Autogaz tańszy na święta. Optymistyczne prognozy ekspertów

  • Dom
  • Surowce
  • Autogaz tańszy na święta. Optymistyczne prognozy ekspertów
Autogaz tańszy na święta? Szczęśliwe prognozy ekspertów  Surowce

W przedświątecznym tygodniu sytuacja dzięki stacjach paliw powinna się ustabilizować. Podwyżki - jeżeli będą - nie muszą wyższe niż 3-5 groszy na litrze. Autogaz może wręcz stanieć - przewidują analitycy.

"Już w poniższym tygodniu podwyżki wyraźnie wyhamowały, a na części systemów ceny lekko spadły. Przeciętnie benzyny i olej napędzający podrożały o około 4-5 groszy na litrze i tym samym wzrosły do najwyższego poziomu w tym roku.

Z kolei po jednego razu pierwszy po 5 tygodniach spadły ceny autogazu, na temat 2 grosze na litrze i tu bardzo prawdopodobna jest kontynuacja spadków" - napisali w tygodniowym komentarzu analitycy BM Reflex.

Gaz może być tańszy

Nie spodziewaj się obniżek na stacjach. Sprawdź, jak wiele zapłacisz za paliwo

Z danych Reflexu wynika, iż w mijającym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego zostały w województwie dolnośląskim. W tym miejscu za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy stosownie po 4, 61 zł i 4, 53 złotych.

Najwyższe ceny były po województwie opolskim, podlaskim jak i również zachodniopomorskim - tu litr Pb 95 kosztuje przeciętnie 4, 77-4, 82 złotych, a diesla 4, 62-4, 67 zł. Najmniej za litr autogazu płacimy przy województwie łódzkim – dwa, 24 zł, podczas gdy w województwie opolskim litr autogazu kosztuje najwięcej, bo średnio 2, 36 złotych.

Eksperci e-petrolu są zgodni, że nawet jeśli dojdzie do podwyżek, to nie będą one "trudne aż do udźwignięcia". "Ruch w górę może mieć skalę paru groszy na litrze, a w przypadku autogazu jest zupełnie możliwe, że ceny ulegną nawet obniżeniu" - napisali w piątkowym komentarzu.

Jak zauważyli, wszystkie dni – a więc z powodu decyzji OPEC i krajów z przedtem współpracujących o ograniczeniu wytwórczości – wyraźnie pomagały ropie, czego skutkiem jest także ruch na naszych stacjach. "W tej chwili jednak spodziewamy się kontynuacji aliansu w górę, jednak trzeba pamiętać, że ropa w tej chwili nieco tanieje, a to z pewnością ograniczać ma możliwość skalę ewentualnych wzrostów" - przewidują.

Ropa droższa po porozumieniu

Odbywające się w ubiegłą sobotę zgromadzenie przedstawicieli OPEC i wytwórców spoza kartelu, które zakończyło się porozumieniem w kwestii dołączenia Rosji i odmiennych niezależnych dostawców do zbiorowej akcji ograniczenia wydobycia, przyniosło wzrost cen surowca. Po trakcie poniedziałkowej sesji w giełdzie naftowej w Londynie baryłka ropy Brent znalazła się na najwyższym po tym roku poziomie. Kupujący płacili za nią nawet 57, 89 dol. Następujące dni przyniosły jednak spadkowe odreagowanie, w efekcie którego notowania ropy Brent po piątek przed południem wahają się w rejonie 54 dolarów.

Według recenzje e-petrol. pl w dniach 19-25 grudnia br. etylina 98-oktanowa powinna kosztować cztery, 97-5, 08 zł za litr, benzyna Pb 95 - 4, 67-4, 77 zł za litr, silnik wysokoprężny - 4, 57-4, 68 zł za litr.

"W przypadku gazu płynnego spodziewać się natomiast wolno spadków – przewidujemy, że znajdzie się on po przedziale 2, 23-2, 31 zł za litr" a mianowicie ocenili analitycy e-petrolu.

brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Premier Theresa May zapowiedziała przedterminowe wybory parlamentarne 8 czerwca br. - Gdy zostałam premierem, powiedziałam, że nie będzie decyzji do 2020 roku. Teraz widzę, że są niezbędne - powiedziała szefowa…...

Czytać..
brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności  Ze świata

Brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności Ze świata

Brazylijski Senat przegłosował kontrowersyjną poprawkę do odwiedzenia konstytucji zamrażającą wydatki ogólne na 20 lat. W trakcie jego obrad tysiące Brazylijczyków w kilkunastu stanach wyszło na ulice, by protestować przeciwko wprowadzeniu poprawki.…...

Czytać..
brak pracowników - raport Work Service

Brak pracowników - raport Work Service

Blisko połowa szefów (49, 7 proc. ) ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Ponad 16 proc. firm ogranicza świeże inwestycje ze względu na braki kadrowe. Tak wynika z najnowszej edycji papieru…...

Czytać..
bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdan Smoleń nie żyje. Zmarł po latach walki z chorobą. O jego śmierci poinformował w czwartek o świcie Marcin Kostaszuk, z-ca dyrektora wydziału kultury w poznańskim urzędzie miasta. Aktor przeszedł kilka…...

Czytać..
bMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i to reprezentant nowej linii 3, która swoją premierę salonową miała na zarania marca 2019 roku. To siódma generacja sedana produkowanego od 1975 roku, zamaskowana pod fabrycznym…...

Czytać..
black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Dwie wiadomości wystarczą, by zablokować komunikator w czyimś iPhonie. Ludzie nazywają nowy błąd "The Black Dot Bug" co przetłumaczyć można na "Błąd czarnej kropki". Nazwa pochodzi od emoji w układzie…...

Czytać..