Amber Gold w chwili upadku miał w kasie... 600 zł

  • Dom
  • Finanse
  • Amber Gold w chwili upadku miał w kasie... 600 zł
Afera Amberg Gold. Syndyk zanim sejmową komisją

Od upadku Amber Gold minęło już kilka czasów, jednak problem wciąż pozostanie. Obecnie lista wierzycieli zawiera ponad 12 tys. podmiotów. Józef Dębiński, syndyk masy upadłościowej Amber Gold zeznał przed komisją śledczą, iż w momencie, w jakim przyszedł do spółki, przy kasie firmy było 600 zł.

Dębiński zeznawał przed sejmową komisją śledczą ws. Amber Gold. Korzystając z prawa do swobodnej wypowiedzi, tłumaczył przed komisją ds. Amber Gold, że 20 sierpnia 2012 jest ustanowiony zarządcą przymusowym firmy Amber Gold. 21 sierpnia objął majątek tej korporacji, który był położony w 65 oddziałach i punktach w całej Polsce. Dębiński zaznaczył, że nie miał świadomośc, że od 14 sierpnia spółka jest w dzieje likwidacji, dowiedział się na temat tym dopiero 24 sierpnia.

Pusta kasa Amber Gold

- Przez trzy tygodnie sporządziłem sprawozdanie dla sądu upadłościowego o stanie masy i (... ) symulację kosztów postępowania upadłościowego. Doszedłem do wniosku, że (... ) może nastąpić ogłoszenie upadłości - powiedział.

Dębiński dodał, że sprawozdanie należało szybko sporządzić, albowiem wielu wierzycieli dowiedziało się, że Amber Gold wydaje się niewypłacalna i zaczęło wszczynać sprawy, w których sądy zabezpieczały majątek w postaci zastawów i hipotek.

- W tym czasie jak najszybciej należało firmę postawić w stan upadłości, ponieważ wierzyciele, ci którzy mieli lokaty terminowe, te banki byliby pokrzywdzeni (względem tychże, którzy mieli wpisane domu - PAP) - rzekł.

- Stwierdziłem, hdy spółka nie ma kasy. (... ) W okresie, kiedy przyszedłem do firmy, w kasie było 600 zł. Więc z tychże 600 zł musiałem kierować to postępowanie upadłościowe - poinformował.

Tysiące pokrzywdzonych w Amber Gold

Syndyk powiedział, że na podstawie ofert wierzytelności otrzymanych od sędziego komisarza sporządził listę wierzytelności, których jest dwunastu 203.

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann zaznaczyła, hdy jeżeli ktoś nie zgłosił roszczenia, to nie ma szans na odszkodowanie.

-Niektórzy przyjęli taką drogę, niektórzy się procesują ze Skarbem Państwa, lub z bankiem, będą postępowania karne, gdzie można mieć miejsce w charakterze oskarżycieli posiłkowych. Natomiast spotykam się z pytaniami: czy dostanę swoje pieniądze? Jeżeli ktokolwiek ze swoją sprawą zero nie robi, nigdzie jej nie zgłosił, to syndyk nie będzie go wypatrywał w domu, żeby jemu oddać - zwróciła uwagę.

Syndyk przyznał rację, podkreślając, że podstawą wypłaty jest tylko lista wierzytelności.

Amber Gold zaistniała na wstępie 2009 r. jak i również miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a u dołu koniec 2011 r. po liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Premier Theresa May zapowiedziała przedterminowe wybory parlamentarne 8 czerwca br. - Gdy zostałam premierem, powiedziałam, że nie będzie decyzji do 2020 roku. Teraz widzę, że są niezbędne - powiedziała szefowa…...

Czytać..
brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności  Ze świata

Brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności Ze świata

Brazylijski Senat przegłosował kontrowersyjną poprawkę do odwiedzenia konstytucji zamrażającą wydatki ogólne na 20 lat. W trakcie jego obrad tysiące Brazylijczyków w kilkunastu stanach wyszło na ulice, by protestować przeciwko wprowadzeniu poprawki.…...

Czytać..
brak pracowników - raport Work Service

Brak pracowników - raport Work Service

Blisko połowa szefów (49, 7 proc. ) ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Ponad 16 proc. firm ogranicza świeże inwestycje ze względu na braki kadrowe. Tak wynika z najnowszej edycji papieru…...

Czytać..
bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdan Smoleń nie żyje. Zmarł po latach walki z chorobą. O jego śmierci poinformował w czwartek o świcie Marcin Kostaszuk, z-ca dyrektora wydziału kultury w poznańskim urzędzie miasta. Aktor przeszedł kilka…...

Czytać..
bMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i to reprezentant nowej linii 3, która swoją premierę salonową miała na zarania marca 2019 roku. To siódma generacja sedana produkowanego od 1975 roku, zamaskowana pod fabrycznym…...

Czytać..
black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Dwie wiadomości wystarczą, by zablokować komunikator w czyimś iPhonie. Ludzie nazywają nowy błąd "The Black Dot Bug" co przetłumaczyć można na "Błąd czarnej kropki". Nazwa pochodzi od emoji w układzie…...

Czytać..