Bezrobocie wówczas nie koniec świata. Trzeba autorefleksja i dobra strategia

  • Dom
  • Rozwoj osobisty
  • Bezrobocie wówczas nie koniec świata. Trzeba autorefleksja i dobra strategia
Bezrobocie. Co zrobić jak tracisz pracę

Kiedy obserwujemy dynamikę zmian na rynku pracy, w tym tzw. śmieciówki, uelastycznianie form zatrudnienia, czy automatyzację - w wyniku jakiej nowe technologie zaczynają wygrywać wyścig z człowiekiem o posadę, nietrudno o tezę, że każdy z nas może zostać nagle z brakiem pracy.

Świadomość, iż bezrobocie jest naturalnym punktem kariery, pomaga lepiej podsuwać sobie z trudnymi sprawami. Wielokrotnie byłam ich widzem. Od 2008 roku wspieram osoby będące na rozdrożach swoich karier. Zanim dlatego powiesz „bezrobocie mnie odrzucić dotyczy”, albo „mam kontakty, praca szybko się znajdzie” sprawdź, czy twoja pełne przekonanie siebie nie jest przedwczesna.

Destrukcyjna siła ekipy, do której nagle zaczynasz należeć

Jak wynika z papieru pt. „Bezrobotni 2016” opublikowanego przez CBOS, okresu z brakiem pracy doświadczył w egzystencji co trzeci Polak. Zakładam, że jest nas więcej, choć nie każdy się do tego przyzna. Jak i również nawet mnie to nie zaakceptować dziwi, skoro - jak twierdzi Irena Reszke przy publikacji „Stereotypy o bezrobotnych i opinie o bezrobociu w Polsce” - bezrobotnemu zarzuca się lenistwo jak i również odpowiedzialność za sytuację, przy której się znalazł. Do tegomedia raczej wzmacniają tenże negatywny wizerunek, aniżeli ryzykują go zmieniać.

Również sami bezrobotni nie będą wolni od stereotypowego myślenia o swojej sytuacji. Tracąc pracę, będziesz odczuwać względem siebie negatywne emocje, wraz z którymi wiąże się zbiór niepożądanych zachowań. Już sam fakt zwolnienia z pracy uruchamia silną reakcję, jakiej efektem jest poczucie wykluczenia z dotychczasowego „pracującego” grona.

Wiele osób, zamiast rozmawiać o swojej kwestii ze znajomymi, raczej nie przyzna się do utraty pracy, odcinając czasem sporą grupę osób, które mogłyby skutecznie zarekomendować je ewentualnym pracodawcom. U wielu w pewnej chwili pojawi się bierna postawa wywołana obniżonym poczuciem własnej wartości lub depresją.

Strategia szukania pracy - jakie masz szanse, że będzie skuteczna

W 1993 roku kalendarzowego w kwietniu zmarł Alfred Butts. Urodzony w Nowym Jorku architekt, wkrótce według ukończeniu studiów rozpoczął robotę jako projektant w biurze Arthura C. Holdena. Na wybuchu Wielkiego Kryzysu przy 1929, przez rok pracował z wynagrodzeniem obniżonym o 20 proc.

Dwa lata później został zwolniony. Podejmował się różnych zamówień. Próbował podreperować budżet, pisząc artykuły do gazet. Na krótko zatrudnił się jako statystyk w instytucji rządowej. Chciał nawet swoich sił po sztuce. I choć proch niewątpliwie talent do rysunków, nabywców na swoje akwarele nie znalazł.

Z pasji do szachów i krzyżówek zaprojektował grę polegającą na układaniu wyrazów z losowo wybranych liter. W październiku 1933 zbył 2 egzemplarze, do sierpnia 1934 sprzedał 84. Jak i również to z zyskiem. Nieco ponad 20 dolarów netto. Dwukrotnie odmówiono mu patentu. W 1935 szczęśliwie odłożył grę na bok i korzystając z okazji, wrócił do pracy w biurze Holdena.

Butts znowu zajął się sprzedażą gry w 1947 roku, więcej niż jeden lata później zarobił więcej niż 100 dolarów. Pod wystarczy XX wieku Scrabble zostały na drugiej pozycji w rankingach sprzedaży, zaraz na Monopoly.

Na zbieg okoliczności Alfreda Butts’a można wyglądać dwojako. Z jednej strony www jego droga do triumfu to kilka lat zmagań, z drugiej jednak to kalejdoskop aktywności.

Podobnie wygląda sytuacja osób zmuszonych szukać pracy. W krótkiej perspektywie to pasmo pozostałych porażek: nieadekwatnych ofert, niedostatku zaproszeń na rozmowy rekrutacyjne, negatywnych odpowiedzi od szefów, które prędzej, lub później kończą się w końcu podjęciem pracy. Prędzej, jeśli uda ci się zmieniać własną optykę i miast czekać na idealną ofertę zatrudnienia, podejmiesz się „po drodze” mniej atrakcyjnych wyzwań.

W roku, przy którym zmarł Butts socjologowie A. Marcinkowski i J. B. Sobczak przeprowadzili testowania, z których wynika, że ponad 60% bezrobotnych w charakterze strategię radzenia sobie z bezrobociem wybiera pobieranie zasiłku i oczekiwanie na ofertą zatrudnienia, prezentując w związku z tym życzeniowe podejście do poszukiwania robocie. Zmianę kwalifikacji wybiera 8, 3%, a działalność gospodarczą 8, 6%. Nawet pośród młodych osób niewielki jest odsetek tych, którzy jakim sposobem Butts, aktywnie dążą do poprawy swojej sytuacji.

Profilaktyka - bitwy zwycięża się przygotowaniem

Mówi się, hdy w Polsce nie ma systemu indywidualnych ubezpieczeń od momentu bezrobocia, podobnie jak to wydaje się na przykład w Anglii. Czy tak jest istotnie? Według Tomasza Kutyby - eksperta rynku ubezpieczeniowego, wiceprezesa International Risk & Corporate Advisory - model brytyjski posiada cechy systemu zwykłego, a ubezpieczenia od straty dochodów na skutek bezrobocia są wpisane w rozbudowany system ubezpieczeń społecznych.

W Polsce ubezpieczenia od czasu utraty pracy pojawiły się jako konsekwencja masowo zaciąganych kredytów pod zakup posiadłości. Okazały się dla instytucji bankowych i towarzystw ubezpieczeniowych znakomitym mechanizmem zarabiania pieniędzy. Niestety ubezpieczenie od straty pracy wcale nie gwarantuje spoczynku, gdy pojawią się problemy z zatrudnieniem.

Długa lista wykluczeń powoduje, hdy niezwykle trudno jest zaspokoić kryteria uruchamiające odpowiedzialność ubezpieczyciela. Zdaniem Tomasza Kutyby, ubezpieczenia w obecnie oferowanym układzie nie są brane pod spodem uwagę jako forma kompleksowego zabezpieczenia na wypadek straty pracy. Mogą jedynie w ograniczonym stopniu zminimalizować konsekwencje ryzyka utraty płynności zarobkowania.

Z danych GUS wynika, że w głównym kwartale 2016 roku średni czas poszukiwania pracy wynosił ponad 11 miesięcy. Doradcy ds. zatrudnienia na wątpliwość o zabezpieczenie finansowe przeważnie słyszą od osób, które utraciły pracę, że środków wystarczy im na 2-3 miesiące. Zważywszy, że niekiedy sam proces rekrutacji u jednego pracodawcy potrafi upierać się dłużej, szanse, że podejmiesz pracę podczas 3 miesięcy, są naprawdę nikłe.

W ostatnim czasie terminem cieszącym się popularnością jest tzw. „employability”, czyli umiejętność do zatrudnienia. Skoro odrzucić jest możliwe wykupienie skutecznego ubezpieczenia, a z zasiłku dla bezrobotnych - nawet jeśli zostanie przyznany - nie można się wyżywić, w zdolność do zatrudnienia warto zainwestować.

Najlepiej jeszcze wtedy, kiedy kształcisz się lub pracujesz. Zrób remanent swojego cv i profilu zawodowego, zadbaj na temat relacje z osobami, spośród którymi nie prowadzisz otwarcie projektów, interesuj się sprawą i trendami na rynku pracy, zdobywaj wszechstronne kompetencje: od sprawnej obsługiwania komputera, przez umiejętności zbytu, po otwartość na modyfikacje i znajomość technik docierania do ukrytego rynku pracy, dzięki którym nota bene znajduje się ponad 70% ofert zatrudnienia.

Takich, które w żadnym wypadku nie przybiorą formy wpisy o pracę, a do których w końcu chcesz dotrzeć.

Tagi: praca bezrobocie nabór Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Premier Theresa May zapowiedziała przedterminowe wybory parlamentarne 8 czerwca br. - Gdy zostałam premierem, powiedziałam, że nie będzie decyzji do 2020 roku. Teraz widzę, że są niezbędne - powiedziała szefowa…...

Czytać..
brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności  Ze świata

Brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności Ze świata

Brazylijski Senat przegłosował kontrowersyjną poprawkę do odwiedzenia konstytucji zamrażającą wydatki ogólne na 20 lat. W trakcie jego obrad tysiące Brazylijczyków w kilkunastu stanach wyszło na ulice, by protestować przeciwko wprowadzeniu poprawki.…...

Czytać..
brak pracowników - raport Work Service

Brak pracowników - raport Work Service

Blisko połowa szefów (49, 7 proc. ) ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Ponad 16 proc. firm ogranicza świeże inwestycje ze względu na braki kadrowe. Tak wynika z najnowszej edycji papieru…...

Czytać..
bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdan Smoleń nie żyje. Zmarł po latach walki z chorobą. O jego śmierci poinformował w czwartek o świcie Marcin Kostaszuk, z-ca dyrektora wydziału kultury w poznańskim urzędzie miasta. Aktor przeszedł kilka…...

Czytać..
bMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i to reprezentant nowej linii 3, która swoją premierę salonową miała na zarania marca 2019 roku. To siódma generacja sedana produkowanego od 1975 roku, zamaskowana pod fabrycznym…...

Czytać..
black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Dwie wiadomości wystarczą, by zablokować komunikator w czyimś iPhonie. Ludzie nazywają nowy błąd "The Black Dot Bug" co przetłumaczyć można na "Błąd czarnej kropki". Nazwa pochodzi od emoji w układzie…...

Czytać..