Jedynym sposobem na naprawę gospodarki może być upadek Wall Street

 • Dom
 • Finanse
 • Jedynym sposobem na naprawę gospodarki może być upadek Wall Street
Deutsche Bank: Wall Street ma obowiązek upaść, żeby oczyścić gospodarkę

Deutsche Bank znalazł sposób na ożywienie gospodarki. To krach na giełdzie, gdzie ogromne notowania są - według analityków banku - sztucznie pompowane przez banki główne. Im szybciej się wówczas skończy, tym lepiej.

Amerykańska gospodarka i program finansowy to obecnie jedna wielka sprzeczność. Rentowności obligacji są na rekordowo niskim poziomie, natomiast koszty akcji – na nadzwyczajnie wysokim. Rynek pracy sygnalizuje pełne zatrudnienie, natomiast rozwój PKB wciąż nie zachwyca dynamiką.

Zdaniem zbioru analityków Deutsche Banku wydaje się pewien sposób na rozstrzygnięcie tych problemów, ale wiązać się to będzie wraz z bólem. Chodzi o ból wywołany przez krach dzięki rynku akcji.

Deutsche Bank: Banki centralne szkodzą

Analitycy z Deutsche Banku twierdzą, że wiele problemów, spośród którymi boryka się układ finansowy, wynika z wykorzystywania przez banki centralne obniżek stóp procentowych, zakupu mień oraz innych działań w zakresie polityki pieniężnej do stymulowania wzrostu gospodarczego.

Zdaniem zespołu działania te przekroczyły już dozwolony pułap jak i również rynki weszły w okres „represji finansowej”, gdzie stopy procentowe są niskie, natomiast wzrost – ograniczony.

Deutsche twierdzi, że aby sobie z tym doradzić, potrzebna jest bardziej agresywna polityka fiskalna, po tym poważne rządowe nakłady na infrastrukturę, zatrudnienie i stymulowanie wzrostu.

Wszyscy wiedzą, woli nie ma

Nie jest to nowy pomysł. Wszyscy, od rekinów kasy hedgingowych po kandydatów dzięki prezydenta, mówią o potrzebie rządowych inwestycji zdolnych zagwarantować gospodarce potrzebne bodźce. Sprawa, którą poruszają niemal wszyscy, to kwestie legislacyjne jak i również niechętne stanowisko wobec zaciągania kolejnych długów.

Analitycy są zgodni, że w obecnej sytuacji politycznej o taką stymulację będzie trudno. W notatce czytamy:

Wciąż jest za wcześnie, aby powoływać się w tym miejscu na wybory i perspektywy stymulowania ekonomii, ale panuje ogólne wyobrażenie, że skoro ceny akcji są na rekordowo wysokich poziomach, to nie trzeba się spieszyć.

Politycy nie są przyzwyczajeni do represji finansowej, a wówczas, niestety, jest jedną wraz z cech stagnacji.

Deutsche Bank: Krach to rozwiązanie

Zdaniem Deutsche Banku, jedynym, co może doprowadzić do powtykania pożądanych zmian, jest coś drastycznego: wyprzedaż na giełdzie. Oto, co napisał w ten temat zespół Deutsche Banku:

Wniosek jest taki, że bez zewnętrznego szoku gospodarczego trudno na temat to, aby politycy byli gotowi do podjęcia fatalnych kroków fiskalnych, które zapewniłyby globalnej gospodarce nowy start i pozwoliły wyjść ze stanu represji finansowej.

Ten stan charakteryzuje się niskimi i wciąż spadającymi realnymi rentownościami. Teraz powinno się przejść do sytuacji, która to przynajmniej początkowo - za pomocą wyższym oczekiwaniom inflacyjnym - charakteryzować się będzie wzrostem nominalnych rentowności.

Chodzi o to, że krótkotrwały ból związany z krachem na giełdzie wyglądałby fatalnie, ale zainspirowałby decydentów do zrobienia rzeczy, które przy długim terminie mogłyby poważnie wesprzeć gospodarkę.

Być może z punktu widzenia udziałowców nie jest to subtelna perspektywa, ale mogłoby to przesunąć oczekiwania inflacyjne i napędzić rzeczywisty wzrost gospodarczy, tym samym rozwiązując sprzeczności systemu finansowego. Coś więcej niż przy Ameryce.

Tagi: Deutsche Bank giełda system gospodarczy Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

deloitte: Polska w czołówce królestw marnujących najwięcej żywności

Deloitte: Polska w czołówce królestw marnujących najwięcej żywności

Przeciętny Polak na rok marnuje 235 kilogramów żywności. Znajdujemy się pod tymże względem na piątym rejonie w UE - wypływa z raportu Deloitte. Deloitte podkreśla, że nasz kraj ma ogromny…...

Czytać..
decyzja Fed ws. stóp procentowych w USA. Reakcja rynków

Decyzja Fed ws. stóp procentowych w USA. Reakcja rynków

Jak będzie wyglądał dzięki rynkach końcówka 2018 r. i początek 2019 r.? To w bardzo niemałej mierze zależy od środy i wystąpienia Jerome'a Powella, szefa amerykańskiego banku kierowniczego, Fed, który najprawdopodobniej…...

Czytać..
darmowy Internet na Poczcie Polskiej

Darmowy Internet na Poczcie Polskiej

W przyszłym r. we wszystkich własnych placówkach Poczty Polskiej będzie wolno korzystać z darmowego bezprzewodowego dostępu do internetu. Dziś bezpłatne wi-fi udostępnia mniej więcej 850 placówek pocztowych, niejednokrotnie w niewielkich miejscowościach.…...

Czytać..
dania chce opodatkować czerwone mięso Ze świata

Dania chce opodatkować czerwone mięso Ze świata

Więcej wegetarian to czystsze środowisko i niższe emisje dwutlenku węgla. Dlatego duński rząd rozważa przedłożenie podatku od czerwonego mięsiwa. Kolejnym krokiem może stanowić nałożenie takich obciążeń dzięki wszelkie rodzaje mięsa. Podobne postulaty…...

Czytać..

Część kolejowych inwestycji zagrożona. Kolejarze: spokojnie, zdążymy Informacje

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska wiele dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, kolejne już czekają. Mogą mieć pomóc gospodarce Eksperci: świeża perspektywa unijna…...

Czytać..
czy smartfony są groźne dla zdrowia? Kampania informacyjna we Włoszech Ze świata

Czy smartfony są groźne dla zdrowia? Kampania informacyjna we Włoszech Ze świata

Czy "elektrosmog" jest groźny? Czy smartfony powodują raka? Na zapytania jak z nich użytkować i jakie zagrożenia się z tym wiążą, odpowie kampania informacyjna, którą po pół roku mają przygotowywać włoskie ministerstwa…...

Czytać..