Grecja chce stanąć na nóżki, ale demonów przeszłości nadal nie przegoniła

  • Dom
  • Finanse
  • Grecja chce stanąć na nóżki, ale demonów przeszłości nadal nie przegoniła
Grecja - analiza sytuacji gospodarki polski w kraju

Grecji przy sierpniu skończy się napływ gotówki z ostatniego planu pomocowego ustalonego w 2015 r. Chociaż europejscy dyrektora wskazują na widoczny sukces tego kraju, to aczkolwiek nowe problemy czają się w innych zakątkach otoczenia, wywierając presję na wciąż słabą gospodarkę Grecji.

Dość powiedzieć, że Wielka Brytania rakiem wycofuje się z Unii Europejskiej, zaś nad światem wisi widmo wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Napięta sytuacja wydaje się też we Włoszech, gdzie nie tak dawno tamtejsi politycy odegrali rolę w prawdziwej tragikomedii.

Grecja wciąż potrzebuje pomocy

Kończący się program pomocowy wart 86 mld euro ma sfinalizować się 20 sierpnia. Do tego czasu Grecja wydała jedynie 47 mld euro z tej kwoty. Ministrowie zasobów strefy euro mają omówić w czwartek (21 czerwca) w Brukseli postęp gospodarczy Grecji i ustalić kolejny plan działania.

- Na stole jest kilka opcji, łącznie z warunkową redukcją zadłużenia. Jednak niezależnie od tego, jakie postanowienia zostaną podjęte, ani gospodarka Grecji, ani wierzyciele nie będą spać spokojnie poprzez kolejne dekady - uważa Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz. pl.

Komisja Europejska twierdzi, że Ateny uchwaliły już wszystkie konieczne reformy, jak utworzenie niezależnej agencji ds. dochodów budżetowych odpowiedzialnej za zbieranie datków, czy ograniczenie zatrudnienia w administracji publicznej. Teraz termin na krok drugi, to znaczy restrukturyzację zadłużenia, które wzrosło do 180 proc. PKB - najwięcej w zonie euro. Nieoficjalnie mówi się, że Atenom zaproponowane zostanie wydłużenie płatności kredytów zastąpienie drogich pożyczek - tańszymi.

- Przede wszelkim w grę wchodzi przedłużenie okresu spłaty dla poniektórych pożyczek udzielonych przez EFSF. Dyskusje mogą też tyczyć się zapewnienia Grecji poduszki finansowej dla funkcjonowania po wygaśnięciu bieżącego okresu bailoutu. To pomogłoby Atenom także starać się o środki explicite z rynku finansowego. Osobiście wątpię, czy to wystarczy, aby w bliskiej przyszłości Grecja samodzielnie „stanęła na nogi”, ale na pewno oddala widmo rychłego załamania finansów publicznych jak i również ryzyko wstrząsów na rynkach finansowych z powodu Tunezji. Czas pokaże, na jak długo - ocenia Konrad Białas, ekonomista TMS Brokers.

Prognozy kontra prognozy

Marcin Lipka przypomina, że podług szacunków KE grecki dług do PKB z aktualnych 180 proc. spadnie przy 2030 r. do 127 proc., a w 2060 do 96 proc. Po takim scenariuszu jego kadra byłaby możliwa i Ateny mogłyby regulować swoje zobowiązania w stosunku do wierzycieli (czyli europejskich podatników, jakim są winni ponad dwie stówy mld euro).

Niestety, prognozy KE mogą okazać się oparte na zbyt optymistycznych założeniach.

Analiza DSA przeprowadzona przez MFW proponuje, że dług do PKB po krótkim okresie spadku wzrośnie do poziomu 275 proc., czyli prawie o 200 pkt proc. większą ilość niż w danych KE. Dodatkowo według MFW coroczne potrzeby pożyczkowe brutto (nowe zadłużenie i konieczność obsługi starego) to ponad 60 proc. PKB.

Normalnie nie powinno to stanowić więcej niż kilka proc. To jest na przykład powód, dlaczego Fundusz nie zaangażował się finansowo w mijający program pomocy dla Tunezji.

- Jest to prawdopodobnie również główna przyczyna, dlaczego kapitał zagraniczny nie chce inwestować w Helladzie, natomiast gospodarstwa domowe i lokalni przedsiębiorcy wolą trzymać aktywa za granicą - przekonuje Marcin Lipka.

Grecja kiedyś i dziś

W czasach kryzysu gospodarka Grecji skurczyła się, bezrobocie gwałtownie wzrosło, a wielu Greków popadło w ubóstwo. Od 2010 r. kraj ten zobligowany trzykrotnie korzystać z wsparcia Europy o łącznej wartości 320 mld euro. Dziś gospodarka rośnie powoli (ok. 2 proc. ). Bezrobocie spadło z rekordowych poziomów. Budżet oraz rachunek obrotów bieżących są zbilansowane jak i również nawet powiodło się uzyskać pierwotną nadwyżkę sektora finansów globalnych na poziomie 3, pięć proc. PKB. Wciąż jednakże różowo nie jest.

- Kilka podstawowych wskaźników nie zmienia ogólnego obrazu Grecji, jej słabości strukturalnych i braku perspektyw silnego wzrostu. Według danych OECD poziom inwestycji jest niższy o ponad 60 proc. niż dekadę temu, natomiast udział kredytów zagrożonych sięga prawie 50 proc., zaś dla małych i średnich przedsiębiorstw niespełna 70 proc. Nadal także nie można dojrzeć, by zaufanie wracało do odwiedzenia Greckiej gospodarki. W kryzysowych latach 2010-2015 wypłynęło do 100 mld euro depozytów (z 240 mld euro) jak i również te środki w praktyce nie wróciły - pokazuje Marcin Lipka.

Jego zdaniem brak prywatyzacji, niewystarczająca liczba reform i nierealistyczne cele gospodarcze narzucone przez europejskich wierzycieli spowodują, że zagrożenia związane z Grecją wrócą ze zdwojoną krzepą. Będzie to szczególnie wyraźne, gdy coraz większa frakcja finansowania będzie musiała okazać się pozyskiwana na zasadach rynkowych, a koniunktura ulegnie pogorszeniu.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
gliński: apeluję do najbogatszych - nie bierzcie 500 złotych na dziecko

Gliński: apeluję do najbogatszych - nie bierzcie 500 złotych na dziecko

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy Polska gospodarka u dołu lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

Czytać..
giełdy w Chinach odrabiają straty  Giełda

Giełdy w Chinach odrabiają straty Giełda

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać..

General Motors podejmuje wyzwanie. Samochód unikające wypadków? Informacje

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję" GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami.…...

Czytać..
gDDKiA: włoska firma Toto posiada wybudować obejście Węgierskiej Górki

GDDKiA: włoska firma Toto posiada wybudować obejście Węgierskiej Górki

Duży gest w autosalonach. Te firmy wybierano najczęściej Zmiany przy egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

Czytać..
gazprom: Ukraina negocjuje dostawy rosyjskiego gazu.  Surowce

Gazprom: Ukraina negocjuje dostawy rosyjskiego gazu. Surowce

Ukraina zwróciła się do Gazpromu o wznowienie od lipca dostaw rosyjskiego gazu, którego nie kupuje od listopada 2015 roku. Jeśli Rosjanie zaoferują pożądaną cenę, kontrakt zostanie zawarty - poinformował we wtorek ukraiński…...

Czytać..