Bezrobocie wówczas nie koniec świata. Trzeba autorefleksja i dobra strategia

  • Dom
  • Rozwoj osobisty
  • Bezrobocie wówczas nie koniec świata. Trzeba autorefleksja i dobra strategia
Bezrobocie. Co zrobić jak tracisz pracę

Kiedy obserwujemy dynamikę zmian na rynku pracy, w tym tzw. śmieciówki, uelastycznianie form zatrudnienia, czy automatyzację - w wyniku jakiej nowe technologie zaczynają wygrywać wyścig z człowiekiem o posadę, nietrudno o tezę, że każdy z nas może zostać nagle z brakiem pracy.

Świadomość, iż bezrobocie jest naturalnym punktem kariery, pomaga lepiej podsuwać sobie z trudnymi sprawami. Wielokrotnie byłam ich widzem. Od 2008 roku wspieram osoby będące na rozdrożach swoich karier. Zanim dlatego powiesz „bezrobocie mnie odrzucić dotyczy”, albo „mam kontakty, praca szybko się znajdzie” sprawdź, czy twoja pełne przekonanie siebie nie jest przedwczesna.

Destrukcyjna siła ekipy, do której nagle zaczynasz należeć

Jak wynika z papieru pt. „Bezrobotni 2016” opublikowanego przez CBOS, okresu z brakiem pracy doświadczył w egzystencji co trzeci Polak. Zakładam, że jest nas więcej, choć nie każdy się do tego przyzna. Jak i również nawet mnie to nie zaakceptować dziwi, skoro - jak twierdzi Irena Reszke przy publikacji „Stereotypy o bezrobotnych i opinie o bezrobociu w Polsce” - bezrobotnemu zarzuca się lenistwo jak i również odpowiedzialność za sytuację, przy której się znalazł. Do tegomedia raczej wzmacniają tenże negatywny wizerunek, aniżeli ryzykują go zmieniać.

Również sami bezrobotni nie będą wolni od stereotypowego myślenia o swojej sytuacji. Tracąc pracę, będziesz odczuwać względem siebie negatywne emocje, wraz z którymi wiąże się zbiór niepożądanych zachowań. Już sam fakt zwolnienia z pracy uruchamia silną reakcję, jakiej efektem jest poczucie wykluczenia z dotychczasowego „pracującego” grona.

Wiele osób, zamiast rozmawiać o swojej kwestii ze znajomymi, raczej nie przyzna się do utraty pracy, odcinając czasem sporą grupę osób, które mogłyby skutecznie zarekomendować je ewentualnym pracodawcom. U wielu w pewnej chwili pojawi się bierna postawa wywołana obniżonym poczuciem własnej wartości lub depresją.

Strategia szukania pracy - jakie masz szanse, że będzie skuteczna

W 1993 roku kalendarzowego w kwietniu zmarł Alfred Butts. Urodzony w Nowym Jorku architekt, wkrótce według ukończeniu studiów rozpoczął robotę jako projektant w biurze Arthura C. Holdena. Na wybuchu Wielkiego Kryzysu przy 1929, przez rok pracował z wynagrodzeniem obniżonym o 20 proc.

Dwa lata później został zwolniony. Podejmował się różnych zamówień. Próbował podreperować budżet, pisząc artykuły do gazet. Na krótko zatrudnił się jako statystyk w instytucji rządowej. Chciał nawet swoich sił po sztuce. I choć proch niewątpliwie talent do rysunków, nabywców na swoje akwarele nie znalazł.

Z pasji do szachów i krzyżówek zaprojektował grę polegającą na układaniu wyrazów z losowo wybranych liter. W październiku 1933 zbył 2 egzemplarze, do sierpnia 1934 sprzedał 84. Jak i również to z zyskiem. Nieco ponad 20 dolarów netto. Dwukrotnie odmówiono mu patentu. W 1935 szczęśliwie odłożył grę na bok i korzystając z okazji, wrócił do pracy w biurze Holdena.

Butts znowu zajął się sprzedażą gry w 1947 roku, więcej niż jeden lata później zarobił więcej niż 100 dolarów. Pod wystarczy XX wieku Scrabble zostały na drugiej pozycji w rankingach sprzedaży, zaraz na Monopoly.

Na zbieg okoliczności Alfreda Butts’a można wyglądać dwojako. Z jednej strony www jego droga do triumfu to kilka lat zmagań, z drugiej jednak to kalejdoskop aktywności.

Podobnie wygląda sytuacja osób zmuszonych szukać pracy. W krótkiej perspektywie to pasmo pozostałych porażek: nieadekwatnych ofert, niedostatku zaproszeń na rozmowy rekrutacyjne, negatywnych odpowiedzi od szefów, które prędzej, lub później kończą się w końcu podjęciem pracy. Prędzej, jeśli uda ci się zmieniać własną optykę i miast czekać na idealną ofertę zatrudnienia, podejmiesz się „po drodze” mniej atrakcyjnych wyzwań.

W roku, przy którym zmarł Butts socjologowie A. Marcinkowski i J. B. Sobczak przeprowadzili testowania, z których wynika, że ponad 60% bezrobotnych w charakterze strategię radzenia sobie z bezrobociem wybiera pobieranie zasiłku i oczekiwanie na ofertą zatrudnienia, prezentując w związku z tym życzeniowe podejście do poszukiwania robocie. Zmianę kwalifikacji wybiera 8, 3%, a działalność gospodarczą 8, 6%. Nawet pośród młodych osób niewielki jest odsetek tych, którzy jakim sposobem Butts, aktywnie dążą do poprawy swojej sytuacji.

Profilaktyka - bitwy zwycięża się przygotowaniem

Mówi się, hdy w Polsce nie ma systemu indywidualnych ubezpieczeń od momentu bezrobocia, podobnie jak to wydaje się na przykład w Anglii. Czy tak jest istotnie? Według Tomasza Kutyby - eksperta rynku ubezpieczeniowego, wiceprezesa International Risk & Corporate Advisory - model brytyjski posiada cechy systemu zwykłego, a ubezpieczenia od straty dochodów na skutek bezrobocia są wpisane w rozbudowany system ubezpieczeń społecznych.

W Polsce ubezpieczenia od czasu utraty pracy pojawiły się jako konsekwencja masowo zaciąganych kredytów pod zakup posiadłości. Okazały się dla instytucji bankowych i towarzystw ubezpieczeniowych znakomitym mechanizmem zarabiania pieniędzy. Niestety ubezpieczenie od straty pracy wcale nie gwarantuje spoczynku, gdy pojawią się problemy z zatrudnieniem.

Długa lista wykluczeń powoduje, hdy niezwykle trudno jest zaspokoić kryteria uruchamiające odpowiedzialność ubezpieczyciela. Zdaniem Tomasza Kutyby, ubezpieczenia w obecnie oferowanym układzie nie są brane pod spodem uwagę jako forma kompleksowego zabezpieczenia na wypadek straty pracy. Mogą jedynie w ograniczonym stopniu zminimalizować konsekwencje ryzyka utraty płynności zarobkowania.

Z danych GUS wynika, że w głównym kwartale 2016 roku średni czas poszukiwania pracy wynosił ponad 11 miesięcy. Doradcy ds. zatrudnienia na wątpliwość o zabezpieczenie finansowe przeważnie słyszą od osób, które utraciły pracę, że środków wystarczy im na 2-3 miesiące. Zważywszy, że niekiedy sam proces rekrutacji u jednego pracodawcy potrafi upierać się dłużej, szanse, że podejmiesz pracę podczas 3 miesięcy, są naprawdę nikłe.

W ostatnim czasie terminem cieszącym się popularnością jest tzw. „employability”, czyli umiejętność do zatrudnienia. Skoro odrzucić jest możliwe wykupienie skutecznego ubezpieczenia, a z zasiłku dla bezrobotnych - nawet jeśli zostanie przyznany - nie można się wyżywić, w zdolność do zatrudnienia warto zainwestować.

Najlepiej jeszcze wtedy, kiedy kształcisz się lub pracujesz. Zrób remanent swojego cv i profilu zawodowego, zadbaj na temat relacje z osobami, spośród którymi nie prowadzisz otwarcie projektów, interesuj się sprawą i trendami na rynku pracy, zdobywaj wszechstronne kompetencje: od sprawnej obsługiwania komputera, przez umiejętności zbytu, po otwartość na modyfikacje i znajomość technik docierania do ukrytego rynku pracy, dzięki którym nota bene znajduje się ponad 70% ofert zatrudnienia.

Takich, które w żadnym wypadku nie przybiorą formy wpisy o pracę, a do których w końcu chcesz dotrzeć.

Tagi: praca bezrobocie nabór Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..

Belka w «Wall Street Journal»: Polska przypomina «Hiszpanię sprzed kilku lat» Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
beata Chłodzińska przewodniczącą RN Tauron Polska Energia  Giełda

Beata Chłodzińska przewodniczącą RN Tauron Polska Energia Giełda

Beata Chłodzińska została przy środę wybrana przewodniczącą RN Tauron Polska Energia - poinformowała Magdalena Rusinek spośród biura prasowego spółki. Jarosław Zagórowski został wiceprzewodniczącym porady. Oboje są najnowszymi członkami rady nadzorczej…...

Czytać..
barclays - prognoza wzrostu PKB dla Polski w 2017 roku

Barclays - prognoza wzrostu PKB dla Polski w 2017 roku

Analitycy brytyjskiego instytucji finansowej Barclays podwyższyli prognozę PKB Polski na 2017 r. do 3, 2 proc. Wcześniej zakładali wzrost PKB na poziomie 3, 0 proc. Nie przekształca się natomiast…...

Czytać..