

Jak ocenia dr Joanna Maćkowiak - Pandera z Forum Energii roczna wartość rynku energii elektrycznej na terytorium polski to 60 mld zł - z czego 15 mld zł stanowią opłaty za prąd właśnie z gospodarstw indywidualnych. Statystyczna polska familia płaci rocznie za prąd rocznie 1400 zł.

W ocenie Pandery możemy odnieść wrażenie, że specjalizacja energetyczna "nieco zaniedbuje" tychże odbiorców.

Jak sfinansować polski atom? Minister ciepła daje sobie pół r. na plan

- Indywidualny odbiorca energii jest w Polsce nadal postrzegany jak petent, a nie klient, a przecież pomysłowość to towar. W dysputy o budowie nowych dyspozycji - czy to węglowych, atomowych i OZE, brakuje perspektywy konsumenta, a wszak to na niego będą przeniesione koszty budowy tych mocy - mówiła ekspertka na konferencji w naszym tygodniu.

Jak dodała, konieczna jest dyskusja na temat tym, jak zoptymalizować układ elektroenergetyczny i jak szukać oszczędności.

Taryfy za prąd

Większość gospodarstw indywidualnych korzysta z tzw. taryfy G 11, co znaczy, że przez całą dobę koszty zarówno energii jakim sposobem jej dostarczenia są solidne. Jak ocenia ekspert Forum Energii dr Jan Rączka ludzie nie mają zachęt, by ograniczać pobór prądu w szczytach.

Gigantyczna ciepłownia słoneczna. "Możesz stanowić pewien, że cena nagrzewania nie wzrośnie"

W Naszym narodzie mamy też ok. 2 mln aktywnych konsumentów, jacy mają taryfę dwustrefową (G12), czyli płacą różne stawki w różnych porach miesiąca.

- Ci nabywcy dostosowują zużycie energii do jej kosztu. Ten wynik można wykorzystać do odciążenia Krajowego Systemu Energetycznego przy godzinach szczytowego obciążenia – mówił Rączka.

Eksperci Forum Energii uważają, iż trzeba zlikwidować lub przenieść strefę niskich cen po godz. 13. 00-15. 00 w taryfach dwustrefowych (G12), stworzyć nową taryfę, która będzie przenosić zużycie pomijając godziny szczytu zimą, czyli zaproponować niższe stawki w godzinach porannych lub nocnych, ale też udostępnić klientom dostęp do godzinowych danych o zużyciu energii, popierać automatyczne sterowanie obciążeniem sprzętów.

- Analiza wskazuje, że informacja ma wartość dla odbiorców energii. Na temat ile byłyby dostępne wiadomości godzinowe o zużyciu siły, to konsument mógłby oszczędzić od 35 do 160 zł rocznie poprzez dobór korzystniejszej taryfy – dodał Rączka.

Forum Siły w oparciu o wiadomości i analizy tworzy meldunki nt. energetyki. Jest kontynuacją Forum Analiz Energetycznych, inicjatywy non-profit stworzonej w 2014 roku. Działalność Forum Siły jest finansowana przez Europejską Fundację Klimatyczną.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
famur przejął Kopex - to firma-lider na rynku urządzeń górniczych

Famur przejął Kopex - to firma-lider na rynku urządzeń górniczych

Grupa TDJ, główny akcjonariusz Famuru, stała się właścicielem większościowego pakietu akcji katowickiego Kopeksu. Tym samym doszła do odwiedzenia skutku przygotowywanan od wiosny tego roku konsolidacja własnościowa dwóch największych grup zaplecza seo górniczego.…...

Czytać..
facebook używa danych dot. ochrony do przesyłania reklam

Facebook używa danych dot. ochrony do przesyłania reklam

Facebook nigdy nie był wzorem przy kwestii ochrony prywatności swoich użytkowników. Właśnie dowiedzieliśmy się, jak daleko firma skłonna jest posunąć się, by zdobyć dane użytkowników dla siebie i swoich partnerów reklamowych. Facebook…...

Czytać..

Facebook jest już warty przeszło 200 mld dolarów Informacje

Globalny ranking szybkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium posiadamy daleko Koniec piractwa, bądź cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy upoważnienia autorskiego "Ojciec internetu" uprzedza: masz zdjęcia…...

Czytać..
fabryka Forda River Rouge inspiruje Elona Muska

Fabryka Forda River Rouge inspiruje Elona Muska

Elon Musk, prezes Tesli, próbuje stworzyć fabryki przyszłości. Ogłaszając wyniki finansowe firmy za czwarty kwartał 2017 roku powiedział nawet, hdy chce, by fabryki dawny jego najważniejszym produktem. Kluczowa jest…...

Czytać..
europejski Fundusz Inwestycyjny inwestuje przy polskie innowacje

Europejski Fundusz Inwestycyjny inwestuje przy polskie innowacje

Rownowartość 15 mln euro trafi do naszego wehikułu Innovation Nest, który to pieniądze te przeznaczy w wsparcie najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw. Gotówkę dla krajowych innowatorów przeznaczył Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), największa…...

Czytać..