Temat: Unia Europejska

Czołowi dziennikarze z 20 państw apelują o reformę upoważnienia autorskiego  Media

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów gwoli Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak na przykład Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w regulacjach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje istnieją niezbędne"

Czołowi dziennikarze z ponad 20 państw przyłączyli się do apelu popierającego zatwierdzenie reformy upoważnienia autorskiego, której celem wydaje się być zmuszenie internetowych gigantów do płacenia za treści reklamowe - podaje francuska agencja prasowa AFP.

Jak podaje AFP, europosłowie we wrześniu ponownie zajmą się propozycją dyrektywy zmieniającej reguły publikowania i monitorowania esencji w internecie. Celem modyfikacje przepisów jest m. in. poszanowanie praw twórców i sprawienie, aby byli oni sprawiedliwie wynagradzani w cyfrowym świecie.

Reforma prawa autorskiego bez zielonego światła. Stanowisko komisji odrzucone

Apel

W listowie do 100 wybitnych dziennikarzy wraz z głównych mediów działających w ponad 20 państwach ostrzegło w liście, że rozkaz "przywróciłaby mediom ich prawowite dochody".

"Płacimy za powstawanie treści i przekazujemy dziennikarzy, którzy nawet ryzykują życie, aby dostarczyć pewny i precyzyjne informacje. Jednak to nie oni czerpią zyski ze swojej roboty, lecz platformy internetowe, które zarabiają na naszej roboty, nie płacąc ani centa. To kradzież owoców własnej pracy" - czytamy po liście.

Założenia

Warto przypomnieć, że w lipcu Parlament Europejski odrzucił stanowisko komisji prawnej PE w sprawie reformy prawa autorskiego. Jeśli stanowisko zostałoby przegłosowane, stałoby się oficjalnym mandatem negocjacyjnym PE do konwersacyj nad ostatecznym kształtem przepisów z krajami członkowskimi. Naprawdę się jednak nie stało, dlatego sprawa będzie dyskutowana raz jeszcze we wrześniu na sesji plenarnej PE.

Projekt przepisów, który to zyskał akceptację komisji sądowej PE, przewiduje na przykład, hdy platformy takie, jak Yahoo, YouTube czy Facebook, będą musiały systematycznie skanować udostępniane przez swoich użytkowników treści, takie jak wideo bądź muzyka, pod kątem przestrzegania praw autorskich.

Obecnie serwisy internetowe nie mają obowiązku automatycznego kontrolowania treści zamieszczanych przez ich odbiorców, muszą natomiast bezzwłocznie zmniejszyć lub zablokować materiał, o ile podejrzewają, że jest pan nielegalnego pochodzenia.

Ważne zmiany

KE zaproponowała zaostrzenie tych regulacji, by na wstępie zobligować administratorów serwisów do odwiedzenia monitorowania aktywności klientów. Ma to chronić artystów, jakich utwory są powielane z brakiem ich zgody, na wzór na YouTubie.

Jak podkreślił wcześniej PE, sporo z poprawek komisji posiada na celu zapewnienie, iż artyści, w szczególności muzykanci i wydawcy informacji, nie zaakceptować będą pozbawieni godziwego zarobku za swoją pracę poprzez to, że jest ona udostępniania na platformach jak na przykład Nasza klasa czy agregatorach wiadomości.

Projekt nowego prawa pokazuje między innymi, jakie składniki artykułu dziennikarskiego mogą być publikowane przez agregatory zawartości bez konieczności wnoszenia opłat licencyjnych. Regulacje wymagają, żeby platformy (takie jak Facebook) płaciły posiadaczom praw autorskich za publikowane przez internautów treści albo kasowały takie materiały.

Dziś ponieważ użytkownicy wrzucają linki, które wyświetlają się innym przy formie zdjęcia i kilkunastu zdań informacji, generując po ten sposób ruch na rzecz platform. Na osi periodu zamieszczane są reklamy, aczkolwiek nie zyskują na tym autorzy udostępnianych materiałów (rzadko który wchodzi za pośrednictwem lina na pierwotną stronę), a same platformy.

Kontrowersje

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
czas pracy na baterii Samsung Galaxy S8 - porównanie

Czas pracy na baterii Samsung Galaxy S8 - porównanie

Po początkowych "ochach" i "achach" nad wzornictwem nowego Samsunga Galaxy S8 (zresztą zasłużonych), zaczęły się narzekania na wydajność baterii. Jakim sposobem w testach wypada nowy flagowiec na tle wojny? Nowe…...

Czytać..
cVC Capital Partners nowym właścicielem Żabki

CVC Capital Partners nowym właścicielem Żabki

Mid Europa Partners, fundusz private equity i dotychczasowy okaziciel spółki Żabka Polska, podpisał porozumienie w sprawie handlu sieci sklepów funduszowi kontrolowanemu przez CVC Capital Partners. – Od chwili nabycia Spółki przez kasa…...

Czytać..

Coraz taniej na stacjach. Przez niskie ceny ropy Informacje

Ostatnie dni września przynoszą dalsze spadki cen materiałów na stacjach - informują analitycy. To efekt coraz to niższych cen ropy naftowej na globalnych rynkach. Ropa tanieje, spadają ceny paliw.…...

Czytać..