Ceny rosną coraz bardziej. Drożeje pokarm, odzież i utrzymanie mieszkania

  • Dom
  • Pieniadze
  • Ceny rosną coraz bardziej. Drożeje pokarm, odzież i utrzymanie mieszkania
Ceny w październiku wzrosły o 2, 1 proc. rdr i o 0, pięć proc. mdm - GUS  Pieniądze

Ceny towarów i usług w październiku tego r. wzrosły o 2, 1 procent rok do roku kalendarzowego i były wyższe na temat 0, 5 procenta po porównaniu z poprzednim miesiącem - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Podczas roku pokarm zdrożała już o pięć, 8 procent.

Coraz więcej Polaków zdobywa dochody z zagranicy. Chodzi głównie o jedną grupę specjalistów

Jak poinformował GUS, w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Najogromniejszy wpływ na wskaźnik opłat towarów i usług konsumpcyjnych miały w ostatnim miesiącu, w porównaniu z wrześniem, wyższe ceny żywności (o 1 proc. ), konfekcji i obuwia (o trzech, 5 proc. ) i w toku mieszkania (o 0, 4 proc. ).

Z kolei niższe ceny zanotowano w obszarze rekreacji i kultury (o 0, 5 proc. ).

Wskaźnik inflacji

W stosunku do października ubiegłego roku inflacja wyniosła 2, 1 proc. (w tym usługi wzrosły na temat 2, 7 proc., a towary - o 2 proc. ) i znajdowała się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Rpp (2, pięć proc. +/- 1 p. proc. ).

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podczas ostatniego roku wyższe ceny żywności (o 5, 8 proc. ) oraz w toku apartamentu mieszkalnego (o 2 proc. ) Z kolei przez sporo miesięcy ceny odzieży jak i również obuwia spadały i choć ostatni miesiąc przyniósł katalogów wyraźny wzrost, to sumarycznie są one nadal mniejsze (o 4, 6 proc. ) w porównaniu do odwiedzenia października 2016 roku a mianowicie podał w komunikacie Podstawowy Urząd Statystyczny.

Źródło: GUS Ceny przedmiotów i usług konsumpcyjnych

Ceny żywności

Zdaniem ekonomistów z banku PKO BP, w najbliższych miesiącach ceny żywności prawdopodobnie nadal pozostaną "na wysokich poziomach", pomiędzy innymi z powodu ogromnych cen owoców (skutki wiosennych przymrozków) i tłuszczów.

Jak wskazali, wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych był najwyższy od pięciu lat. "Odnotowano rosnące koszta warzyw, owoców oraz nabiału, podczas gdy w przeciwnym kierunku działały ceny mięsa drobiowego, wieprzowego i mąki" - zaznaczono w komunikacie. Dodano, że innym czynnikiem podnoszącym inflację były koszta energii - opał podrożał o 2, 8 proc. miesiąc do miesiąca.

Jaja droższe od kurczaków. "Niespotykana sytuacja może się pogłębiać"

"Fakt, że rosną ceny tak centralnych dla konsumentów dóbr jakim sposobem żywność oraz koszty użytkowania mieszkania mogą powodować, iż gospodarstwa domowe mogą postrzegać postęp cen jako coraz więcej odczuwalny" - wskazał, cytowany w komunikacie, ekonomista z Banku Pekao SA Adam Antoniak.

Wskazał, iż coraz bardziej odczuwalne niedobory pracowników w niektórych gałęziach gospodarki, ich rosnąca energia przetargowa w negocjacjach płacowych to "czynnik sprzyjający dalszemu przyspieszeniu już obecnie solidnego tempa wzrostu wynagrodzeń".

Jakie prognozy

Ekonomiści wraz z PKO BP spodziewają się, że na przełomie roku kalendarzowego spadną ceny towarów i usług konsumpcyjnych - czyli inflacja CPI.

"Prognozujemy, że inflacja CPI może osiągnąć tegoroczne maksimum po listopadzie na poziomie dwóch, 3 proc. r/r. W następnej kolejności silne efekty bazy (paliwa i żywność) obniżą ją nawet poniżej 2, 0 proc. na przełomie roku. Inflacja CPI zacznie odbijać od marca 2018 r., aby w okolicach połówki roku zbliżyć się do celu inflacyjnego NBP" - ocenili eksperci z PKO BP.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
ceny ropy naftowej spadają  Surowce

Ceny ropy naftowej spadają Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

Czytać..
ceny mieszkań w Sopocie 2018 r. Czy w Sopocie są tanie mieszkania?

Ceny mieszkań w Sopocie 2018 r. Czy w Sopocie są tanie mieszkania?

Sopot z pewnością wyróżnia się spośród miast o podobnej wielkości specyfiką sektorze mieszkaniowego. Tamtejsze lokale są nie tylko najdroższe w Polsce i dotyczy wówczas zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.…...

Czytać..
centra handlowe odwiedziło ponad trzech mln klientów mniej

Centra handlowe odwiedziło ponad trzech mln klientów mniej

Raport o wynikach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki" Są wyniki rządowej charakterystyki zakazu handlu Rządowy referat o zakazie handlu zostanie gotowy jesienią "Pogorszy się sytuacja małych sklepów". Sejmowa analiza propozycji zmian…...

Czytać..