Co musisz wiedzieć o Bitcoin Unlimited

Category: Zamiast Tego
Author:
17 lutego 2021

Alternatywny klient Bitcoin, Bitcoin Unlimited, ugruntował swoją pozycję jako oddolna alternatywa dla Bitcoin Core. Unlimited chce na zawsze zakończyć debatę na temat rozmiaru bloku, pozwalając rynkowi zdecydować o idealnym rozmiarze bloku. Czy to może przebiegać sprawnie? A może Unlimited beztrosko bawi się ryzykiem zniszczenia Bitcoina? A kto stoi za projektem? Staramy się odpowiadać na najważniejsze pytania.

Dzięki wsparciu puli wydobywczych Bitcoin.com i ViaBTC oraz szczerej życzliwości największego górnika na świecie, AntPool, Bitcoin Unlimited stał się najbardziej znaną alternatywą dla Bitcoin Core.

Przyjrzyjmy się bliżej Unlimited.

Kto stoi za Bitcoin Unlimited?

Bitcoin Unlimited jest dzieckiem słynnego wątku na Bitcointalk o nazwie „Bitcoin up, Gold collapsing. Wątek, który rozpoczął się w 2012 roku, składał się ze społeczności Bitcoinerów. W szczytowym momencie wojen wielkości bloków ten wątek został usunięty do sekcji altcoin na bitcointalk, co wywołało gniew wśród członków i spowodowało migrację na alternatywne forum bitco.in.

Dyskutując na temat rozmiaru bloku, społeczność w tym wątku doszła do wniosku, że ograniczenie rozmiaru bloku nie powinno być własnością rozsądnych pieniędzy i wcale nie jest konieczne. Dużą część koncepcji przypisuje się Peterowi Rizunowi, fizykowi z Kanady. Argumentował, że rynek opłat, który może być niezbędny do przetrwania górników po tym, jak nagroda blokowa ustanie za kilka dziesięcioleci, nie potrzebuje ograniczenia wielkości bloku. Według Rizuna ryzyko wytworzenia osieroconego bloku rośnie wraz z rozmiarem bloku, co powinno służyć jako naturalne ograniczenie wielkości bloków i ustanowienia rynku opłat.

Na podstawie tego argumentu grupa opracowała pomysł całkowitego usunięcia rozmiaru bloku. Zgodnie ze swoją liberalną pozycją na rynkach żądali, aby deweloperzy decydowali nie o idealnej wielkości bloków, ale o aktorach rynków; górnik, węzły, giełdy, inwestorzy. Wraz z Amerykaninem Andrew Stone’em znaleźli doświadczonego programistę, który rozwidlił bazę kodu Bitcoin Core pod koniec 2015 roku. Tak narodził się Bitcoin Unlimited.

Od pierwszego dnia swojego istnienia Bitcoin Unlimited uważało się za model przeciwny dla Bitcoin Core. Podczas gdy Core wdraża BIP tylko wtedy, gdy pewna grupa programistów to potwierdza, Unlimited pozwala każdemu ze swoich członków na głosowanie na BUIP. Dzięki temu osoby niebędące programistami mogą wpływać na proces rozwoju i zapobiega sytuacji, w której pojedynczy programiści mogą zawetować zmiany.

Oprócz Andrew Stone’a, który nadal jest głównym deweloperem Unlimited, do zespołu dołączyło kilku kolejnych programistów. Na przykład Peter Tschipper, Andrea Suisani, Trevin Hoffmann, Andrew Clifford i inni.

Krytycy twierdzą, że Unlimited nie jest w stanie konkurować z zespołem Core, ani pod względem jakości, ani ilości. Nie dzieje się to bez dobrego powodu; Podczas gdy programiści Core, oficjalnej implementacji Bitcoin, pracowali nad Bitcoinem od pięciu do sześciu lat, programiści Unlimited mają przeważnie tylko od jednego do trzech lat doświadczenia w rozwoju Bitcoin. Jeśli spojrzysz na aktywność w repozytoriach GitHub od maja 2016 r., Zobaczysz, że siedmiu programistów pracowało nad implementacjami Unlimited, podczas gdy w Core widzisz 39 programistów wnoszących wkład.

Z tego powodu wielu aktorów w ekosystemie Bitcoin obawia się, że „przejęcie Unlimited spowoduje, że programiści Core odejdą i zostawiają ich z zespołem, który jak dotąd nie udowodnił, że jest w stanie niezawodnie i bezpiecznie zarządzać bazą kodów Bitcoin.

Jaka jest koncepcja nieograniczonych?

Zasadniczo Bitcoin Unlimited reprezentuje pogląd, że rozmiar bloków nie powinien być istotny dla konsensusu sieci Bitcoin. Podaż pieniądza, historia transakcji oraz ochrona przed podwójnymi wydatkami i fałszerstwami to ważne właściwości zdrowego pieniądza. Według Unlimited rozmiar bloku nie jest.

Ale zwykłe usunięcie go byłoby zbyt łatwe. Zamiast tego idea Bitcoin Unlimited opiera się na teorii tak zwanych punktów Schellinga. W teorii gier punkty Schellinga to rozwiązania, których ludzie zwykle używają w przypadku braku komunikacji. Po ustaleniu równowagi punktów Schellinga staje się to najlepszym rozwiązaniem dla każdego aktora w grze.

Aby umożliwić rynkowi znalezienie punktów Schellinga, Bitcoin Unlimited zaimplementował trzy opcje w kliencie Bitcoin:

  • Górnicy mają swobodę wyboru rozmiaru generowanych przez siebie bloków.
  • Każdy węzeł (wydobywający i nie-wydobywający) może wybrać „nadmierny rozmiar bloków (EB). Zignoruje każdy blok przekraczający ten rozmiar. Ta opcja powinna służyć jako instrument dla węzłów do karania górników, którzy budują duże bloki bez konsensusu. Im mniejsza liczba węzłów, które rozgłaszają blok, tym większa szansa, że ​​blok zostanie osierocony.
  • Ponadto każdy węzeł wybiera „akceptowaną głębokość (AD). Jeśli węzeł odmówił przyjęcia bloku, ponieważ jego rozmiar jest zbyt duży, istnieje ryzyko opuszczenia sieci. Jeśli nadmierny blok zostanie potwierdzony przez kolejne bloki AD, węzeł akceptuje fakt, że jest to nowa rzeczywistość sieci i przyłącza się do łańcucha z większą pracą. Ta opcja powinna zapobiec fragmentacji sieci.

Te opcje można dostosować w interfejsie graficznym. Węzły współdzielą swoje EB i AD z informacjami o wersji, które przekazują innym peerom, więc możliwe jest przeszukanie sieci i sprawdzenie, które maksymalne rozmiary bloków są obsługiwane, a które nie.

Usuwając limit rozmiaru bloku i wdrażając te proste opcje, Unlimited ma na celu umożliwienie rynkowi stałego głosowania na temat idealnego rozmiaru bloku. To powinno na zawsze rozwiązać debatę na temat rozmiaru bloku.

Krytyka nieograniczonego

Na Bitcoin Unlimited możemy znaleźć bogactwo sceptycyzmu, krytyki i trudnych pytań. Jak już wspomniano, istnieją wątpliwości, czy zespół Unlimited jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo Core. Poza tym istnieje kilka fundamentalnych krytyki koncepcji Unlimited.

Ponieważ polityka moderacji głównych kanałów komunikacji Bitcoin nie pozwoliła na bezstronną dyskusję na temat Bitcoin Unlimited, jego model konsensusu i jego teoretyczne implikacje są wysoce niedostatecznie zbadane i dyskutowane.

Bitcoin Unlimited z heterogenicznymi zasadami dotyczącymi wielkości bloków znacznie zwiększa ryzyko samolubnego wydobywania. Potrzeba więcej badań! @ el33th4xor

– Sergio Demian Lerner „ nie rozdaje Eth ” (@SDLerner) 25 listopada 2016 r

Podstawowa krytyka ma na celu decyzję Unlimited, by „pozwolić zdecydować rynkowi. Podejście firmy Core polega na ustaleniu stałego limitu właściwości, takich jak rozmiar bloku, w celu utrzymania pożądanych właściwości. Limit 1 MB powinien zapobiec negatywnym skutkom dla większych bloków w sieci, podtrzymać decentralizację, skłonić sieć do transakcji poza łańcuchem, zapobiegać spamowi i tak dalej. Można to porównać do przepisów obowiązujących w każdym kraju. Na przykład przepisy antykartelowe lub zasady higieny dla restauracji. Nie każdemu się to podoba, a regulacja może mieć tendencję do nadmiernej regulacji, ale większość ludzi zgadza się, że pewien stopień regulacji jest pożądany.

Powtarzająca się krytyka Unlimited to scenariusz niepowodzenia rynkowego; większość górników i giełd spiskuje przeciwko reszcie ekosystemu i buduje bloki tak ogromne, że pomniejsi aktorzy są stopniowo wypychani z ekosystemu. Rezultatem jest całkowita centralizacja Bitcoin; „Widzisz, dokąd to zmierza? Nie tylko zwykli użytkownicy całkowicie stracili kontrolę nad Bitcoinem, nie tylko Bitcoin jest kontrolowany przez niewielką liczbę scentralizowanych graczy, ale zmniejsza się liczba scentralizowanych graczy kontrolujących, ponieważ za każdym razem, gdy skala staje się problemem, najwięksi gracze są w stanie przebijaj się przez skalę jako ekonomiczna większość, a następna runda najmniejszych graczy zostanie wyeliminowana. Wkrótce pozostały tylko dwa lub trzy scentralizowane podmioty, które są w stanie nadążyć za skalą Bitcoina, a wszyscy pozostali im ufają.

Jednak ten scenariusz jest łatwy do przeciwdziałania. Ponieważ ten scenariusz wymaga, aby większość górników i giełd współpracowała z systemem, scenariusz ten jest atakiem, przed którym Bitcoin nie może się obronić. Czy to Core czy Unlimited. Bitcoin opiera się na założeniu, że większość górników działa na rzecz systemu, a nie przeciwko niemu.

Ale faktem jest, że Bitcoin Unlimited sprawia, że ​​historia jest bardziej skomplikowana. Podmioty w ekosystemie mają więcej opcji, a tym samym więcej obowiązków, a wraz z nimi zwiększone ryzyko samookaleczenia. Podczas gdy w Core dokładnie wiesz, na czym stoisz, Unlimited jest kolebką wielu znanych i nieznanych scenariuszy, które obecnie nie mają znaczenia.

Przykład; górnicy wybierają różne „nadmierne rozmiary bloków. Powiedzmy, że 30 procent ustawia EB na 1 MB, 20 procent na 2 MB i 50 procent na 3 MB. Teraz zły górnik tworzy blok z 2,1 MB. Co się dzieje? 50 procent górników zaakceptuje ten blok i wydobędzie na nim, a kolejne 50 procent odrzuci go i wydobędzie z drugiego łańcucha? Czy łańcuch rozwidla się na stałe? A jeśli nie – czy można doprowadzić węzły do ​​uwierzenia w niewłaściwy łańcuch i podwójnie wydane monety?

Inne pytanie; czy górnik musi być zawsze obecny, aby nie skończyć się wydobyciem niektórych bloków na niewłaściwym łańcuchu, gdy inni górnicy współpracują, aby zwiększyć rozmiar bloku? Czy to możliwe, że górnik ryzykuje, że jakieś bloki wpadną w pustkę? I czy wymiana grozi zakończeniem się niektórych bloków w niewłaściwym łańcuchu, jeśli nie obserwuje bloków i czy można to nadużyć w przypadku podwójnych wydatków?

To tylko kilka pytań i kilka scenariuszy. Jeśli pomyślisz o tym i przyjmiesz pogląd przeciwny, prawdopodobnie uzyskasz lepsze wyobrażenie o tym, co może pójść nie tak. Nie ma sposobu, aby zastanowić się intensywnie nad każdym scenariuszem.

Większość programistów Unlimited ma. Mówią, że zachęty zapewniają, że górnicy nie łamią konsensusu. „Najważniejsze jest to, że pomagają sobie nawzajem w zdobywaniu nagród za blok i pomagają sobie nawzajem, aby uniknąć osierocenia jakichkolwiek bloków. A jeśli rozumiesz teorię gier, jest to oczywiste – wyjaśnia Tom Zander.

David Jerry dodaje: „Aby wierzyć, że Unlimited jest stabilne, należy zasadniczo wierzyć w 51-procentowy konsensus Nakamoto; że nie więcej niż 50 procent mocy obliczeniowej będzie działać złośliwie. Tak jak Satoshi Nakamoto .

W rzeczywistości Unlimited nie różni się tak bardzo od Bitcoin Core. To, co robi, to usunięcie normy społecznej, aby nie zmieniać limitu rozmiaru bloku i dodać opcję łatwej zmiany. Jeśli jest to niebezpieczne lub nie – faktem jest, że Unlimited obiecuje trwałe rozwiązanie problemu rozmiaru bloku; Faktem jest, że to rozwiązanie zasługuje i wymaga poważniejszych badań.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy