Są trzy powody, dla wskazane jest Arabia Saudyjska może teraz ostro pogrywać z OPEC

  • Dom
  • Finanse
  • Są trzy powody, dla wskazane jest Arabia Saudyjska może teraz ostro pogrywać z OPEC
Arabia Saudyjska, OPEC, Iran, Rosja

Ostatnie wydarzenia w OPEC nakręciły falę spekulacji, że w czasie zaplanowanych na 26-28 września nieformalnych rozmów w stolicy Algierii Algierze fabrykanci ropy faktyczne mogą coś uzgodnić.

Chodzi głównie o to, że w zakończonym w ubiegłym tygodniu szczycie G-20 w Chinach, Arabia Saudyjska i Rosja zgodziły się na współpracę przy wydobyciu ropy naftowej i stworzenie „grupy roboczej” do ustabilizowania rynków – to krok, który niektórzy analitycy uważają za „kolejny dowód wyjątkowego przymusu ekonomicznego, w jakim znaleźli się producenci ropy”.

Arabia Saudyjska gra na zwłokę?

Następnego dnia Iran ostrożnie zaproponował poparcie na rzecz zamrożenia poziomów produkcji – chociaż nie zgodził się do tych działań przyłączyć.

Niektórzy twierdzą aczkolwiek, że w dalszym ciągu jest kilka powodów, dla których Saudyjczycy ostatecznie nie zgodzą się na zawarcie jakiegoś faktycznego porozumienia.

- Spowolnienie saudyjskiej ekonomii zmusiło władze do umorzenia stanowiska wobec zamrożenia produkcji ropy - napisał przy notatce dla klientów Jason Tuvey, ekonomista w Capital Economics z departamentu Bliskiego Wschodu.

I aczkolwiek dzisiaj „porozumienie jest wiele bardziej prawdopodobne niż w początku roku, to istnieje kilka powodów, w naszym ciągłe napięcie w stosunkach z Iranem, które każą nam uważać, że Królestwo niechętnie cokolwiek podpisze. ”

Oto główne z tych propozycji:

1.  Aby odnotować faktyczną poprawę swojej sytuacji fiskalnej, Arabia Saudyjska potrzebuje wzrostu cen ropy do w porządku. 70 dol. za baryłkę - twierdzi Tuvey. Inaczej mówiąc, samo zamrożenie wytwórczości może nie być zbyt zachęcające.

2.  Przez blisko dwa lata Saudyjczycy nie uginali się poprzednio żądaniami innych (borykających się z problemami) producentów ropy, domagających się, aby Arabia Saudyjska coś zrobiła wraz z niskimi cenami.

Zrobienie tego byłoby równoznaczne spośród „utratą twarzy” przez polityków - pisze Tuvey. Ponadto, zmiana polityki naftowej byłaby jasnym przyznaniem, że strategia „duszenia” wysoko kosztowych producentów zakończyła się porażką, jak poważnie podkopałoby wiarygodność rządowych działań na rzecz dywersyfikacji.

3.  Na koniec wspomniał o czymś sporo bardziej oczywistym - ciągłych napięciach geopolitycznych w stosunkach z Iranem.

Ostatnio saudyjski minister ds. ropy naftowej Khalid al-Falih odrzucił potrzebę zamrożenia produkcji ropy, co analitykom kazało się zastanowić nad wartością kooperacyj saudyjsko-rosyjskiej.

Ponadto, wódz ds. współpracy międzynarodowej w państwowej spółce National Iranian Oil, Mohsen Ghamsari, że Iran będzie w będzie podjąć decyzję o ograniczeniu produkcji dopiero wówczas, kiedy osiągnie ona poziom z chwili wprowadzenia sankcji, co wg agencji Bloomberg, oznacza poziom ponad 4 mln baryłek dziennie. Obecnie Iran wytwarza ok. 3, 8 mln baryłek dziennie.

Warto także zauważyć, że poprzednie twarde stanowisko Iranu względem jakiegokolwiek zamrożenia produkcji okazało się głównym powodem ratowania przez Arabię Saudyjską kwietniowego spotkania w Doha przy Katarze.

Porozumienie niepewne

W ubiegłym tygodniu zespół analityków z Macquarie Research napisał:

Chociaż obecna retoryka sugeruje, że porozumienie przy sprawie zamrożenia produkcji może zakończyć się powodzeniem, to w świetle coraz poważniejszych napięć geopolitycznych w łonie OPEC oraz faktu, hdy zbyt wielu członków zachowuje produkcję poniżej pożądanych poziomów oraz obaw o potrzeba w przypadku zbyt ogromnego i zbyt szybkiego wzrostu cen, staje się to siano dużo bardziej niepewne.

- Nawet jeśli "zamrożenie" faktycznie się zmaterializuje, wówczas fundamentalnie jego znaczenie będzie niewielkie - dodali analitycy. Według nich „w rozległej perspektywie producenci z jak i również spoza OPEC prognozują, że do wzrostu wystarczy wartość powyżej 50 dol. ”

Dlatego, zamiast znaczącego zbliżenia między głównymi producentami, zamrożenie może stać się tylko możliwością na "przetasowanie" panującej na rynku naftowym wrogości.

Tagi: Arabia Saudyjska ropa OPEC Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Brexit - przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Premier Theresa May zapowiedziała przedterminowe wybory parlamentarne 8 czerwca br. - Gdy zostałam premierem, powiedziałam, że nie będzie decyzji do 2020 roku. Teraz widzę, że są niezbędne - powiedziała szefowa…...

Czytać..
brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności  Ze świata

Brazylijczycy protestują przeciwko planowi gospodarności Ze świata

Brazylijski Senat przegłosował kontrowersyjną poprawkę do odwiedzenia konstytucji zamrażającą wydatki ogólne na 20 lat. W trakcie jego obrad tysiące Brazylijczyków w kilkunastu stanach wyszło na ulice, by protestować przeciwko wprowadzeniu poprawki.…...

Czytać..
brak pracowników - raport Work Service

Brak pracowników - raport Work Service

Blisko połowa szefów (49, 7 proc. ) ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Ponad 16 proc. firm ogranicza świeże inwestycje ze względu na braki kadrowe. Tak wynika z najnowszej edycji papieru…...

Czytać..
bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdań Smoleń nie żyje. Zmarł w wieku 69 lat

Bohdan Smoleń nie żyje. Zmarł po latach walki z chorobą. O jego śmierci poinformował w czwartek o świcie Marcin Kostaszuk, z-ca dyrektora wydziału kultury w poznańskim urzędzie miasta. Aktor przeszedł kilka…...

Czytać..
bMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i nowa seria trzech - cena, test, recenzja

BMW 330i to reprezentant nowej linii 3, która swoją premierę salonową miała na zarania marca 2019 roku. To siódma generacja sedana produkowanego od 1975 roku, zamaskowana pod fabrycznym…...

Czytać..
black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Black Dot Bug - nowy błąd w iPhone’ach blokuje Wiadomości

Dwie wiadomości wystarczą, by zablokować komunikator w czyimś iPhonie. Ludzie nazywają nowy błąd "The Black Dot Bug" co przetłumaczyć można na "Błąd czarnej kropki". Nazwa pochodzi od emoji w układzie…...

Czytać..