Pieniądze widmo, czyli sekwencja dalszy afery z udziałem byłego działacza PO

 • Dom
 • Finanse
 • Pieniądze widmo, czyli sekwencja dalszy afery z udziałem byłego działacza PO
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów pozywa Ipopemę

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów pozwało Ipopemę TFI o zapłatę więcej niż 20 mln zł wraz z tytułu szkody majątkowej. Największa polska firma wodociągowa twierdzi, że krajowy powiernik kiepsko zarządzał jej pieniędzmi. Ipopema kwestionuje powództwo i argumentuje, że w całej kwestii to ona jest poszkodowanym.

W tle toczy się postępowanie Prokuratury Okręgowej w Katowicach i badanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Padły zarzuty korupcyjne, prania brudnych pieniędzy i fałszowania dokumentów. A wszystko rozpoczęło się od Jarosława K., byłego prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Wodociągowego i byłego obecnie radnego Platformy Obywatelskiej przy Rudzie Śląskiej (został wyrzucony z PO w lutym 2014 r. ).

Prolog, czyli kup mężczyzna obligacje

Jest 2012 rok. Do odwiedzenia siedziby Ipopema TFI, największego obecnie gracza na krajowym rynku funduszy inwestycyjnych (52 mld zł aktywów), przybywa znany śląski biznesmen – Artur K. Prywatnie wydaje się być on dobrym kolegą Jarosława K., ówczesnego prezesa górnośląskich wodociągów. Występuje w imieniu firmy wodociągowej.

Mówi, że spółka wodociągowa ma 15, 2 mln zł, które chętnie zainwestuje przy perspektywiczny biznes – kompanię zajmującą się infrastrukturą energetyczną elektronicznego systemu poboru należności drogowych viaTOLL. Tłumaczy, hdy inwestycji chce dokonać za pomocą funduszu (to rozwiązanie wydaje się atrakcyjne podatkowo). Ipopema, nie zastanawiając się długo, zatrudnia propozycję współpracy.

Za 15, 2 mln zł fundusz obejmuje obligacje wyemitowane przez firmę Provent Polska. Pozyskaną w ten sposób gotówkę Provent ma rzekomo przeznaczyć na… kupno akcji giełdowego Energopolu a mianowicie Południe. Spółka kontrolowana przez znanego biznesmena - Zbigniewa Jakubasa - jest wtenczas w przededniu zmiany nazwy, bo zamierza wejść po nowy segment działalności, m. in. w usługi połączone z projektami Urban Solution dla polskich samorządów.

Sieć kontaktów jak i również znikające pieniądze

I sama budowa transakcji nie dziwi faktycznie bardzo, jak fakt, iż prezesem Proventu jest Marzena N. K., która równolegle zasiaduje w radzie nadzorczej spółki Jakubasa, a prywatnie jest… żoną Artura K. (oboje mają obecnie postawione zarzuty). Ponadto, całokształt wygląda wiarygodnie.

- Obligacje są zabezpieczone nieruchomościami użytkowymi, a w dodatku Artur K., przedstawia poręczenie inwestycyjne na 10 mln zł, jakiego rzekomo udzieliła japońska korporacja z oddziałem w Polsce – mówi nasz skorowidz, chcący zachować anonimowość.

Coś jednak było nie tak, bo gdy przedsiębiorstwo wodociągowa przyszła do Ipopemy, żeby wypłacić zainwestowaną gotówkę, okazało się, że portfel funduszu świeci pustkami. Provent obligacji nie wykupił. Nie posiadał też żadnych akcji Energopolu. Po pieniądzach nie było już śladu.

Co więcej, wyceny posiadłości, które były zabezpieczeniem dokumentów dłużnych, opierały się w zawyżanych operatach szacunkowych, a poręczenie inwestycyjne japońskiej spółki zostało… sfałszowane.

Chwila prawdy, czyli interwencja KNF

Do października 2014 r., innymi słowy do dnia rozpoczęcia likwidacji funduszu, Ipopema przeprowadzała dlatego wycenę certyfikatów w oparciu o nieprawdziwe dokumenty. Na tej podstawie majątek górnośląskich firmy wzrósł rzekomo spośród 15 do ponad 20 mln zł.

Były to jednak wirtualne zapisy księgowe. Kiedy objawiło się, że pieniędzy nie zaakceptować da się wypłacić, firma wodociągów sprawę zgłosiło do Komisji Nadzoru Finansowego. Na interwencji regulatora rynku, przy 2015 r. Ipopema przeceniła aktywa funduszu do ilości poniżej…1 mln zł.

- Podjęliśmy zdecydowane etapy windykacyjne w celu odzyskania ponad 100 mln złotych, które poprzedni zarząd Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów zainwestował po certyfikaty funduszy zamkniętych. Ponieważ fundusz Ipopema 60 odmówił nam wyjaśnień dotyczących naszych pieniędzy, zostaliśmy zmuszeni do jego likwidacji i pozwania towarzystwa nim zarządzającego – tłumaczy Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Pozostała część gotówki została zainwestowana w fundusze Secusa i Vestors DM. Prezes górnośląskiej firmy ujawnia jednak, że podmioty te wypłaciły już spółce 75 mln zł. Zaległości ma Secus, ale obiecuje „oddać” pieniądze do końca 2018 r.

Prokuratura, czyli Ipopemy argument ratunkowy

Ipopema kwestionuje powództwo spółki wodociągowej i twierdzi, że to ona jest w tej sytuacji podmiotem poszkodowanym. Powołuje się na ustalenia prokuratury.

- Z komunikatów katowickiej Prokuratury wynika, że fundusz mógł paść ofiarą zaplanowanego oszustwa dokonanego przez jednostki działające w imieniu emitenta obligacji nabytych przez kasa – czytamy w oficjalnym komunikacie Ipopema TFI.

Mecenas Mariusz Kowolik, wraz z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, która reprezentuje wodociągi przy tym sporze, uważa, iż odpowiedzialność za zarządzanie portfelem funduszu ostatecznie spoczywa w TFI. Do obowiązków towarzystwa należy sprawdzenie wiarygodności każdego dokumentu. Twierdzi, że w tym przypadku zabrakło należytej staranności.

Potwierdza to nasz informator:

Sęk w tym, iż nikt nieruchomości nie sprawdził. Wszystko opierało się na przekonaniu, że jest wycena z pieczątką biegłego. Powinno się pojechać i zbaczyć ów nieruchomości

- Nasze żądania uzasadnione są szeregiem okoliczności faktycznych i prawnych, pośród których jest również zarzut naruszenia art. 64 ustawy o funduszach. Naruszenie obowiązków przez TFI jest wykazane odpowiednim materiałem dowodowym dołączonym do pozwu – twierdzi Łukasz Czopik, prezes przedsiębiorstwa wodociągowej.

Zachętą do walki o odszkodowanie wydaje się z pewnością precedensowy osąd Sądu Apelacyjnego co do DWS Płynnej Lokaty. Po sześciu latach proces, wytoczony przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń przeciwko DWS TFI (przejętemu w 2010 r. przez Investors TFI), zakończył się wygraną. W ubiegłym roku sąd zasądził na korzyść klienta wypłatę 1, 3 mln złotych odszkodowania. Podstawą do badania roszczeń było nienależyte kierowanie funduszem. To był 1-wszy taki wyrok w Polsce.

Epilog, czyli jak Jarosław K. prezesem był

Jak to się stało, hdy ponad 100 mln złotych z „kieszeni” przedsiębiorstwa trafiło do portfeli funduszy inwestycyjnych? To pomysł poprzedniego szefa Górnośląskich Wodociągów - Jarosława K. Były rajca PO z Rudy Śląskiej miał wyjątkowy talent wydawania pieniędzy. A było wraz z czego czerpać, bo samorządowe GPW miało w gotówce grubo ponad 300 mln zł.

Kres nadszedł w 2013 r., kiedy wydało się, że zakład pracy wodociągowe poręczyło wykup obligacji o wartości 20 mln zł firmy Inteko, należącej do Kolei Śląskich (innej spółki samorządowej). Inteko zadłużyło się, żeby sfinansować zakup taboru kolejowego. W zimie, kupione pociągi stanęły, zaś działalność spółki okazała się wizerunkową i finansową klapą. Wybuchła afera.

Wkrótce potem Prokuratura i CBA wszczęły śledztwo i rozpoczęły prześwietlać wszystkie „dokonania” inwestycyjne Jarosława K. Niebawem usłyszał on zarzuty korupcyjne, został odwołany ze stanowiska prezesa i wyrzucony ze struktur PO. Prokuratura postawiła też czterem osobom, w tym Marzenie N. K. jak i również Arturowi K., zarzuty posłużenia się podrobionym dokumentem a także zarzuty nakłaniania rzeczoznawcy majątkowego do poświadczenia nieprawdy przy operatach szacunkowych.

Tagi: pozew fundusze Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

gusto - firma, w której to pracuję się bez butów

Gusto - firma, w której to pracuję się bez butów

Jeśli kiedykolwiek dostaniesz pracę po Gusto - miliardowej spółce zajmującej się dostarczaniem benefitów i ubezpieczeń małym spółkom w USA - zanim pierwszym dniem powinieneś postarać się o pedicure, a przynajmniej…...

Czytać..
gUS: przyrost naturalny w Polsce w 2015 rok wyniósł -0, 7

GUS: przyrost naturalny w Polsce w 2015 rok wyniósł -0, 7

W 2015 r. przyrost przyrodzony w polsce wyniósł - 0, 7 - podał przy poniedziałek Główny Urząd Typowy. GUS wyliczył, że dzięki koniec grudnia ub. roku kalendarzowego…...

Czytać..
groupM tworzy nową jednostkę mPlatform

GroupM tworzy nową jednostkę mPlatform

Reklamodawcy i filie mediowe otrzymują bardzo sporo niezależnych danych o działalności konsumentów - dotyczących katalogów odwiedzin w sklepach, działań przy mediach społecznościowych czy kontaktu z reklamą online. Nie w każdym przypadku…...

Czytać..
grecki los w rękach europejskich parlamentów Ze świata

Grecki los w rękach europejskich parlamentów Ze świata

Ruszają największe targi przemysłowe świata. Polskie firmy stawiają na sztuczną inteligencję Około 71 tysięcy złotych zbytnio leżenie na łóżku. Ochotniczki poszukiwane Producent telefonów Nokia dementuje "wyciek danych" do Chin Kolejne utrudnienia…...

Czytać..
grecja w głębokim kryzysie. «Wybory nie podważą realizacji pomocy» Ze świata

Grecja w głębokim kryzysie. «Wybory nie podważą realizacji pomocy» Ze świata

Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od czasu świętowania Pierwsza taka wysepka w regionie. Władze prezentują na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 Dwukrotnie…...

Czytać..
grecja. Premier Aleksis Cipras krytykuje MFW Ze świata

Grecja. Premier Aleksis Cipras krytykuje MFW Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów na rzecz Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jakim sposobem Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje…...

Czytać..