Amber Gold w chwili upadku miał w kasie... 600 zł

  • Dom
  • Finanse
  • Amber Gold w chwili upadku miał w kasie... 600 zł
Afera Amberg Gold. Syndyk zanim sejmową komisją

Od upadku Amber Gold minęło już kilka czasów, jednak problem wciąż pozostanie. Obecnie lista wierzycieli zawiera ponad 12 tys. podmiotów. Józef Dębiński, syndyk masy upadłościowej Amber Gold zeznał przed komisją śledczą, iż w momencie, w jakim przyszedł do spółki, przy kasie firmy było 600 zł.

Dębiński zeznawał przed sejmową komisją śledczą ws. Amber Gold. Korzystając z prawa do swobodnej wypowiedzi, tłumaczył przed komisją ds. Amber Gold, że 20 sierpnia 2012 jest ustanowiony zarządcą przymusowym firmy Amber Gold. 21 sierpnia objął majątek tej korporacji, który był położony w 65 oddziałach i punktach w całej Polsce. Dębiński zaznaczył, że nie miał świadomośc, że od 14 sierpnia spółka jest w dzieje likwidacji, dowiedział się na temat tym dopiero 24 sierpnia.

Pusta kasa Amber Gold

- Przez trzy tygodnie sporządziłem sprawozdanie dla sądu upadłościowego o stanie masy i (... ) symulację kosztów postępowania upadłościowego. Doszedłem do wniosku, że (... ) może nastąpić ogłoszenie upadłości - powiedział.

Dębiński dodał, że sprawozdanie należało szybko sporządzić, albowiem wielu wierzycieli dowiedziało się, że Amber Gold wydaje się niewypłacalna i zaczęło wszczynać sprawy, w których sądy zabezpieczały majątek w postaci zastawów i hipotek.

- W tym czasie jak najszybciej należało firmę postawić w stan upadłości, ponieważ wierzyciele, ci którzy mieli lokaty terminowe, te banki byliby pokrzywdzeni (względem tychże, którzy mieli wpisane domu - PAP) - rzekł.

- Stwierdziłem, hdy spółka nie ma kasy. (... ) W okresie, kiedy przyszedłem do firmy, w kasie było 600 zł. Więc z tychże 600 zł musiałem kierować to postępowanie upadłościowe - poinformował.

Tysiące pokrzywdzonych w Amber Gold

Syndyk powiedział, że na podstawie ofert wierzytelności otrzymanych od sędziego komisarza sporządził listę wierzytelności, których jest dwunastu 203.

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann zaznaczyła, hdy jeżeli ktoś nie zgłosił roszczenia, to nie ma szans na odszkodowanie.

-Niektórzy przyjęli taką drogę, niektórzy się procesują ze Skarbem Państwa, lub z bankiem, będą postępowania karne, gdzie można mieć miejsce w charakterze oskarżycieli posiłkowych. Natomiast spotykam się z pytaniami: czy dostanę swoje pieniądze? Jeżeli ktokolwiek ze swoją sprawą zero nie robi, nigdzie jej nie zgłosił, to syndyk nie będzie go wypatrywał w domu, żeby jemu oddać - zwróciła uwagę.

Syndyk przyznał rację, podkreślając, że podstawą wypłaty jest tylko lista wierzytelności.

Amber Gold zaistniała na wstępie 2009 r. jak i również miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a u dołu koniec 2011 r. po liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
adam Glapiński chce połączyć KNF i NBP

Adam Glapiński chce połączyć KNF i NBP

Adam Glapiński, kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego, chce, by Komisja Nadzoru Finansowego stała się częścią NBP. To dlatego, że po ostatnim czasie odpowiedzialność agencji bankowej centralnego wzrosła. Zdaniem Glapińskiego…...

Czytać..

76 proc. Polaków źle mierzy sytuację na rynku pracy. Pesymistów jednak ubywa Informacje

76 proc. respondentów CBOS wyraża negatywną opinię o krajowym rynku pracy, ale w porównaniu z lutym ocen negatywnych jest to o 8 punktów proc. mniej - wynika z marcowego sondażu. Pozytywną…...

Czytać..
500 plus na każde maluch trafi do konsultacji społecznych

500 plus na każde maluch trafi do konsultacji społecznych

Osiem zmian w projekcie 500 plus Zmiany w 500 plus. Projekt dzierży trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu Trzecie urodziny 500 plus. "Od pierwszego lipca rusza nowa odsłona" Szereg…...

Czytać..