Sopot to miasto spośród najdroższymi mieszkaniami w Polsce. Czy da się tam znaleźć tanie lokale?

  • Dom
  • Finanse
  • Sopot to miasto spośród najdroższymi mieszkaniami w Polsce. Czy da się tam znaleźć tanie lokale?
Ceny mieszkań w Sopocie 2018 r. Czy w Sopocie są tanie mieszkania?

Sopot z pewnością wyróżnia się spośród miast o podobnej wielkości specyfiką sektorze mieszkaniowego. Tamtejsze lokale są nie tylko najdroższe w Polsce i dotyczy wówczas zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ponadto powstaje tam wyjątkowo mało nowych lokali, zaś działający tam nielicznie deweloperzy stawiają na wyższą półkę.

Według najświeższych informacji GUS-u dotyczących średniego wydatku zakupu lokalu (z 2016 r. ), Sopot jest najdroższym rynkiem mieszkaniowym przy Polsce. Czołówka miast z najwyższą średnią ceną mieszkań (nowych i używanych) przy 2016 r. przedstawiała się następująco:

  • Sopot - 8862 zł/mkw.
  • Warszawa - 7783 zł/mkw.
  • Kraków - 6424 zł/mkw.
  • Gdynia a mianowicie 5985 zł/mkw.
  • Gdańsk -5838 zł/mkw.
  • Poznań - 5591 zł/mkw.
  • Wrocław - 5434 zł/mkw.

Choć nie dysponujemy jeszcze analogicznymi danymi z 2017 i 2018 r., można przypuszczać, że Sopot nadal przewodzi pod względem średniej ceny metrażu.

Ceny mieszkań w Sopocie masz możliwość sprawdzić na stronie: nieruchomosci. onet. pl

Deweloperzy budują w Sopocie wyjątkowo mało

Sopocki rynek mieszkaniowy oprócz wysokich cen charakteryzuje się również niewielką skalą operowania. Wedle informacji RynekPierwotny. pl z połowy października 2018 r., na terenie Sopotu było dostępnych zaledwie 86 nowych mieszkań. Wszystkie znajdowały się w inwestycjach z wyższej półki cenowej.

W poprzednich latach skala działalności deweloperów w tym mieście wyglądała podobnie. Przy 2016 r. oraz 2017 r. inwestorzy na terenie Sopotu ukończyli odpowiednio 45 mieszkań i 136 budynków.

Foto: Rynek Pierwotny

Dlaczego deweloperzy są tak niewiele aktywni w Sopocie? Przede wszystkim dlatego, że wówczas bardzo specyficzny rynek a mianowicie firmy deweloperskie stawiają w tamtym miejscu przede wszystkim na bardzo zamożnych klientów, kupujących nadmorskie apartamenty do własnego wykorzystywania lub inwestujących w wypożyczenie.

To jeden wraz z głównych powodów, dlaczego w Sopocie nie da się znaleźć tanich mieszkań. Wraz z punktu widzenia deweloperów dawne drogie inwestycje wzbudzają lepsze zainteresowanie niż i na ogół zapewniają wyższą marżę.

Duży problem demograficzny Sopotu

Po drugie, za budową domów przeznaczonych dla lokalnych klientów, bez wątpienia nie przemawiają realia demograficzne. Sopot wydaje się być jednym z miast dzięki prawach powiatu, które po najszybszym tempie tracą mieszkańców. Ten negatywny trend możemy łatwo zauważyć na poniższym wykresie obejmującym lata 1995 - 2017. W analizowanym okresie liczba mieszkańców Sopotu spadła o 16 proc.

Foto: Rynek Pierwotny

Wszystko wskazuje na to, że kłopoty demograficzne Sopotu będą się pogłębiać. Wedle prognoz GUS-u w 2050 r. cyfra mieszkańców miasta wynosić 25 tys. 26 tys. osób.

Dlaczego mieszkańcy Sopotu uchodzą z niego do odmiennych miast? Najczęściej podawanym motywem jest niechęć do tłumów turystów, które nawiedzają miasteczko oraz realia tamtejszego sektorze mieszkaniowego - młodzieży najczęściej nie stać na kupienie tam lokalu i powinny przenieść się choćby do odwiedzenia Gdańska czy Gdyni.

centra handlowe odwiedziło ponad trzech mln klientów mniej

Centra handlowe odwiedziło ponad trzech mln klientów mniej

Raport o wynikach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki" Są wyniki rządowej charakterystyki zakazu handlu Rządowy referat o zakazie handlu zostanie gotowy jesienią "Pogorszy się sytuacja małych sklepów". Sejmowa analiza propozycji zmian…...

Czytać..
cBŚP: zbrodnie VAT-owskie - osoby z zarzutami

CBŚP: zbrodnie VAT-owskie - osoby z zarzutami

Centralne Kancelaria Śledcze Policji zatrzymało trzydziestu osób podejrzanych m. in. o udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych i wyłudzenia podatku VAT. Trzy ludzie usłyszały zarzuty tzw. zbrodni VAT-owskiej, za co grozi im…...

Czytać..
carrefour - masowe zwolnienia we Francji i rozwój gospodarki internetowego

Carrefour - masowe zwolnienia we Francji i rozwój gospodarki internetowego

"Terapia wstrząsowa", "grom z jasnego nieba", "Wielki Wybuch w Carrefourze" – faktycznie francuskie media komentują projekt Carrefoura, który przewiduje metrów. in. masowe zwolnienia i rozwój handlu internetowego. We Francji Carrefour jest najwyższym…...

Czytać..

Będzie więcej pracy. «Będą również zwolnienia m. in. w energetyce i przemyśle wydobywczym» Informacje

Komunikacja, fabryki, hotele - to w tych branżach będzie najwięcej pracy. - Na rynku pracy jest obniżenie bezrobocia. Zapowiada się następne zapotrzebowania na pracowników - powiedział w TVN24 Interes i Świat prezydent…...

Czytać..
byli pracownicy Facebooka i Google’a przeciw technologii

Byli pracownicy Facebooka i Google’a przeciw technologii

Programiści i inżynierowie z Doliny Krzemowej, z których wielu pracowało w początkowych okresach rozwoju Facebooka i Google’a, założyli koalicję. Wspólnie chcą przeciwstawić się technologicznym gigantom, ponieważ nie podoba im się poziom uzależnienia…...

Czytać..
budżet na 2018 rok. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Budżet na 2018 rok. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..