Temat: PiS

Ekspert o rozwoju energetyki w planie Morawieckiego  Surowce

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Strategia Morawieckiego nie przesądza o kierunku rozwoju polskiej energetyki. Zdecyduje o naszym dokument Ministerstwa Energii. Natomiast z deklaracji tego resortu wynika, że priorytet będzie miał węgiel, co oznacza podwyżki dla konsumentów a mianowicie mówi Wojciech Jakóbik.

Jak podkreślił, strategia Ministerstwa Energii "na pewno zostanie przedmiotem ogromnych targów politycznych, będzie dotyczyła wielkich typów interesów, będzie miała główny wpływ na nasze ludność i może mieć reperkusje dla wyborców partii rządzącej, bowiem priorytet dla węgla będzie oznaczał wzrost cen ciepła elektrycznej". - Tymczasem stopień ubóstwa energetycznego w Naszym narodzie już teraz jest duży w porównaniu z pozostałymi krajami UE - zaznaczył Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki z Instytutu Jagiellońskiego.

Ruszyły prace przy rozbudowie trasy z Lublina do Warszawy. Gigantyczny finanse

Jaki kierunek?

- Z deklaracji rządu, a przede wszystkim Ministerstwa Energii można wywnioskować, że priorytet będzie miała energetyka węglowa, ponieważ rząd - mało tego, że ma zamiar wspierać istniejące i uknute inwestycje w energetykę węglową, to dokłada do naszej listy kolejne, np. rozbudowę elektrowni Ostrołęka - mówił.

W ocenie tegoż eksperta "Strategia dla Odpowiedzialnego Rozwoju jest zbiorem postulatów różnych ministerstw, a przy dziedzinie energetyki - każdego pomysłów na rozwój tego sektora w Polsce". a mianowicie Mamy z jednej strony www rozwój nowych technologii węglowych, a z drugiej a mianowicie inwestycje w energetykę jądrową, włącznie z budową elektrowni jądrowej, a także inwestycje w nowe technologie, jakim sposobem HTR czyli High Temperature Reactor w Polsce, co wydaje się bardzo ambitnym założeniem. Wraz z drugiej strony mamy postęp energetyki odnawialnej, sektora łupkowego, inwestycje w LNG, włącznie z polskimi tankowcami na gaz skroplony - wskazał Wojciech Jakóbik.

- To pokazuje, że Metoda jest opisem wszystkich ewentualności, jakie stoją przed Polską w obszarze energetyki jak i również nie jawi się być dokumentem kierunkowym. Spośród tego względu ona odrzucić przesądza o tym, jakim sposobem ma się rozwijać polska energetyka. W ten sposób zdecyduje dokument Ministerstwa Energii, który był zapowiadany na zeszły dwanaście miesięcy, ale nie został opublikowany, czyli nowa strategia energetyczna Polski, która zdefiniuje, jak na przykład ma się rozwijać nasz kraj energetyka - zaznaczył.

Sektor nierentowny

Jakóbik zwrócił uwagę, że stabilność nadal dają konwencjonalne bloki a mianowicie a w Polsce są to bloki węglowe. - Z tymże, że sektor ten jest chronicznie nierentowny. Rząd oferuje więc takie rozwiązania, jakim sposobem rynek mocy, co oznacza, że w zamian za stabilność dostaw, będziemy wynagradzać wyższe rachunki za prąd. Będzie więc drożej, co rząd tłumaczy względami chronienia energetycznego - wyjaśnił.

- A z drugiej strony mamy zapowiedź przekształcenia programu polskiej energetyki jądrowej - do końca tego r. ma być przedstawiona swoim aktualizacja. Ze wstępnych wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika, iż będzie tam położony nacisk na rozwój energetyki jądrowej doświadczalnej, czyli właśnie HTR-ów, energetyki jądrowej, która zezwoli na rozwój substancji koniecznych w medycynie, bardzo mało jest konkretów, jeśli rozchodzi o energetykę jądrową na terytorium polski - nie wiadomo, jaki będzie los elektrowni. Będą sygnały, że program ten może zostać zminimalizowany - nie będzie dwóch elektrowni, a będzie jedna, odrzucić będzie dwóch bloków, a być może będzie jeden, nie zostanie trzech tysięcy megawatów, możliwe, że będzie tysiąc megawatów. Kluczowe są słowa premiera Morawieckiego, który podkreślił, że nadal nie została podjęta decyzja w tym zakresie i Strategia tego nie rozstrzyga - kontynuował ekspert.

Jego zdaniem program jądrowy może być odłożony przy czasie. - Już w tej chwili mamy opóźnienia, ponieważ przeszły rząd mówił najpierw o 2025 roku, a następnie o 2027 roku. Aktualnie słyszymy o 2031 roku. A wszystko dlatego, hdy priorytet ma węgiel, a rozwój energetyki jądrowej kanibalizowałby rozwój energetyki węglowej - bez skokowego wzrostu zapotrzebowania musiałyby walczyć ze sobą o rynek. Zapowiada się więc, że rząd dokona wyboru na korzyść węgla - mówił ekspert.

Atom?

- Plusem energetyki jądrowej jest to, że ona pozwala rozwijać się całej nowej specjalizacji przemysłu jądrowego, jest to technologia bezpieczna, niezawodna, a głównie zeroemisyjna. Zatem elektrownia jądrowa byłaby doskonałym narzędziem adaptacji polityki klimatycznej w Naszym kraju. Problem stanowi jednak model finansowania - w wypadku elektrowni, które obecnie występują np. we Francji lub Wielkiej Brytanii dochodzi w celu wielkich opóźnień w trakcie budowy, an ich koszty są bezustannie na nowo szacowane po górę. Na rynku guzik w tym zakresie samo się nie zaakceptować rozwija, więc być być może trzeba poczekać z rozwojem energetyki jądrowej w Naszym narodzie na nowe rozwiązania, jakim sposobem właśnie HTR-y czy malutkie reaktory (SMR), które dopiero są wdrażane w Chinach czy USA - opisywał.

W tym aspekcie - w jego wycenie - bardzo ciekawe będą zapisy Strategii dot. energetyki odnawialnej. - MR domaga się jak najszybszej transformacji energetycznej, wskazując, że to źródło innowacyjności. Z drugiej strony ME broni ewolucyjnej drogi tej transformacji a mianowicie chce, aby te modyfikacje zachodziły jak najwolniej, spośród jak najmniejszymi stratami na rzecz sektora węglowego. Tu tarcie między resortami jest bardzo mocno widoczne. O perspektywach energetyki odnawialnej w własnym kraju przesądzi więc przed chwilą strategia energetyczna. Z przekonaniem możemy się tu spodziewać rywalizacji różnych pomysłów - wskazał Jakóbik.

Jeśli ważne jest, która opcja byłaby najlepsza dla konsumentów, wówczas - mówił ekspert - "patrząc tylko na cenę, najlepiej byłoby importować bardzo tanią energię z obczyzny - z Niemiec, albo przez Litwę ze Szwecji". - Rząd wskazuje jednakże, że nie sposób polegać dzięki imporcie energii, ponieważ w tym przypadku nie mamy wpływu na stabilność dostaw - przykładowo operator niemiecki będzie w pierwszej sekwencji bronił interesu swoich klientów. Zupełnie inną optykę reprezentuje Komisja Europejska, która próbuje przezwyciężyć egoizmy narodowe po tym obszarze, jednak jej to nie wychodzi a mianowicie zwrócił uwagę.

Energetyka odnawialna?

Jak dodał, "korzystny dla kieszeni Młodych polaków byłby też szybki rozwój energetyki odnawialnej w Polsce". - Energetyka słoneczna tu i ówdzie w Polsce się opłaca, energetyka wiatrowa - przede wszystkim na morzu - niesłychanie by się nam opłacała. Rząd wydał jasny komunikat, że energetyka wiatrowa w lądzie jest niepożądana, czego dowodem jest ustawa antywiatrakowa - wymienił Wojciech Jakóbik.

- Energetyka odnawialna, podobnie jak import, pobudza też wątpliwości z punkciku widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Nie jest to stabilne źródło, ponieważ ciągle nie przebywamy w stanie magazynować tejże energii - jej dostawy są wtedy, kiedy jest wiatr albo dużo słońca, a nie wtedy, kiedy potrzebujemy. Czasem jest wówczas zbieżne, a czasem nie zaakceptować - wyjaśnił.

Miks energetyczny

Jego zdaniem należy dywersyfikować miks energetyczny. a mianowicie Jeżeli bylibyśmy w dzieje zapewnić stabilne źródła gazu - z Polski bądź zagranicy, a jednocześnie zmniejszylibyśmy zależność od Rosji, to być może kompromisowym wyjściem byłby rozwój energetyki gazowej. Jest to szczególnie przyciągające z uwagi na wydatki poniesione obecnie dla rozbudowy infrastruktury. Emisja z gazu, to 1-a trzecia emisji z węgla. Mamy krajowe złoża, pozostaniemy mieli możliwość importu z Norwegii, jeśli zostanie zrealizowany projekt Korytarza Norweskiego, warto budować popyt na tenże surowiec w naszym państwie, pod warunkiem, że będziemy na niego mieli z bezpiecznego źródła. Dodatkowo elektrownie gazowe można włączać i wyłączać a mianowicie jak palnik w kuchence - w zależności od momentu potrzeby - tłumaczył.

- A więc elektrownie gazowe dobrze uzupełniają miks energetyczny, są w miarę tanie, jest to dosyć prosta technologia, rozpowszechniona po Polsce dzięki gęstej internecie dystrybucyjnej w miastach. Przykładem niech będzie Elektrociepłownia Żerań, która ma być poszerzona, aby dać Warszawie siłę z mniej emisyjnego źródła. Na pewno nie wskazane jest wkładać wszystkich jajek służące do jednego koszyka - konkludował Wojciech Jakóbik.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
eksperci: Polacy nie wrócą błyskawicznie po Brexicie

Eksperci: Polacy nie wrócą błyskawicznie po Brexicie

- Histeryczna otoczka wokół Brexitu jest podkręcana przez rynki finansowe, jak widać na rynkach walutowych. Myślę, że w ciągu miesiąca się to uspokoi - uważa prof. Elżbieta Chojna-Duch. Dodała, że do niej zdaniem…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
eBC o projekcie Dudy ws. frankowiczów  opinia

EBC o projekcie Dudy ws. frankowiczów opinia

Europejski Bank Centralny wyżebrał pod lupę prezydencki wzór nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców. W opinii EBC banki działające w Naszym narodzie stracą na nim chociażby 20 proc. swoich profitów. Projekt Andrzeja…...

Czytać..
długotrwałe leczenie antybiotykami - plan Aurora

Długotrwałe leczenie antybiotykami - plan Aurora

Zespół młodych naukowców wraz z Trójmiasta pracuje nad narzędziem diagnostycznym, które pozwoli szybko ocenić skuteczność antybiotyku wciąż przed jego podaniem. Trudność jest ważny i jak najbardziej realny. Pacjenci chętnie dosięgają po antybiotyki…...

Czytać..