Prezes Microsoftu wyjaśnia, jak niepowodzenie w sporcie pomogła jemu wejść na szczyt biznesu

  • Dom
  • Rozwoj osobisty
  • Prezes Microsoftu wyjaśnia, jak niepowodzenie w sporcie pomogła jemu wejść na szczyt biznesu
Don Grantham - historia prezesa Microsoftu na CEE

Gdy myślimy na temat prezesach największych firm, na ogół sądzimy, że musieli te banki bardzo skrupulatnie planować i prowadzić kariery, wspinając się po kolejnych szczeblach. Odrzucić wszyscy jednak tak wykonują. Niektórzy w młodości mieli zupełnie inne marzenia, brutalnie zweryfikowane przez życie. Tak było z Donem Granthamem, obecnym prezesem Microsoftu dzięki Europę Środkowo-Wschodnią.

Gdy niedawno miałem okazję rozpoznać Granthama, podczas przeprowadzania wywiadu o liderach w świecie technologii, okazało się, hdy jest - podobnie jak na przykład ja - fanem piłki nożnej. Kilkanaście minut spędziliśmy na dyskusji właśnie o futbolu i Grantham przyznał, że marzyła mu się kariera piłkarza.

Od piłkarza do prezesa

- Pochodzę z rodziny robotniczej, należący do mnie ojciec był hydraulikiem, matka pracowała w usługach, łącznie było nas pięcioro. Po wieku 11 lat dostałem się do dobrej uczelni i dostałem stypendium, co odmieniło moje życie - wspominał w trakcie rozmowy. Stypendium pozwoliło mu uczyć piłkę nożną, przynajmniej do czasu.

Potem, mając 16 lat, usłyszałem, iż nie jestem wystarczająco właściwy, by grać profesjonalnie. Kiedy ktoś mówi ci cokolwiek takiego, a ty rozmyślałeś, że jesteś całkiem niezły… cóż, nie ma innego wyjścia, niż wyciągnąć spośród tego naukę.

Don Grantham przyznaje, że wtedy nie zdawał sobie kwestie, jak to niepowodzenie wpłynie dzięki jego przyszłość, że wówczas była cenna lekcja. - Byłem załamany, bo bardzo chciałem zostać piłkarzem - wspomina.

Foto: Microsoft / materiały prasowe Don Grantham Wówczas nie mogłem sobie wyobrazić nic lepszego niż wstawanie rano i robienie tego, co ciebie ekscytuje, co kochasz, a ludzie ci jeszcze za to płacą… Tym wówczas była to w tym momencie właśnie piłka nożna. Czy mogło stanowić coś lepszego? Dopiero według 30-tce, patrząc w stare lata, zrozumiałem, że to była szansa.

Jak wyjaśnia, to właśnie dzięki tejże sytuacji zdecydował się dzięki związanie swojej zawodowej drogi z biznesem. I choć z początku możliwe, że wcale się tego nie spodziewał, to właśnie na tym polu zaczął się realizować i osiągać sukcesy.

Karierę rozpoczął jako księgowy w firmie IBM, w którym miejscu dostał szansę, a następnie trafił do kilku odmiennych firm: Sun Microsystems, Hewlett Packard i wreszcie Microsoftu.

- Wtedy którykolwiek dzień był jak Boże Narodzenie, każdy przychodził i dawał mi jakieś pomoc, szansę. Dlatego też dysponuję dzisiaj pasję, aby dopomagać w rozwoju innych ludzi - sam byłem tegoż beneficjentem, gdy zaczynałem karierę - opowiada Don Grantham.

Prezes Microsoftu na region CEE podkreśla obok tym, że coaching i wspieranie pracowników nie ma możliwość polegać tylko na byciu "miękkim".

- Czasem trzeba przekazać trudną informacja, ale ważne, by jej celem był rozwój. Wówczas właśnie cecha firm, które odnoszą sukces: jeśli zdołają uczyć się na nierzadko trudnych doświadczeniach - zbiorowo czy indywidualnie - za sprawą tego mogą wypełniać luki przy kompetencjach pracowników i realizować swoje cele - zaznacza nasz rozmówca.

dochód z biletów w muzeach na odbudowę po trzęsieniu ziemi  Ze świata

Dochód z biletów w muzeach na odbudowę po trzęsieniu ziemi Ze świata

Dochód spośród niedzielnych wizyt we włoskich muzeach i wielu innych centrach kultury będzie podarowany na odbudowę zniszczonych po trzęsieniu ziemi miejscowości. Do odwiedzenia udziału w akcji zachęcał Włochów minister ds. dóbr kultury…...

Czytać..
do końca lutego jeden spośród szybów kopalni Wieczorek posiada trafić do SRK

Do końca lutego jeden spośród szybów kopalni Wieczorek posiada trafić do SRK

300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać..
dlaczego korzystanie ze smartfona zbyt kierownicą jest niebezpieczne

Dlaczego korzystanie ze smartfona zbyt kierownicą jest niebezpieczne

Nowe badania naukowe potwierdzają, że pisanie SMS-ów lub gadanina przez telefon komórkowy za kierownicą mogą być niesłychanie niebezpieczne. Dodatkowo, nie poprawia tego użytkowanie zestawu głośnomówiącego. Dowodzi tego eksperyment badaczy z amerykańskiego…...

Czytać..
deutsche Bank: Wall Street ma obowiązek upaść, żeby oczyścić gospodarkę

Deutsche Bank: Wall Street ma obowiązek upaść, żeby oczyścić gospodarkę

Deutsche Bank znalazł sposób na ożywienie gospodarki. To krach na giełdzie, gdzie ogromne notowania są - według analityków banku - sztucznie pompowane przez banki główne. Im szybciej się wówczas skończy, tym…...

Czytać..
deloitte: Polska w czołówce królestw marnujących najwięcej żywności

Deloitte: Polska w czołówce królestw marnujących najwięcej żywności

Przeciętny Polak na rok marnuje 235 kilogramów żywności. Znajdujemy się pod tymże względem na piątym rejonie w UE - wypływa z raportu Deloitte. Deloitte podkreśla, że nasz kraj ma ogromny…...

Czytać..
decyzja Fed ws. stóp procentowych w USA. Reakcja rynków

Decyzja Fed ws. stóp procentowych w USA. Reakcja rynków

Jak będzie wyglądał dzięki rynkach końcówka 2018 r. i początek 2019 r.? To w bardzo niemałej mierze zależy od środy i wystąpienia Jerome'a Powella, szefa amerykańskiego banku kierowniczego, Fed, który najprawdopodobniej…...

Czytać..