5 rekomendacji spółek budowlanych. Sprawdzamy, gdzie firmie da się jeszcze zarobić

  • Dom
  • Gielda
  • 5 rekomendacji spółek budowlanych. Sprawdzamy, gdzie firmie da się jeszcze zarobić
Budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep

Budimex, Elbudowa, Erbud, Trakcja, Unibep... Które wraz z spółek budowlanych dadzą zarobić przez najbliższe miesiące, a które lepiej omijać z dużej odległości? Krzysztof Radojewski z departamentu Analiz Rynkowych DM Noble Securities podpowiada, jakie spółki mają potencjał wzrostu w trudnym czasie dla budownictwa.

Dlaczego trudnym? Gdyż polska budowlanka wysycha z powodu zastoju w przetargach infrastrukturalnych. W sierpniu produkcja budowlana spadła rdr o ok. 20 proc., an od początku roku o w porządku. 15 proc.

Efekty widać jak na ręki. Po świetnym 2015 r., kiedy WIG-Budownictwo wzrósł na temat 37 proc., ten rok nie przynosi żadnych istotnych zmian. - W kolejnych kwartałach wszystko zależy od sprawności rozstrzygania przetargów na drodze i kolejowych.

Sentyment w branży budowlanej w ostatnich miesiącach się pogarsza, co oprócz wskaźników GUS-u potwierdzają m. in. zapowiedzi zwolnień grupowych w firmach budowlanych - pisze Radojewski. Jakie więc spółki opłaca się trzymać w portfelu? Oddajmy mu głos:

1. Unibep – AKUMULUJ

Foto: Noble Securities

- Wyniki zbyt pierwsze półrocze 2016 były lepsze niż przed rokiem, a rozkład realizacji zadań powinien działać na korzyść spółki w drugiej połówce roku - pisze ekspert DM Noble Securities jak i również dodaje:

Głównymi obszarami poprawy wyników było powiększenie rentowności w obszarze budownictwa kubaturowego oraz poprawa w deweloperce. Wyniki budownictwa inżynieryjno-drogowego były słabe, jednak sytuacja powinna się poprawić po drugim półroczu, gdyż korporacja wkracza w realizację wielkich zleceń.

W 2017 roku oczekujemy głównie naprawy w deweloperce i stabilizacji w pozostałych obszarach. Przy wyniku aktualizacji naszych prognoz korygujemy cenę docelową wraz z 11, 8 zł do 13, 4 zł jak i również podtrzymujemy rekomendację AKUMULUJ.

Trakcja PRKiI – AKUMULUJ

Foto: Noble Securities

- Spółka opublikowała dobre wyniki finansowe zbytnio drugi kwartał 2016 r. mimo spadku przychodów. Niepokojący jest spadek portfela zamówień, co się jednak być może odwrócić w kolejnych kwartałach - tłumaczy Radojewski. Która przyszłość czeka spółkę?

Spółka utrzymuje wysoką marżę brutto na sprzedaży. Jednym niepokojącym sygnałem jest spadek portfela zamówień, a tej uzupełnienie jest uzależnione od czasu szybkości rozstrzygania przetargów za pośrednictwem PKP PLK.

Spółka zgodnie z naszymi wskazówkami wypłaciła w tym r. dywidendę. W wyniku aktualizacji naszych prognoz korygujemy wycenę z 13, 9 złotych do 14, 9 złotych.

Budimex – TRZYMAJ

Foto: Noble Securities

- Budimex zaraportował bardzo dobre wyniki zbyt pierwsze półrocze 2016 r.. Spółka dzięki rekordowemu portfelowi zleceń utrzymuje stabilną sprzedaż w ujęciu rocznym, a spadek rynku budowlanego sprzyja negocjacjom z podwykonawcami i poprawie marży a mianowicie wyjaśnia Radojewski. Jednak według eksperta, to właśnie Budimex w tym roku ma możliwość świętować sukces:

Budimex w bieżącym roku jest wygranym sytuacji rynkowej. Wraz z jednej strony rekordowy portfel zleceń, a z pozostałej słabsza pozycja negocjacyjna podwykonawców pozwala spółce utrzymać handel i poprawić rentowność.

Oczekujemy, że taka sprawa utrzyma się również w 2017 roku. Pytaniem zostaje perspektywa 2018 roku i lat kolejnych. Aktualizujemy wartość docelową z 180, siedmiu do 191, 4 jak i również podtrzymujemy rekomendację TRZYMAJ.

Elbudowa – TRZYMAJ

Foto: Noble Securities

- Zakończenie realizacji kontraktu na budowę EC Tychy uczyni w naszej refleksji wyzwaniem dla spółki udoskonalenie wyników w kolejnych latach - pisze Radojewski. Profesjonaliści domu maklerskiego są zdania, że założenia spółki co do rozwoju na najbliższe kwartały jest bardzo ambitna, być może nawet za bardzo, dlatego pozostają "bardziej konserwatywni" przy swoich prognozach:

Zamieszczona we wrześniu strategia w lata 2016-2018 stawia wśród celów finansowych osiąganie średniorocznych przychodów na poziomie 1, 1 mld zł jak i również rentowności netto 5 proc., co przekłada się średniorocznie na ok. 55 mln zł zysku netto.

My w naszych prognozach, biorąc pod uwagę potrzebne w dalszej części referatu czynniki ryzyka pozostajemy bardziej konserwatywni. Korygujemy naszą wycenę z 148, 7 zł do 115, 8 złotych i obniżamy rekomendację wraz z AKUMULUJ do TRZYMAJ.

Erbud – TRZYMAJ

Foto: Noble Securities

- Segment budownictwa kubaturowego w spółce jest solidny, budownictwo inżynieryjne cierpi w spadek zleceń dotyczących budowy farm wiatrowych, a segment energetyczny boryka się z brakiem przetargów publicznych a mianowicie tłumaczy ekspert DM Noble Securities. Chociaż nowe upoważnienie w Polsce ukróciło szybki rozrost branży wiatrakowej Erbud, według domu maklerskiego, nie wszystkie projekty spółki można spisać na straty:

Pozytywny wpływ na rezultat miało z drugiej strony rozpoznanie zysku na planie deweloperskim w Niemczech (efektywnie ok. 6, 5 mln zł brutto). W drugim półroczu zakładamy stabilizację efektów.

Natomiast w ewentualnym roku kluczowym czynnikiem wpływającym na wyniki będzie przy naszej opinii zachowanie segmentu energetycznego. W wyniku aktualizacji naszych prognoz i wskazań korygujemy wycenę z 34, 8 zł do 29, 59 i obniżamy rekomendację z KUPUJ do TRZYMAJ.

Podsumowując, według Noble Securities ze spółkami preferowanymi do zakupu są Unibep i Trakcja PRKiI. Wśród ekspertów, z którymi spotkał się Business Insider Polska, panuje przekonanie, że pierwsze drobne odbicie w dziedzinie budowlanej powinno nastąpić pod koniec I kwartału 2017 r.

Tagi: Budimex budownictwo giełda spółki Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
brexitu nie będzie - podług sztucznej inteligencji

Brexitu nie będzie - podług sztucznej inteligencji

UNU to sztuczna inteligencja stworzona za pośrednictwem prywatną firmę, która zasłynęła do tej pory poprawnym wytypowaniem czterech pierwszych koni w wyścigu Kentucky Derby. Szanse w takim wypadku…...

Czytać..
brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Premier Theresa May zapowiedziała przedterminowe wybory parlamentarne 8 czerwca br. - Gdy zostałam premierem, powiedziałam, że nie będzie decyzji do 2020 roku. Teraz widzę, że są niezbędne - powiedziała szefowa…...

Czytać..
brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności  Ze świata

Brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności Ze świata

Brazylijski Senat przegłosował kontrowersyjną poprawkę do odwiedzenia konstytucji zamrażającą wydatki ogólne na 20 lat. W trakcie jego obrad tysiące Brazylijczyków w kilkunastu stanach wyszło na ulice, by protestować przeciwko wprowadzeniu poprawki.…...

Czytać..