Sopot to miasto spośród najdroższymi mieszkaniami w Polsce. Czy da się tam znaleźć tanie lokale?

  • Dom
  • Finanse
  • Sopot to miasto spośród najdroższymi mieszkaniami w Polsce. Czy da się tam znaleźć tanie lokale?
Ceny mieszkań w Sopocie 2018 r. Czy w Sopocie są tanie mieszkania?

Sopot z pewnością wyróżnia się spośród miast o podobnej wielkości specyfiką sektorze mieszkaniowego. Tamtejsze lokale są nie tylko najdroższe w Polsce i dotyczy wówczas zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ponadto powstaje tam wyjątkowo mało nowych lokali, zaś działający tam nielicznie deweloperzy stawiają na wyższą półkę.

Według najświeższych informacji GUS-u dotyczących średniego wydatku zakupu lokalu (z 2016 r. ), Sopot jest najdroższym rynkiem mieszkaniowym przy Polsce. Czołówka miast z najwyższą średnią ceną mieszkań (nowych i używanych) przy 2016 r. przedstawiała się następująco:

  • Sopot - 8862 zł/mkw.
  • Warszawa - 7783 zł/mkw.
  • Kraków - 6424 zł/mkw.
  • Gdynia a mianowicie 5985 zł/mkw.
  • Gdańsk -5838 zł/mkw.
  • Poznań - 5591 zł/mkw.
  • Wrocław - 5434 zł/mkw.

Choć nie dysponujemy jeszcze analogicznymi danymi z 2017 i 2018 r., można przypuszczać, że Sopot nadal przewodzi pod względem średniej ceny metrażu.

Ceny mieszkań w Sopocie masz możliwość sprawdzić na stronie: nieruchomosci. onet. pl

Deweloperzy budują w Sopocie wyjątkowo mało

Sopocki rynek mieszkaniowy oprócz wysokich cen charakteryzuje się również niewielką skalą operowania. Wedle informacji RynekPierwotny. pl z połowy października 2018 r., na terenie Sopotu było dostępnych zaledwie 86 nowych mieszkań. Wszystkie znajdowały się w inwestycjach z wyższej półki cenowej.

W poprzednich latach skala działalności deweloperów w tym mieście wyglądała podobnie. Przy 2016 r. oraz 2017 r. inwestorzy na terenie Sopotu ukończyli odpowiednio 45 mieszkań i 136 budynków.

Foto: Rynek Pierwotny

Dlaczego deweloperzy są tak niewiele aktywni w Sopocie? Przede wszystkim dlatego, że wówczas bardzo specyficzny rynek a mianowicie firmy deweloperskie stawiają w tamtym miejscu przede wszystkim na bardzo zamożnych klientów, kupujących nadmorskie apartamenty do własnego wykorzystywania lub inwestujących w wypożyczenie.

To jeden wraz z głównych powodów, dlaczego w Sopocie nie da się znaleźć tanich mieszkań. Wraz z punktu widzenia deweloperów dawne drogie inwestycje wzbudzają lepsze zainteresowanie niż i na ogół zapewniają wyższą marżę.

Duży problem demograficzny Sopotu

Po drugie, za budową domów przeznaczonych dla lokalnych klientów, bez wątpienia nie przemawiają realia demograficzne. Sopot wydaje się być jednym z miast dzięki prawach powiatu, które po najszybszym tempie tracą mieszkańców. Ten negatywny trend możemy łatwo zauważyć na poniższym wykresie obejmującym lata 1995 - 2017. W analizowanym okresie liczba mieszkańców Sopotu spadła o 16 proc.

Foto: Rynek Pierwotny

Wszystko wskazuje na to, że kłopoty demograficzne Sopotu będą się pogłębiać. Wedle prognoz GUS-u w 2050 r. cyfra mieszkańców miasta wynosić 25 tys. 26 tys. osób.

Dlaczego mieszkańcy Sopotu uchodzą z niego do odmiennych miast? Najczęściej podawanym motywem jest niechęć do tłumów turystów, które nawiedzają miasteczko oraz realia tamtejszego sektorze mieszkaniowego - młodzieży najczęściej nie stać na kupienie tam lokalu i powinny przenieść się choćby do odwiedzenia Gdańska czy Gdyni.

gPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

GPW - otwarcie, indeksy, piętnasty listopada 2016

WIG20 w otwarciu sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrasta o 0, 19 proc. Zyskują też pozostałe indeksy, z wyjątkiem WIGdiv. WIG20 wyniósł 1757, 25 pkt. WIG…...

Czytać..
eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Eliminacja glutenu z diety nie zaakceptować spowoduje utraty wagi

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym atrakcyjna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie nierzadko może powodować utycie a mianowicie wskazuje…...

Czytać..
ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Ekspansja IT Kontrakt w Niemczech i Skandynawii

Spółka IT Kontrakt, która posiada polskie korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu, przy 2018 r. chce szerzej wejść na rynki zagraniczne. Mowa jest o Niemczech i o krajach skandynawskich. Spółka ma duże…...

Czytać..
centra handlowe odwiedziło ponad trzech mln klientów mniej

Centra handlowe odwiedziło ponad trzech mln klientów mniej

Raport o wynikach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki" Są wyniki rządowej charakterystyki zakazu handlu Rządowy referat o zakazie handlu zostanie gotowy jesienią "Pogorszy się sytuacja małych sklepów". Sejmowa analiza propozycji zmian…...

Czytać..
cBŚP: zbrodnie VAT-owskie - osoby z zarzutami

CBŚP: zbrodnie VAT-owskie - osoby z zarzutami

Centralne Kancelaria Śledcze Policji zatrzymało trzydziestu osób podejrzanych m. in. o udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych i wyłudzenia podatku VAT. Trzy ludzie usłyszały zarzuty tzw. zbrodni VAT-owskiej, za co grozi im…...

Czytać..
carrefour - masowe zwolnienia we Francji i rozwój gospodarki internetowego

Carrefour - masowe zwolnienia we Francji i rozwój gospodarki internetowego

"Terapia wstrząsowa", "grom z jasnego nieba", "Wielki Wybuch w Carrefourze" – faktycznie francuskie media komentują projekt Carrefoura, który przewiduje metrów. in. masowe zwolnienia i rozwój handlu internetowego. We Francji Carrefour jest najwyższym…...

Czytać..