Ciemne strony Doliny Krzemowej

Ciemne strony Doliny Krzemowej - oczami jej mieszkańców

Dolina Krzemowa – światowa stolica technologiczna, w której przez 259 dni przy roku świeci słońce, zaś superinnowacyjne firmy powstają po każdym garażu. Jak wszelka legenda, tak i ów o Dolinie Krzemowej, wydaje się nieco przesadzona, choć nie można ignorować faktu, hdy rzeczywiście tam rodzą się jednorożce (startupy, których weryfikacja przekroczyła 1 mld dol. ), tam ściągają największe talenty i inwestorzy z największymi pieniędzmi.

Ale na zdjęciach czystych tras, wspaniałych krajobrazów i futurystycznych siedzib Apple’a czy Space X, nie widać wszystkiego. Business Insider prześledził portal społecznościowy Quora i wybierał najciekawsze odpowiedzi na zapytanie: Co jest ciemną witryną Doliny Krzemowej ? Oto one:

Założenie rodziny przy średnich zarobkach? Nawet w ten sposób nie myśl

- Niesamowicie trudno jest założyć rodzinę, jeśli mieszkasz po Dolinie i na twoje konto miesięcznie wpływa przeciętna pensja. W San Francisco i okolicy mieszka tylu bogaczy, że ceny mieszkań i domów zlokalizowanych obok siedzibach firm, dających Dolinie pracę, osiągają astronomiczny poziom – pisze Chris Schrader, konsulat ds. business intelligence, który mieszka w Dolinie.

Uwaga na wybujałe ego…

Foto: AFP / East News

- Dorastałem wśród ludzi, którzy w sposób arogancki traktowali tych, którzy chodzili do mniej prestiżowych szkół. To byli ludzie, jakich rodzice mieli doktoraty wraz z prestiżowych uczelni – żali się Min Ju Lee, który przedstawia się jako pracownik Google X, tajemniczego laboratorium Google’a, w ramach którego koncern pracuje morzem znalezieniem „nowych rozwiązań globalnych problemów”.

…i pseudomentorów

- W Dolinie można się natknąć na całą mnóstwo nibymentorów, czyli osób, które oferują usługi doradcze nieopierzonym startupowcom. W rzeczywistości dążą to tego, żeby uzyskać udziały w firmie, natomiast następnie je przejadają. Zamiast oferują, że skontaktują startup z kolejnymi pseudodoradcami. Myślę, że robią to, bowiem mają nadzieję, że przynajmniej jedna firma, której „doradzają” będzie drugim Instagramem – uważa Pallav Sharda, dawny lekarz, który obecnie manipuluje w branży e-zdrowia i deklaruje, że nie zamierza nigdy opuszczać Doliny.

Jeśli chcesz odnieś sukces, musi być olbrzymi. W inny sposób nikt nie zwróci w niego uwagi

Foto: AP / East News

- Sprzedałeś własną firmę za 2 mld dol. i nikt na temat tym nie słyszał? Najwyraźniej jesteś za nisko w „krzemowej” hierarchii. Zawsze zdołasz dołączyć do organizowania loterii fantowej w szkole twych dzieci, ale marne okazje, że zostaniesz jej szefem – pisze z przymrużeniem oka Jason Lemkin, człowiek biznesu i inwestor.

Skończyłeś 40-stkę? Hmm…

Foto: AFP / East News

- To nie tak, że każdy mniema, iż programiści po 40-stce są niekompetentni, bo wówczas zwyczajna nieprawda, ale przy tym ekosystemie obowiązuje niezwykle surowa selekcja. Ludzie spośród Doliny nie chcą działać ze starszymi osobami, wskazane jest kariery są zdecydowanie skromniej spektakularne niż ta, której sami w swojej naiwności, oczekują – uważa Michael O. Church.

Możesz ulec iluzji

Foto: Focus Features/Everett Collection / East News

- Uważaj, żeby nie postrzegać Doliny jako technologicznej utopii. Przedsiębiorcom z branży tech może wydawać czasem, iż Zatoka San Francisco i Dolina Krzemowa to środek wszechświata. Wielu mieszkańców tego rejonu wierzy, że faktycznie jest, i dlatego wyczuwa się tam arogancję. Pamiętam uczucie, które mi towarzyszyło – że otaczają mnie najlepsi z najlepszych jak i również najbardziej inteligentni, i hdy życie w Dolinie daje mi największe szanse, żeby być w centrum w największym stopniu ekscytujących projektów. Prawda wydaje się być jednak taka, że duża liczba tamtejszych startupów upada, natomiast sukces jest naprawdę niełatwo osiągnąć – pisze Chris Raymond.

Transport społeczny jest fatalny

- Jak na region, który jest postrzegany przez resztę świata jak skupisko miłośników granoli i przytulania drzew, transport społeczny jest do kitu. Jeśli chcesz objechać zatokę jak i również zacząć podróż na lotnisku, w najlepszym scenariuszu powinieneś skorzystać z 4 różnorodnych linii – alarmuje Jacob Vincent.

Spotkasz dużo…białych ludzi

Foto: East News

- To, co rzuca się przy oczy w Dolinie Krzemowej to brak różnorodności. Bardzo niewielu inwestorów i biznesmenów jest gotowych podjąć ów temat. Postrzegają tamtejszą zbiorowość startupową jako merytokrację (system, w którym pozycje będą uzależnione od kompetencji – red. ). Ale to zamknięta społeczność, do której wielu ludzi nie ma wstępu – uważa Jeff Pilisuk, założyciel iEnso Consulting.

Rywalizacja zaczyna się w bardzo młodym wieku

Foto: East News

- Gotowi do ostrej rywalizacji dorośli zachęcają do odwiedzenia niej swoje dzieci. Podczas gdy mieszkałem w Dolinie, do odwiedzenia 7. roku życia łaziłem na zajęcia z rozrywki na pianinie, łyżwiarstwa, zabawy na skrzypcach i zajęcia rysunku. To nic wyjątkowego, większość rodziców przygotowywała swoje dzieci do egzaminów w zakończenie liceum jeszcze zanim dzieci zaczęły do faceta chodzić i wysyłała je na korepetycje, których w żadnym razie nie potrzebowały – zaznacza Jenny Du.

Jeśli nie działasz w filii tech, nie licz w szczególny szacunek

- Dolina to miejsce technocentryczne, wszystko, jakie możliwości nie dotyczy tej branży, w oczach mieszkańców San Francisco i okolic, traci na znaczeniu. Trudno „sprzedaje” się tam np. przedsięwzięcia kulturalne – przecież którykolwiek pracuje tak niebywale ciężko, słabo jest też wraz z życiem towarzyskim. Jeśli ulegniesz mitologii Doliny Krzemowej, rozpoczynasz wierzyć, że technologia posiada odpowiedź na każdy kłopot i że na całokształt można znaleźć panaceum – ostrzega Nancy Roberts.

Bogaci się bogacą, zaś biedni biednieją

Foto: Splash Wiadomość / East News

- Ciemną stroną Doliny Krzemowej wydaje się być to, że sprzyja coraz to większemu rozwarstwieniu społecznemu pomiędzy bogaczami a biedakami – uważa Mark Schnewart.

Praca zje twoje żywot osobiste

- Codzienność Doliny to długie godziny pracy jak i również życie w napięciu za pośrednictwem lata. Ciągle słyszymy na temat zwycięzcach – ludziach triumfu, mieszkających w wielkich posiadłościach, ale przeciętny inżynier, pracujący w Dolinie dojeżdżając do i z pracy traci 1-2 godziny, a następnie spędza w niej dziesięciu godzin. Życie tu jest stresujące. Pracujemy do straty tchu, żeby było naszą firmę stać na czynsz – pisze Randy Andrews.

Tagi: Dolina Krzemowa startupy Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..

Chiński Wal-Mart wycofuje ze handlu ośle mięso Informacje

Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym wortalu społecznościowym. Dwa powody Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na…...

Czytać..
chiny zamówią u Boeinga 300 samolotów za 37 mld dolarów  Pieniądze

Chiny zamówią u Boeinga 300 samolotów za 37 mld dolarów Pieniądze

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant liderem na rodzimym rynku. Apple poza podium Rozmowy USA-Chiny. Trump podał…...

Czytać..
chiny o wojnie handlowej: nie zaakceptować wystrzelimy jako pierwsi  Ze świata

Chiny o wojnie handlowej: nie zaakceptować wystrzelimy jako pierwsi Ze świata

Chińskie ministerstwo finansów oświadczyło w środę, że nie nałoży ceł odwetowych na amerykańskie przedmioty, dopóki nie wejdą przy życie karne taryfy NA JUKATAN na produkty z Chińskiej Republiki Ludowej. Rozwiano tymże…...

Czytać..