Była szefowa ds. talentów Netfliksa określa trzy pytania, które powinno się sobie zadać przed odejściem z pracy

  • Dom
  • Rozwoj osobisty
  • Była szefowa ds. talentów Netfliksa określa trzy pytania, które powinno się sobie zadać przed odejściem z pracy
Jak odejść z pracy a mianowicie podejmowanie decyzji wg Patty McCord

"Odejść od razu, za chwilkę, a może po prostu pozostać? " - takie rozmyślania prędzej czy później dotykają większość z nas w promocji. Decyzja o odejściu wraz z pracy zazwyczaj jest kłopotliwa i rodzi wiele wątpliwości. Patty McCord - szefowa Netfliksa ds. talentów w latach 1998-2012 i współtwórczyni kultury pracy tej spółki - ma na wówczas rozwiązanie: trzy proste zapytania.

Patty McCord wspólnie z CEO Reedem Hastingsem tworzyła kulturę pracy, wraz z której znany jest Netflix. Z tech-giganta odeszła w 2012 roku, obecnie wiedzie swój biznes konsultingowy, zaś w 2018 r. wydała książkę "Powerful: Building natomiast Culture of Freedom and Reponsibility", w której charakteryzuje skuteczne sposoby zarządzania ludźmi.

Na końcu lektury McCord pokazuje algorytm, którego managerowie mogą użyć do odwiedzenia określenia, czy dany zatrudniony jest dobrze dopasowany do odwiedzenia firmowej kultury. Pracownicy mają możliwość jednak użyć tej procedury do samodzielnej oceny, bądź powinni już odejść spośród pracy.

Jak ocenić czy odejść z robocie według Patty McCord

McCord radzi zadać sobie kilka prostych pytań:

  • Czy to, co robi podana osoba, jest tym, jak kocha robić?
  • Czy jest to coś, jak dana osoba robi wybitnie dobrze?
  • Czy wydaje się to coś, w im firma potrzebuje osoby wybitnie dobrej?

McCord po rozmowie z Business Insiderem wyjaśniła, że po odpowiedziach na powyższe trzy testowania mogą uwidocznić się różne odczucia.

Możesz np. odczuwać, że mógłbyś robić więcej, są rzeczy którymi się pasjonujesz, a masz wrażenie, że firmy nie obchodzi twoja praca.

Inny scenariusz zakłada, że masz pracę, która jest potrzebna przy firmie, dobrze ją robisz, ale niezbyt cię pani obchodzi lub nie posiadasz do niej serca.

Może się też okazać, że pracujesz bardzo trudno każdego dnia, masz rozrywkę, ale też świadomość, że dla firmy ta ciężka praca nie ma znaczenia.

Jeśli po odpowiedzi dzięki pytania występuje u Ciebie stan podobny do wyżej wymienionych, może być to silny znak do odejścia z robocie.

Okoliczności i wyczekiwania. Jak zmienia się nastawienie do pracy?

Jak jednak wskazuje McCord, jest pewny haczyk w stosowaniu tejże metody - nieustannie zmieniające się okoliczności i wyczekiwania. Na przykład, będąc dzieciakiem możemy zgadzać się w pracę niemal 24 godziny na dobę, jeśli mamy do tego pasję. Z wiekiem jednak możemy pragnąć poświęcać więcej czasu bliskim czy przyjaciołom. W takim przypadku firma, która postuluje od Ciebie pracy na 12-14 godzin dziennie, być może po prostu nie okazać się dobrym wyborem.

Z drugiej strony, sama przedsiębiorstwo może z biegiem czasu przechodzić transformację, po której np. twoje zadania przybywają się mniej istotne albo wręcz zbędne - i jak twierdzi McCord, jest to najczęściej przez nią obserwowany scenariusz.

McCcord podkreśla jednak, że po zadaniu sobie tych testowań niekoniecznie otrzymamy jasną riposta "tak/nie" na pytanie, czy odejść z pracy. Jest to jednak solidny strategia na wyklarowanie, co wydaje się być dla nas naprawdę ważne w pracy.

Ten artykuł ukazał się pierwotnie w BI Prime.

jak MŚP finansują swoje przedsięwzięcia? Global Business Monitor 2017

Jak MŚP finansują swoje przedsięwzięcia? Global Business Monitor 2017

Niemal połowa drobnych przedsiębiorców z całego otoczenia finansuje kolejne przedsięwzięcia, dzięki reinwestycjom. Rzadziej sięgają na finansowanie z zew., np. według kredyty. Dotyczy to również polskich MŚP, choć nie w każdym przypadku…...

Czytać..
itaka planuje ekspansję na Litwie, Łotwie i w Estonii

Itaka planuje ekspansję na Litwie, Łotwie i w Estonii

Itaka - największe biuro podróży w Polsce - planuje nabyć akcje spółki Novaturas, lidera w branży na Litwie, Łotwie i w Estonii. To kolejny krok w ekspansji polskiej firmy krajoznawczej.…...

Czytać..
inwestycje w Tajlandii. Współpraca Naszego kraju z Tajlandią

Inwestycje w Tajlandii. Współpraca Naszego kraju z Tajlandią

Tajlandia to ciekawy dla Polski rynek, ale trzeba na jego wejść z konkretną wizją i pamiętać o lokalnych uwarunkowaniach – uważa szef Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Bangkoku Norbert Maluch. Tajlandia…...

Czytać..
inovo stworzył nowy fundusz a mianowicie Inovo Venture Partners

Inovo stworzył nowy fundusz a mianowicie Inovo Venture Partners

Zespół, który stworzył fundusz Inovo i zainwestował w Booksy oraz Brand24, znów będzie polował na startupy. Startuje z nowym funduszem - Inovo Venture Partners, z którym zamierza inwestować po firmy…...

Czytać..
indie. Rząd unieważnił banknoty na temat najwyższych nominałach  Pieniądze

Indie. Rząd unieważnił banknoty na temat najwyższych nominałach Pieniądze

Grożą śmiercią aktorce. Kontrowersyjny film wszedł na ekrany kin w Indiach Basen, odnowy biologicznej i fryzjer. Otwarto pięciogwiazdkowy hotel dla psów Nagroda za ścięcie głowy gwiazdy Bollywood. Za rolę po…...

Czytać..
ile LOT kosztowałyby podwyżki dla pilotów i stewardes

Ile LOT kosztowałyby podwyżki dla pilotów i stewardes

Co w żadnym wypadku 108 mln zł rocznie - według PLL AMERICAN AIRWAYS takie byłyby dodatkowe wydatki spełnienia ostatnich żądań związków zawodowych. Czy Polskie Linie Lotnicze stać…...

Czytać..