Autogaz tańszy na święta. Optymistyczne prognozy ekspertów

  • Dom
  • Surowce
  • Autogaz tańszy na święta. Optymistyczne prognozy ekspertów
Autogaz tańszy na święta? Szczęśliwe prognozy ekspertów  Surowce

W przedświątecznym tygodniu sytuacja dzięki stacjach paliw powinna się ustabilizować. Podwyżki - jeżeli będą - nie muszą wyższe niż 3-5 groszy na litrze. Autogaz może wręcz stanieć - przewidują analitycy.

"Już w poniższym tygodniu podwyżki wyraźnie wyhamowały, a na części systemów ceny lekko spadły. Przeciętnie benzyny i olej napędzający podrożały o około 4-5 groszy na litrze i tym samym wzrosły do najwyższego poziomu w tym roku.

Z kolei po jednego razu pierwszy po 5 tygodniach spadły ceny autogazu, na temat 2 grosze na litrze i tu bardzo prawdopodobna jest kontynuacja spadków" - napisali w tygodniowym komentarzu analitycy BM Reflex.

Gaz może być tańszy

Nie spodziewaj się obniżek na stacjach. Sprawdź, jak wiele zapłacisz za paliwo

Z danych Reflexu wynika, iż w mijającym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego zostały w województwie dolnośląskim. W tym miejscu za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy stosownie po 4, 61 zł i 4, 53 złotych.

Najwyższe ceny były po województwie opolskim, podlaskim jak i również zachodniopomorskim - tu litr Pb 95 kosztuje przeciętnie 4, 77-4, 82 złotych, a diesla 4, 62-4, 67 zł. Najmniej za litr autogazu płacimy przy województwie łódzkim – dwa, 24 zł, podczas gdy w województwie opolskim litr autogazu kosztuje najwięcej, bo średnio 2, 36 złotych.

Eksperci e-petrolu są zgodni, że nawet jeśli dojdzie do podwyżek, to nie będą one "trudne aż do udźwignięcia". "Ruch w górę może mieć skalę paru groszy na litrze, a w przypadku autogazu jest zupełnie możliwe, że ceny ulegną nawet obniżeniu" - napisali w piątkowym komentarzu.

Jak zauważyli, wszystkie dni – a więc z powodu decyzji OPEC i krajów z przedtem współpracujących o ograniczeniu wytwórczości – wyraźnie pomagały ropie, czego skutkiem jest także ruch na naszych stacjach. "W tej chwili jednak spodziewamy się kontynuacji aliansu w górę, jednak trzeba pamiętać, że ropa w tej chwili nieco tanieje, a to z pewnością ograniczać ma możliwość skalę ewentualnych wzrostów" - przewidują.

Ropa droższa po porozumieniu

Odbywające się w ubiegłą sobotę zgromadzenie przedstawicieli OPEC i wytwórców spoza kartelu, które zakończyło się porozumieniem w kwestii dołączenia Rosji i odmiennych niezależnych dostawców do zbiorowej akcji ograniczenia wydobycia, przyniosło wzrost cen surowca. Po trakcie poniedziałkowej sesji w giełdzie naftowej w Londynie baryłka ropy Brent znalazła się na najwyższym po tym roku poziomie. Kupujący płacili za nią nawet 57, 89 dol. Następujące dni przyniosły jednak spadkowe odreagowanie, w efekcie którego notowania ropy Brent po piątek przed południem wahają się w rejonie 54 dolarów.

Według recenzje e-petrol. pl w dniach 19-25 grudnia br. etylina 98-oktanowa powinna kosztować cztery, 97-5, 08 zł za litr, benzyna Pb 95 - 4, 67-4, 77 zł za litr, silnik wysokoprężny - 4, 57-4, 68 zł za litr.

"W przypadku gazu płynnego spodziewać się natomiast wolno spadków – przewidujemy, że znajdzie się on po przedziale 2, 23-2, 31 zł za litr" a mianowicie ocenili analitycy e-petrolu.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
arabia Saudyjska, OPEC, Iran, Rosja

Arabia Saudyjska, OPEC, Iran, Rosja

Ostatnie wydarzenia w OPEC nakręciły falę spekulacji, że w czasie zaplanowanych na 26-28 września nieformalnych rozmów w stolicy Algierii Algierze fabrykanci ropy faktyczne mogą coś uzgodnić. Chodzi głównie o to, że…...

Czytać..

Apple stawia na wielkość. Lecz tanio nie będzie Informacje

Apple zaprezentował wczoraj w kalifornijskim Cupertino następną generację iPhone'ów, a też pokazał swój pierwszy smartwatch o nazwie Apple Watch. Ceny telefonów zaczynają się od 199 dolarów, natomiast zegarka…...

Czytać..
aplikacja AR do projektowania jachtów, maszyn i samochodów

Aplikacja AR do projektowania jachtów, maszyn i samochodów

Gdyńska firma VR Visio stworzyła aplikację wykorzystującą rzeczywistość rozszerzoną po wówczas, by można było zobaczyć projekt dowolnego obiektu – samochodu, statku, silnika bądź maszyny przemysłowej – odrzucić na kartce, a po trójwymiarze.…...

Czytać..